15:51 | 10.03.10 | Նորություններ | 4884
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մինչեւ տարեվերջ “Ամերիա” ՓԲԸ-ն կավարտի ՀՀ կառավարության “Տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման” ծրագրի երկրորդ փուլի նախապատրաստական աշխատանքները:
2010թ. հունիսին շահագրգիռ կողմերին կներկայացվի հետազոտության արդյունքների  ամփոփ վերլուծությունը,- այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են “Ամերիա”-ում:
Համաշխարհային բանկի /ՀԲ/ ֆինանսավորմամբ իրականացվող “Տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացում” ծրագիրը ներառում է ինովացիոն ենթակառուցվածքի եւ Երեւանի տեխնոպարկի ծրագրերի իրականացում:
Նպատակ ունենալով ձեւավորել ինովացիոն եւ մրցունակ գիտելիքներով հասարակություն` ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում օժանդակ միջավայրի ստեղծմանը, որն ենթադրում է տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերությունների մրցունակ գործունեության համար  համապատասխան ենթակառուցվածքի, էլեկտրոնային  ծառայությունների եւ այլ օժանդակող կառույցների ապահովում:
“Ամերիա”-ն կկատարի Երեւանի տեխնոպարկի ծրագրի նախագծումը, իրագործելիության ուսումնասիրումը, տեղանքի/վայրի ընտրությունը, բիզնես ծրագրերի մշակումը եւ գործընկերների ընտրությունը:
Երեւանի տեխնոպարկի ծրագրի նպատակն է Երեւանի մոտակայքում ստեղծել խոշոր տեխնոպարկ, որն իր մեջ կներառի գրասենյակային շենք, ուսումնական կենտրոններ, կոնֆերանսի դահլիճ եւ հարմարանքներ, վենչուրային ֆինանսավորման եւ սկսնակ ձեռնարկությունների աջակցման ծառայություններ եւ այլ օժանդակ ենթակառույցներ /բանկեր, հյուրանոցներ, ռեստորաններ եւ այլն/: Ծրագիրը թույլ կտա ապահովել լիարժեք ենթակառուցվածք` ծրագրավորման եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում գործող երեւանյան եւ ՀՀ այլ ընկերություններին անհրաժեշտ տարածքով եւ ծառայություններով ապահովելու նպատակով:

15:51 | 10.03.10 | Новости | 4876
Ереван/Медиамакс/. К июню текущего года ЗАО «Америя» завершит подготовительные работы для реализации второго этапа программы правительства Армении «Повышение конкурентоспособности технологий».
В июне 2010 заинтересованным сторонам будет представлен обобщенный анализ результатов исследования, сообщили сегодня Медиамакс в «Америя».
Проект«Повышение конкурентоспособности технологий», осуществляемый при финансовой поддержке Всемирного банка (ВБ), включает программы реализации Инновационной инфраструктуры и Ереванского технопарка.
Программа создана с целью формирования инновационного общества с конкурентоспособными знаниями и направлена на создание в Армении вспомогательной среды, что предполагает обеспечение соответствующей инфраструктуры, электронных услуг и прочие вспомогательных структур для конкурентоспособной деятельности компаний, действующих в сферах информационных и высоких технологий.
«Америя» осуществит проектирование программы ереванского технопарка, технико-экономическое обоснование проекта, выбор территории, разработку бизнес-плана и выбор партнеров.
Программа ереванского технопарка предусматривает создание крупного технопарка в окрестностях Еревана, объединяющего офисное здание, учебные центры, конференц-зал, другие удобства и службы поддержки венчурных предприятий и начинающих фирм, прочие вспомогательные структуры (банки, гостиницы, рестораны и др.). Программа позволит обеспечить полноценной инфраструктурой, в том числе необходимыми помещениями и услугами, компании, действующие в сферах программирования и высоких технологий, как в Ереване, так и в других областях Армении.