15:51 | 10.03.10 | Նորություններ | 4884
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մինչեւ տարեվերջ “Ամերիա” ՓԲԸ-ն կավարտի ՀՀ կառավարության “Տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացման” ծրագրի երկրորդ փուլի նախապատրաստական աշխատանքները:
2010թ. հունիսին շահագրգիռ կողմերին կներկայացվի հետազոտության արդյունքների  ամփոփ վերլուծությունը,- այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին հայտնել են “Ամերիա”-ում:
Համաշխարհային բանկի /ՀԲ/ ֆինանսավորմամբ իրականացվող “Տեխնոլոգիաների մրցունակության բարձրացում” ծրագիրը ներառում է ինովացիոն ենթակառուցվածքի եւ Երեւանի տեխնոպարկի ծրագրերի իրականացում:
Նպատակ ունենալով ձեւավորել ինովացիոն եւ մրցունակ գիտելիքներով հասարակություն` ծրագիրն ուղղված է Հայաստանում օժանդակ միջավայրի ստեղծմանը, որն ենթադրում է տեղեկատվական եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերությունների մրցունակ գործունեության համար  համապատասխան ենթակառուցվածքի, էլեկտրոնային  ծառայությունների եւ այլ օժանդակող կառույցների ապահովում:
“Ամերիա”-ն կկատարի Երեւանի տեխնոպարկի ծրագրի նախագծումը, իրագործելիության ուսումնասիրումը, տեղանքի/վայրի ընտրությունը, բիզնես ծրագրերի մշակումը եւ գործընկերների ընտրությունը:
Երեւանի տեխնոպարկի ծրագրի նպատակն է Երեւանի մոտակայքում ստեղծել խոշոր տեխնոպարկ, որն իր մեջ կներառի գրասենյակային շենք, ուսումնական կենտրոններ, կոնֆերանսի դահլիճ եւ հարմարանքներ, վենչուրային ֆինանսավորման եւ սկսնակ ձեռնարկությունների աջակցման ծառայություններ եւ այլ օժանդակ ենթակառույցներ /բանկեր, հյուրանոցներ, ռեստորաններ եւ այլն/: Ծրագիրը թույլ կտա ապահովել լիարժեք ենթակառուցվածք` ծրագրավորման եւ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում գործող երեւանյան եւ ՀՀ այլ ընկերություններին անհրաժեշտ տարածքով եւ ծառայություններով ապահովելու նպատակով:

“Ameria” works over the project of Yerevan technopark //10.03.2010
Yerevan/Mediamax/. By June, 2010, “Ameria” CJSC will complete preparatory works for realizing the second phase of the Armenian government’s “Competitiveness Enhancement Project”.
In June, 2010, all interested parties will be presented the summarized analysis of the research results, Mediamax was informed in “Ameria” today.
“Competitiveness Enhancement Project”, implemented given assistance of the World Bank (WB), includes implementation of the Innovation Infrastructure and Yerevan Technopark projects.
The main goal of the project is to build an innovative and competitive knowledge-based society. The project is aimed at creation of relevant environment in Armenia to ensure infrastructure, e-services and other support facilities which would enhance competitiveness of IT and high-tech companies.
“Ameria” will be specifically involved in development of Yerevan Technopark Project, including design of feasibility study, identification of area, business plan development and partner identification.
Yerevan Technopark Project is aimed at creation of a large-scale technopark in the vicinity of Yerevan including office buildings, educational centers, conference halls and other facilities, supporting venture and startup businesses, and if possible, other support infrastructures (banks, hotels, restaurants, etc.). The project will create opportunities to provide an all-embracing infrastructure, including the necessary premises and services, for the Yerevan and Armenia-based companies which specialize in programming and high-tech.