12:59 | 02.06.10 | Նորություններ | 5386
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում Armix ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի ստեղծումը, եւ պրովայդերների միջեւ անվճար պիրինգի կազմակերպման վերաբերյալ ՀԾԿՀ-ի որոշումը որքանո՞վ է հարաբերվում այդ կառույցի ստեղծման հետ:
- Մենք ողջունում ենք Armix-ը ստեղծելու նախաձեռնությունը: Փաստորեն, առաջին անգամ պրովայդերները փորձել են ինքնակարգավորվել եւ գտնել մի այնպիսի որոշում, որը կհանգեցնի փոխադարձ շահեկան տնտեսական ու տեխնիկական լուծումների բոլոր օպերատորների համար:
Նման գաղափարի իրականացման անհրաժեշտությունը` առանց կարգավորող մարմնի միջամտության, վաղուց էր զգացվում: Դա տարածված համաշխարհային փորձ է, սակայն եվրոպական շատ երկրներում պիրինգային կենտրոնի ստեղծումը օպերատորներին թելադրվում է պետության կողմից, հանդիսանում է պետության սեփականությունը, կամ ձեւավորվում է կարգավորչի քաղաքականության արդյունքում:
ՀԾԿՀ-ն ուսումնասիրել է այդ փորձը եւ անհրաժեշտ տեղեկատվություն ունի պիրինգային կենտրոնների համաշխարհային զարգացումների վերաբերյալ: Եթե խոսենք անվճար պիրինգի կազմակերպման վերաբերյալ ՀԾԿՀ հայտնի որոշման մասին, կարծում եմ, որ այսօր մենք ընտրել ենք առավել ազատական ուղին, մի քանի պարտադիր պայմաններ ենք առաջադրել ընկերություններին` օպերատորներին չպարտադրելով մասնակցությունը Armix նախագծին:
Միաժամանակ, կարծում եմ, օպերատորների ճնշող մեծամասնությունը կմիանա այդ կառույցին, եւ իր պիրինգային միացումները կիրականացնի դրա շրջանակներում, քանի որ մեկ կետում բոլոր պիրինգային միացումների առկայությունը տնտեսապես արդյունավետ է եւ հեշտ իրագործելի:
Միաժամանակ, մենք կարծում ենք, որ յուրաքանչյուր ընկերություն պետք է ինքնուրույն որոշի Armix-ին իր մասնակցության հարցը: ՀԾԿՀ որոշման մեջ մենք ամրագրել ենք հետեւյալը. պիրինգի նվազագույն շեմը պետք է կազմի 10 մեգաբայթ/վայրկյան, միջին ծանրաբեռնվածությունը չպետք է գերազանցի օպերատորների ցանցի թողունակության 60%-ը: Որակի տեսանկյունից սպառողի համար շատ կարեւոր է սահմանափակումների բացակայությունը, ինչը կպարզեցնի հայկական ինտերնետային ռեսուրսներից տեղեկատվություն ստանալու գործընթացը` արտասահմանյան սերվերների շրջանցմամբ: Այսպիսով, տնտեսվում է ժամանակն ու գումարը, բարձրանում է ինտերնետի որակը, իսկ օպերատորները տնտեսում են միջազգային թրաֆիկի գնման համար վճարվող գումարները:
- ՀԾԿՀ-ն վերջերս հաստատեց երեք օպերատորների կողմից բջջային կապի ծառայությունների մատուցման մասին հաշվետվության ձեւը: Ո՞րն է որոշման նպատակը, եւ կարո՞ղ է արդյոք նման մոնիտորինգը հանգեցնել բջջային կապի ծառայությունների շուկայում գերակա դիրք զբաղեցնող օպերատորի բացահայտմանը:
- Շուկայի վիճակի ճիշտ գնահատման համար ցանկացած կարգավորիչ պետք է տեղեկատվություն ունենա օպերատորների ֆինանսական եւ տեխնիկական վիճակի, թրաֆիկի հոսքերի եւ այլնի մասին: Շուկայի ճիշտ գնահատումը չի նշանակում գերակա դիրք ունեցոց ընկերության բացահայտում, այլ նախատեսում է կապի որակի վերահսկողություն, ընդհանուր միտումների որոշակի ուսումնասիրություն եւ արտառոց իրավիճակներին ժամանակին արձագանքում:
Նշեմ, որ ընկերությունները նախկինում եւս հաշվետվություններ էին ներկայացնում, սակայն ՀԾԿՀ որոշումը թույլ տվեց կատարելագործել այդ ընթացակարգը: Բացի դրանից, ՀԾԿՀ-ն կարգավորում է ֆիքսված կապի սակագները, եւ մեզ համար շատ կարեւոր է իմանալ թրաֆիկի հոսքերի իրական պատկերը, որպեսզի հետագայում կանխարգելենք անցանկալի իրավիճակների առաջացումը:
