13:44 | 10.03.10 | Նորություններ | 4710
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում մեկնարկել է երեխաների պաշտպանության մասնագետների ֆորումը “Անվտանգ բջջային կապ. երեխաների զարգացման հնարավորությունները” ծրագրի շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ֆորումի ընթացքում կքննարկվի “Վիմպելկոմ” ընկերությունների խմբի կողմից իր ներկայության երկրների համար մշակված “Բջջային կապից օգտվելու էթիկայի վերաբերյալ” խարտիայի նախագիծը:
“ԱրմենՏել” ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանն ասել է, որ դպրոցական տարիքի հայ երեխաների 80-90%-ը օգտվում է բջջային հեռախոսներից, եւ մեծահասակների առջեւ խնդիր է դրված ապահովել դրանց գրագետ եւ անվտանգ օգտագործումը:
Խարտիայի նախագիծը ենթադրում է հետեւյալ գործողությունները.
- անջատել բջջային հեռախոսն այն դեպքերում, երբ ռադիոկապի օգտագործումը կարող է վտանգի ենթարկել այլ մարդկանց կյանքը (ինքնաթիռ, բժշկական համալիր եւ այլն);
- անջատել անհատական բջջային հեռախոսը կամ միացնել անձայն ռեժիմ թատրոններում, կինոթատրոններում, համերգային դահլիճներում, թանգարաններում, ցուցասրահներում, ինչպես նաեւ ծիսական արարողությունների ժամանակ;
- խուսափել բջջային հեռախոսի օգտագործումից տրանսպորտային միջոցը վարելու ժամանակ եւ այլն:
Անուշ Բեղլոյանն ասել է, որ խարտիայի ընդունման դեպքում “բջջային էթիկան” պետք է լայն տարածում գտնի դպրոցական տարիքի երեխաների շրջանում:

13:44 | 10.03.10 | News | 5030
Yerevan/Mediamax/. Forum of children’s rights protection specialists was launched in Yerevan today within the framework of “Secure Mobile Connection: Opportunities for Children’s Development” program.
Mediamax reports that at the forum, they will consider the draft of “Mobile Etiquette” Charter, elaborated by “VimpelCom” Group of Companies for the countries of its presence.
Head of “ArmenTel” (Beeline trademark) Public Relations Service Anush Begloyan stated that 80-90% of Armenian schoolchildren use cell phones and adults face the task of providing for competent and safe use.
The Charter draft provides for the following actions:
- Turn off one’s personal cell phone in cases, when use of radio connection may endanger the life of other people (aircraft, surgical medical complexes, etc.)
- Turn off one’s cell phone or shift to silent mode during performances, film showings, concerts, in museums and exhibition halls, during ceremonies and rituals.
- Refrain from using one’s cell phone while driving, etc.
Anush Begloyan informed that if the Charter is approved, “Mobile Etiquette” should be widely spread among schoolchildren.