12:59 | 02.06.10 | Նորություններ | 5386
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի /ՀԾԿՀ/ անդամ Սամվել Արաբաջյանի հարցազրույցը Մեդիամաքս գործակալությանն ու Itel.am պորտալին
- Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանում Armix ինտերնետ-թրաֆիկի փոխանակման հիմնադրամի ստեղծումը, եւ պրովայդերների միջեւ անվճար պիրինգի կազմակերպման վերաբերյալ ՀԾԿՀ-ի որոշումը որքանո՞վ է հարաբերվում այդ կառույցի ստեղծման հետ:
- Մենք ողջունում ենք Armix-ը ստեղծելու նախաձեռնությունը: Փաստորեն, առաջին անգամ պրովայդերները փորձել են ինքնակարգավորվել եւ գտնել մի այնպիսի որոշում, որը կհանգեցնի փոխադարձ շահեկան տնտեսական ու տեխնիկական լուծումների բոլոր օպերատորների համար:
Նման գաղափարի իրականացման անհրաժեշտությունը` առանց կարգավորող մարմնի միջամտության, վաղուց էր զգացվում: Դա տարածված համաշխարհային փորձ է, սակայն եվրոպական շատ երկրներում պիրինգային կենտրոնի ստեղծումը օպերատորներին թելադրվում է պետության կողմից, հանդիսանում է պետության սեփականությունը, կամ ձեւավորվում է կարգավորչի քաղաքականության արդյունքում:
ՀԾԿՀ-ն ուսումնասիրել է այդ փորձը եւ անհրաժեշտ տեղեկատվություն ունի պիրինգային կենտրոնների համաշխարհային զարգացումների վերաբերյալ: Եթե խոսենք անվճար պիրինգի կազմակերպման վերաբերյալ ՀԾԿՀ հայտնի որոշման մասին, կարծում եմ, որ այսօր մենք ընտրել ենք առավել ազատական ուղին, մի քանի պարտադիր պայմաններ ենք առաջադրել ընկերություններին` օպերատորներին չպարտադրելով մասնակցությունը Armix նախագծին:
Միաժամանակ, կարծում եմ, օպերատորների ճնշող մեծամասնությունը կմիանա այդ կառույցին, եւ իր պիրինգային միացումները կիրականացնի դրա շրջանակներում, քանի որ մեկ կետում բոլոր պիրինգային միացումների առկայությունը տնտեսապես արդյունավետ է եւ հեշտ իրագործելի:
Միաժամանակ, մենք կարծում ենք, որ յուրաքանչյուր ընկերություն պետք է ինքնուրույն որոշի Armix-ին իր մասնակցության հարցը: ՀԾԿՀ որոշման մեջ մենք ամրագրել ենք հետեւյալը. պիրինգի նվազագույն շեմը պետք է կազմի 10 մեգաբայթ/վայրկյան, միջին ծանրաբեռնվածությունը չպետք է գերազանցի օպերատորների ցանցի թողունակության 60%-ը: Որակի տեսանկյունից սպառողի համար շատ կարեւոր է սահմանափակումների բացակայությունը, ինչը կպարզեցնի հայկական ինտերնետային ռեսուրսներից տեղեկատվություն ստանալու գործընթացը` արտասահմանյան սերվերների շրջանցմամբ: Այսպիսով, տնտեսվում է ժամանակն ու գումարը, բարձրանում է ինտերնետի որակը, իսկ օպերատորները տնտեսում են միջազգային թրաֆիկի գնման համար վճարվող գումարները:
- ՀԾԿՀ-ն վերջերս հաստատեց երեք օպերատորների կողմից բջջային կապի ծառայությունների մատուցման մասին հաշվետվության ձեւը: Ո՞րն է որոշման նպատակը, եւ կարո՞ղ է արդյոք նման մոնիտորինգը հանգեցնել բջջային կապի ծառայությունների շուկայում գերակա դիրք զբաղեցնող օպերատորի բացահայտմանը:
- Շուկայի վիճակի ճիշտ գնահատման համար ցանկացած կարգավորիչ պետք է տեղեկատվություն ունենա օպերատորների ֆինանսական եւ տեխնիկական վիճակի, թրաֆիկի հոսքերի եւ այլնի մասին: Շուկայի ճիշտ գնահատումը չի նշանակում գերակա դիրք ունեցոց ընկերության բացահայտում, այլ նախատեսում է կապի որակի վերահսկողություն, ընդհանուր միտումների որոշակի ուսումնասիրություն եւ արտառոց իրավիճակներին ժամանակին արձագանքում:
Նշեմ, որ ընկերությունները նախկինում եւս հաշվետվություններ էին ներկայացնում, սակայն ՀԾԿՀ որոշումը թույլ տվեց կատարելագործել այդ ընթացակարգը: Բացի դրանից, ՀԾԿՀ-ն կարգավորում է ֆիքսված կապի սակագները, եւ մեզ համար շատ կարեւոր է իմանալ թրաֆիկի հոսքերի իրական պատկերը, որպեսզի հետագայում կանխարգելենք անցանկալի իրավիճակների առաջացումը:
Իհարկե, ՀԾԿՀ-ն կարող է նաեւ որոշել բջջային կապի ծառայությունների շուկայում գերիշխող ընկերությանը, սակայն դա մեր որոշման միակ հիմնական նպատակը չէր: Ի սկզբանե մենք մանրամասն եւ հավաստի տեղեկատվություն ստանալու նպատակ էինք դրել:
- Ո՞ր փուլում է գտնվում Հայաստանում բջջային հեռախոսահամարի փոխանցման (mobile number portability - MNP) ծառայության ներդրման հեռանկարների ուսումնասիրության գործընթացը:
- Հանձնաժողովը միջազգային փորձի ուսումնասիրման աշխատանքներ է տանում, թեեւ եթե անկեղծ լինենք, մեր վերջին հարցազրույցից հետո մենք այդ ոլորտում այնքան էլ առաջ չենք գնացել: Հետազոտությունների արդյունքում մենք պարզել ենք, որ տարբեր երկրները տարբեր կերպ են ներդրել MNP, ինչն անցումային փուլում դարձել է որոշակի ներդրումային եւ կազմակերպչական խնդիրների պատճառ:
Իմ կարծիքով, դեռ վաղ է խոսել Հայաստանում MNP ներդրման մասին: Մեր շուկան դեռեւս գտնվում է զարգացման փուլում, եւ մենք պետք է հասկանանք, թե հնարավոր սխեմաներից որը կարող ենք ներդնել Հայաստանում, քանի որ արմատական փոփոխություններից հետո շատ դժվար կլինի փոխել իրավիճակը: Մեզ անհրաժեշտ է տնտեսական հստակ հիմնավորում ունեցող կշռադատված որոշում: Կարծում եմ` անհրաժեշտ կլինի առնվազն 1-2 տարի շուկայի իրավիճակի գնահատման համար:
- Ինչպիսի՞ իրավիճակ է տիրում այսօր ՀՀ ինտերնետային ծառայությունների շուկայում:
- Մենք շուկայում նկատում ենք բուռն զարգացումներ: Լայնաշերտ ինտերնետի սպառողների քանակը հասել է շուրջ 100 հազարի` նախկին 75 հազարի փոխարեն: Կան դրական երեւույթներ նաեւ սակագների իջեցման առումով:
Պրովայդերները սկսել են տրամադրել բարձր արագություններ ավելի քիչ գումարի դիմաց: Եթե տարվա սկզբին երկրում միջազգային թրաֆիկի սպառման ընդհանուր ծավալը հասնում էր վայրկյանում 3,7 Գիգաբիտի, ապա այսօր մենք արձանագրում ենք վայրկյանում 5,5-6 Գիգաբիտ: Դա նշանակում է, որ Հայաստանում միջազգային թրաֆիկի սպառումը աճում է երկրաչափական պրոգրեսիայով:
Միաժամանակ, կան հարցեր, որոնք մենք առաջիկայում կուսումնասիրենք եւ կներկայացնենք հանրությանը: Մասնավորապես, խոսքը տեղական դատա-կենտրոնների ստեղծման մասին է` միջազգային կապուղիների վարձակալության դիմաց արտաքին օպերատորներին վճարվող թրաֆիկի եւ միջոցների տնտեսման նպատակով:
Մենք կարող ենք ապահովել լավագույն որակ եւ ցածր սակագներ, ինչպես նաեւ Հայաստանում զարգացնել բիզնեսի նոր տեսակ` դատա-կենտրոնների ստեղծում: Տեղեկատվության արտաքին աղբյուրների, ինչպես նաեւ ռուսալեզու կայքերի գերակայության (թրաֆիկի ավելի քան 70%-ը) հետ կապված ներկայիս իրավիճակը պետք է դառնա լուրջ ուսումնասիրության եւ շահագրգիռ կառույցների հետագա գործողությունների առարկա:

Member of Public Service Regulatory Committee (PSRC) of Armenia Samvel Arabajyan
Interview of the member of Public Service Regulatory Committee (PSRC) of Armenia Samvel Arabajyan to Mediamax Agency and Itel.am portal
- How do you assess establishment of “Armix” Armenian Fund for Internet Traffic Exchange, and how is the PSRC decision on organizing free of charge peering among providers correlated to establishment of this structure?