Իհարկե, ՀԾԿՀ-ն կարող է նաեւ որոշել բջջային կապի ծառայությունների շուկայում գերիշխող ընկերությանը, սակայն դա մեր որոշման միակ հիմնական նպատակը չէր: Ի սկզբանե մենք մանրամասն եւ հավաստի տեղեկատվություն ստանալու նպատակ էինք դրել:
- Ո՞ր փուլում է գտնվում Հայաստանում բջջային հեռախոսահամարի փոխանցման (mobile number portability - MNP) ծառայության ներդրման հեռանկարների ուսումնասիրության գործընթացը:
- Հանձնաժողովը միջազգային փորձի ուսումնասիրման աշխատանքներ է տանում, թեեւ եթե անկեղծ լինենք, մեր վերջին հարցազրույցից հետո մենք այդ ոլորտում այնքան էլ առաջ չենք գնացել: Հետազոտությունների արդյունքում մենք պարզել ենք, որ տարբեր երկրները տարբեր կերպ են ներդրել MNP, ինչն անցումային փուլում դարձել է որոշակի ներդրումային եւ կազմակերպչական խնդիրների պատճառ:
Իմ կարծիքով, դեռ վաղ է խոսել Հայաստանում MNP ներդրման մասին: Մեր շուկան դեռեւս գտնվում է զարգացման փուլում, եւ մենք պետք է հասկանանք, թե հնարավոր սխեմաներից որը կարող ենք ներդնել Հայաստանում, քանի որ արմատական փոփոխություններից հետո շատ դժվար կլինի փոխել իրավիճակը: Մեզ անհրաժեշտ է տնտեսական հստակ հիմնավորում ունեցող կշռադատված որոշում: Կարծում եմ` անհրաժեշտ կլինի առնվազն 1-2 տարի շուկայի իրավիճակի գնահատման համար:
- Ինչպիսի՞ իրավիճակ է տիրում այսօր ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկայում:
- Մենք շուկայում նկատում ենք բուռն զարգացումներ: Լայնաշերտ ինտերնետի սպառողների քանակը հասել է շուրջ 100 հազարի` նախկին 75 հազարի փոխարեն: Կան դրական երեւույթներ նաեւ սակագների իջեցման առումով:
Պրովայդերները սկսել են տրամադրել բարձր արագություններ ավելի քիչ գումարի դիմաց: Եթե տարվա սկզբին երկրում միջազգային թրաֆիկի սպառման ընդհանուր ծավալը հասնում էր վայրկյանում 3,7 Գիգաբիտի, ապա այսօր մենք արձանագրում ենք վայրկյանում 5,5-6 Գիգաբիտ: Դա նշանակում է, որ Հայաստանում միջազգային թրաֆիկի սպառումը աճում է երկրաչափական պրոգրեսիայով:
Միաժամանակ, կան հարցեր, որոնք մենք առաջիկայում կուսումնասիրենք եւ կներկայացնենք հանրությանը: Մասնավորապես, խոսքը տեղական դատա-կենտրոնների ստեղծման մասին է` միջազգային կապուղիների վարձակալության դիմաց արտաքին օպերատորներին վճարվող թրաֆիկի եւ միջոցների տնտեսման նպատակով:
Մենք կարող ենք ապահովել լավագույն որակ եւ ցածր սակագներ, ինչպես նաեւ Հայաստանում զարգացնել բիզնեսի նոր տեսակ` դատա-կենտրոնների ստեղծում: Տեղեկատվության արտաքին աղբյուրների, ինչպես նաեւ ռուսալեզու կայքերի գերակայության (թրաֆիկի ավելի քան 70%-ը) հետ կապված ներկայիս իրավիճակը պետք է դառնա լուրջ ուսումնասիրության եւ շահագրգիռ կառույցների հետագա գործողությունների առարկա:

12:59 | 02.06.10 | Новости | 5361
Интервью  члена Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ)Армении  Самвела Арабаджяна агентству Медиамакс и порталу Itel.am
- Как вы расцениваете создание Армянского Фонда обмена интернет-трафиком Armix, и насколько соотносится с созданием этой структуры решение КРОУ об организации бесплатного пиринга между провайдерами?
- Нас радует инициатива по созданию Armix. Фактически, впервые провайдеры попытались саморегулироваться и найти решение, которое приведет к взаимовыгодным экономическим и техническим решениям для всех операторов.
