Շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս Միշել Մայորն
Երեւան/Մեդիամքս/. Շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս, Ժնեւի համալսարանի աստղագիտության դեպարտամենտի պրոֆեսոր Միշել Մայորն ու նրա գիտական թիմը, որում ընդգրկված են Գարիկ Իսրայելյանը (Իսպանիա) եւ Նունո Սանտոսը (Պորտուգալիա), դարձել է Վիկտոր Համբարձումյանի անվան առաջին միջազգային մրցանակի դափնեկիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի /ԳԱԱ/ նախագահ, միջազգային ժյուրիի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Հաղթողին որոշելու համար ժյուրիի անդամները (8 ականավոր գիտնականներ Հայաստանից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից եւ Ռուսաստանից) ընտրություն են կատարել մրցույթին ներկայացված 14 աշխատանքների միջեւ:
Ժյուրիի գիտական քարտուղար Արեգ Միքայելյանը հայտնել է, որ Միշել Մայորի եւ նրա գիտական թիմի ներկայացրած աշխատանքը վերջին տասնամյակի ամենանշանավոր աշխատանքն է աստղաֆիզիկայի բնագավառում: «Դեռեւս 1995 թվականին Մայորը հայտնաբերել է առաջին մոլորակը, որը գտնվում է մեր արեգակնային համակարգից դուրս»,- ասել է Արեգ Միքայելյանը:
ՀՀ ազգային հերոս, ակադեմիկոս Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական մրցանակը սահմանվել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով 2009թ. ապրիլի 16-ին:
Մրցանակը կտրվի 2 տարին 1 անգամ աստղաֆիզիկայի եւ դրան հարակից ֆիզիկայի ու մաթեմատիկայի բնագավառներում ականավոր գիտական աշխատանքի համար:

Швейцарский астрофизик Мишель Майор
Ереван/Медиамакс/. Швейцарский астрофизик, профессор департамента астрономии Женевского университета Мишель Майор, и его научная команда, в которую входят Гарик Исраелян (Испания) и Нуно Сантос (Португалия) стали первыми лауреатами международной премии имени Виктора Амбарцумяна.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване на пресс-конференции объявил председатель Национальной академии наук (НАН) Армении, председатель международного жюри Радик Мартиросян.
Для определения победителя членам жюри (8 видным ученым из Армении, Великобритании, Германии, США, Франции и России) пришлось выбирать из 14-ти представленных на конкурс работ.
Научный секретарь жюри Арег Микаелян сообщил, что представленная Мишелем Майором и его научной командой работа является наиболее значительным трудом в области астрофизики за последнее десятилетие. «Еще в 1995-ом году Майор обнаружил первую планету, находящуюся вне нашей солнечной системы», - сказал Арег Микаелян.
Международная научная премия имени национального героя Армении, академика Виктора Амбарцумяна учреждена указом президента Армении 16 апреля 2009 года года.
Премия будет присуждаться раз в 2 года за выдающуюся научную работу в области астрофизики и смежных с ней физики и математики.