Շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս Միշել Մայորն
Երեւան/Մեդիամքս/. Շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս, Ժնեւի համալսարանի աստղագիտության դեպարտամենտի պրոֆեսոր Միշել Մայորն ու նրա գիտական թիմը, որում ընդգրկված են Գարիկ Իսրայելյանը (Իսպանիա) եւ Նունո Սանտոսը (Պորտուգալիա), դարձել է Վիկտոր Համբարձումյանի անվան առաջին միջազգային մրցանակի դափնեկիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի /ԳԱԱ/ նախագահ, միջազգային ժյուրիի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Հաղթողին որոշելու համար ժյուրիի անդամները (8 ականավոր գիտնականներ Հայաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից եւ Ռուսաստանից) ընտրություն են կատարել մրցույթին ներկայացված 14 աշխատանքների միջեւ:
Ժյուրիի գիտական քարտուղար Արեգ Միքայելյանը հայտնել է, որ Միշել Մայորի եւ նրա գիտական թիմի ներկայացրած աշխատանքը վերջին տասնամյակի ամենանշանավոր աշխատանքն է աստղաֆիզիկայի բնագավառում: «Դեռեւս 1995 թվականին Մայորը հայտնաբերել է առաջին մոլորակը, որը գտնվում է մեր արեգակնային համակարգից դուրս»,- ասել է Արեգ Միքայելյանը:
ՀՀ ազգային հերոս, ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական մրցանակը սահմանվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով 2009թ. ապրիլի 16-ին:
Մրցանակը կտրվի 2 տարին 1 անգամ աստղաֆիզիկայի եւ դրան հարակից ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի բնագավառներում ականավոր գիտական աշխատանքի համար:

15:41 | 16.07.10 | News | 5084
Yerevan/Mediamax/. Swiss Astrophysicist, Professor of Astronomy Department of Geneva University Michel Mayor and his scientific team, which includes Garik Israelyan (Spain) and Nuno Santos (Portugal) are the first laureates of international award after Viktor Hambardzumyan.
Mediamax reports that the Chairman of National Academy of Sciences (NAS) of Armenia, Chairman of International Jury Radik Martirosyan announced this at a news conference in Yerevan today.
In order to define the winner, the Jury members (8 outstanding scientists from Armenia, Great Britain, Germany, the USA, France and Russia) were to choose among 14 works, presented for the competition.
Scientific Secretary of the Jury Areg Mikaelyan informed that the work, presented by Michel Mayor and his scientific team, is the most significant work in the sphere of astrophysics for the recent decade. “Back in 1995, Mayor discovered the first planet out of our solar system”, Areg Mikaelyan stated.
The international scientific award after the national hero of Armenia, Academician Viktor Hambardzumyan, was established by the decree of the Armenian President on April 16, 2009.
The award will be presented once in two years for outstanding scientific work in the sphere of astrophysics and allied physics and mathematics.