Необходимость реализации подобной идеи без вмешательства регулирующего органа ощущалась уже давно. Это распространенная мировая практика, однако во многих европейских странах создание пиринг-центра диктуется операторам со стороны государства, является собственностью государства или формируется в результате политики регулятора.
КРОУ изучила данный опыт и обладаент необходимой информацией о мировых развитиях в вопросе пиринг-центров. Если же говорить о решении КРОУ об организации бесплатного пиринга, считаю, что мы избрали наиболее либеральный путь, поставили несколько обязательных условий перед компаниями и не навязывая операторам участие в проекте Armix.
В то же время, думаю, что подавляющее большинство операторов присоединятся к этой структуре, и осуществят свои пиринговые подключения в ее рамках, поскольку наличие всех пиринговых подключений в одной точке экономически эффективно и легче организуемо.
При этом мы считаем, что каждая компания должна самостоятельно решать вопрос своего участия в Armix. В решении КРОУ мы закрепили следующее: минимальный порог пиринга должен составлять 10 мегабит в секунду, средняя загруженность не должна превышать 60% пропускной возможности сети операторов. С точки зрения качества для пользователей очень важно отсутствие ограничений, что упростит процесс получения информации с армянских ресурсов, в обход зарубежных серверов. Таким образом, экономятся время и деньги, повышается качество интернета, а операторы экономят суммы, выплачиваемые на покупку международного трафика.
-  КРОУ недавно установила форму отчетности о предоставлении услуг мобильной связи тремя операторами. Какова цель данного решения, и может ли подобный мониторинг привести к выявлению оператора, занимающего доминирующее положение на рынке услуг мобильной связи?
- Для правильной оценки положения рынка любой регулятор должен владеть информацией о финансовом и техническом состоянии операторов, о потоках трафика и т.д. Правильная оценка рынка не означает выявления доминирующей компании, а предусматривает контроль за качеством связи, определенный мониторинг за общими тенденциями и своевременное реагирование при возникновении неординарных ситуаций.
Отмечу, что компании и раньше предоставли отчеты, однако решение КРОУ позволило усовершенствовать данную процедуру. Кроме того, КРОУ регулирует тарифы на фиксированную связь, и для нас очень важно знать реальную картину потоков трафика, чтобы предотвратить возникновение нежелательных ситуаций.
Конечно, КРОУ также может определить доминирующую компанию на рынке услуг мобильной связи, но это не являлось основной целью решения. Изначально мы ставили перед собой цель получения подробной и достоверной информации.
- На каком этапе находятся  процесс изучения перспектив внедрения в Армении услуги переносимости мобильного номера (mobile number portability -MNP)?
- Комиссия ведет работы по изучению международного опыта, хотя, если быть откровенным, то мы не сильно продвинулись в данном вопросе после нашего последнего интервью. В результате проведенных исследований мы выяснили, что разные страны по-разному внедрили MNP, что стало причиной определенных инвестиционных и организационных проблем на переходном этапе.
Мое личное мнение заключается в том, что преждевременно говорить о внедрении MNP в Армении. Наш рынок пока находится в стадии развития, и мы должны понять - какую из возможных схем мы можем внедрить в Армении, так как после внесения радикальных изменений исправить ситуацию будет очень сложно. Нам нужно взвешенное решение, имеющее четкие экономические обоснования. Думаю, нам понадобится еще как минимум 1-2 года для оценки состояния рынка.
- Какова сегодня общая ситуация на армянском рынке интернет-услуг?
- Мы наблюдаем бурные развития на рынке. Количество пользователей широкополосного интернета достигло примерно 100 тысяч абонентов - вместо прежних 75 тысяч. Есть позитивные явления и по части снижения тарифов.
Провайдеры начали предоставлять более высокие скорости за меньшую сумму. Если в начале года общий объем потребления международного трафика в стране достигал 3.7 Гигабит в секунду, то сегодня мы регистрируем 5.5-6 Гигабит в секунду. Это означает, что потребление международного трафика в Армении растет в геометрической прогрессии.
В то же время, есть вопросы, которые мы в ближайшее время изучим и представим общественности. В частности, речь идет о создании местных дата-центров для экономии трафика и средств, выплачиваемых внешним операторам за аренду международных каналов.
Так мы сможем обеспечить лучшее качество и низкие тарифы, а также развивать новый вид бизнеса в Армении - создание дата-центров. Нынешняя ситуация с внешними источниками информации, а также доминированием русскоязычных сайтов (более 70% в структуре трафика) должна стать предметом серьезных исследований и последующих действий заинтересованных структур.