- We are pleased with the initiative on establishing Armix. In fact, for the first time providers have tried to self-regulate and find a solution, which will lead to mutually beneficial economic and technical solutions for all operators.
The necessity to realize such an idea without interference of the regulatory body had been felt for a long time already. This is a popular practice worldwide, however in many European countries establishment of a peering center is dictated to the operators by the state, is a property of the state or is formed as a result of the regulator’s policy.
PSRC has studied this practice and possesses the necessary information on the world developments as to the issue of peering centers. If we speak of PSRC decision on organizing free of charge peering, I believe that we have chosen the most liberal path, have set a few obligatory conditions for the companies and do not impose operators’ participation in Armix project.
At the same time, I believe that the overwhelming majority of the operators will join this structure and will realize their peering connections within its framework, since the presence of all peering connections in one point is economically effective and easy to organize.
At that we believe that each company should independently solve the issue of its participation in Armix. In PSRC decision, we fixed the following: the minimum peering threshold should make 10Mb/sec, the average load should not exceed 60% of the transmission capacity of the operators’ network. In terms of quality, for users very important is the absence of limitations, which will facilitate the process of gaining information from Armenian resources, bypassing foreign servers. Thus, time and money is saved, the quality of internet is increased and the operators save up sums, paid for purchase of international traffic.
- PSRC recently approved the form of reporting on provision of mobile connection services by the three operators. What does this decision aim at, and can such monitoring lead to revealing the operator, which occupies a dominating position in the market of mobile connection services?
- For correct assessment of the situation in the market, any regulator should possess information on the financial and technical state of the operators, on traffic flows, etc. Correct assessment of the market does not mean revealing the dominating company, but provides for control over the quality of connection, certain monitoring over the common tendencies and timely reaction if there are extraordinary situations occurring.
I should note that companies used to provide reporting before as well, however PSRC decision allows improving this procedure. Besides, PSRC regulates tariffs for landline connection and it is very important for us to know the real picture of traffic flows to prevent unwanted situations.
Of course, PSRC can also define the dominating company in the market of mobile connection services, but this was not the main aim of the decision. Initially, we set ourselves the task of receiving detailed and trustworthy information.
- At which stage is the process of studying prospects of implementing the service of mobile number portability (MNP) in Armenia?
- The Committee carries out works on studying the international practice, although, if we are honest, we have not much progressed as to this issue after our latest interview. As a result of research, carried out, we found out that different countries implemented MNP in different ways, and this became a reason of certain investment and organizational problems at the transition stage.
My personal opinion is that it is early to speak of MNP implementation in Armenia. Our market is at the stage of development yet, and we should understand which of the possible schemes we can implement in Armenia, since after making radical changes, it will be very difficult to correct the situation. We need a weighted decision, which will have clear economic grounds. I believe that we will need at least 1-2 more years to assess the situation in the market.
- What is the general situation in the Armenian market of internet services today?
- We observe impetuous developments in the market. The number of broadband internet users has reached approximately 100 thousand subscribers instead of previous 75 thousands. There are positive phenomena as to reduction of tariffs as well.
Providers have started providing for higher speeds for smaller sums. If in the beginning of the year the total volume of international traffic consumption in the country made 3.7Gigabit per second, today we register 5.5-6 Gigabit per second. This means that consumption of international traffic in Armenia is in geometric progression.
At the same time, there are issues, which we will study in the nearest future and will present to the public. In particular, here we speak of establishment of local data-centers for saving traffic and means, paid to external operators for rent of international channels. This way we will be able to secure best quality and low tariffs, as well as develop a new type of business in Armenia – establishment of data-centers. The current situation with the external sources of information, as well as the domination of Russian language websites (over 70% in the structure of traffic) should become a subject of serious research and further actions by the interested structures.