13:44 | 10.03.10 | Նորություններ | 4710
Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում մեկնարկել է երեխաների պաշտպանության մասնագետների ֆորումը “Անվտանգ բջջային կապ. երեխաների զարգացման հնարավորությունները” ծրագրի շրջանակներում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ֆորումի ընթացքում կքննարկվի “Վիմպելկոմ” ընկերությունների խմբի կողմից իր ներկայության երկրների համար մշակված “Բջջային կապից օգտվելու էթիկայի վերաբերյալ” խարտիայի նախագիծը:
“ԱրմենՏել” ընկերության (Beeline ապրանքանիշ) հասարակայնության հետ կապերի ծառայության ղեկավար Անուշ Բեղլոյանն ասել է, որ դպրոցական տարիքի հայ երեխաների 80-90%-ը օգտվում է բջջային հեռախոսներից, եւ մեծահասակների առջեւ խնդիր է դրված ապահովել դրանց գրագետ եւ անվտանգ օգտագործումը:
Խարտիայի նախագիծը ենթադրում է հետեւյալ գործողությունները.
- անջատել բջջային հեռախոսն այն դեպքերում, երբ ռադիոկապի օգտագործումը կարող է վտանգի ենթարկել այլ մարդկանց կյանքը (ինքնաթիռ, բժշկական համալիր եւ այլն);
- անջատել անհատական բջջային հեռախոսը կամ միացնել անձայն ռեժիմ թատրոններում, կինոթատրոններում, համերգային դահլիճներում, թանգարաններում, ցուցասրահներում, ինչպես նաեւ ծիսական արարողությունների ժամանակ;
- խուսափել բջջային հեռախոսի օգտագործումից տրանսպորտային միջոցը վարելու ժամանակ եւ այլն:
Անուշ Բեղլոյանն ասել է, որ խարտիայի ընդունման դեպքում “բջջային էթիկան” պետք է լայն տարածում գտնի դպրոցական տարիքի երեխաների շրջանում:

«АрменТел» намерен внедрить в Армении хартию «мобильного этикета» //10.03.2010
Ереван/Медиамакс/. Сегодня в Ереване открылся форум специалистов по защите детей в рамках программы «Безопасная мобильная связь: возможности развития детей».
Как сообщает агентство Медиамакс, во время форума будет рассмотрен проект Хартии «мобильного этикета», разработанный Группой компаний «Вымпелком» для стран своего присутствия.
Руководитель Службы по связям с общественностью «АрменТел» (торговая марка Beeline) Ануш Беглоян сказала, что 80-90% армянских детей школьного возраста пользуются мобильными телефонами, и перед взрослыми стоит задача обеспечить грамотное и безопасное использование.
Проект Хартии предполагает следующие действия:
- выключать личный мобильный телефон в тех случаях, когда использование радиосвязи может подвергнуть опасности жизнь других людей (летательные аппараты, операционные медицинские комплексы и т. п.);
- выключать личный мобильный телефон или переводить его в беззвучный режим на спектаклях, киносеансах, концертах, в музеях и выставочных залах, во время церемоний и ритуалов;
- воздерживаться от использования мобильного телефона во время управления транспортом и др.
Ануш Беглоян сообщила, что в случае принятия Хартии, «мобильный этикет» должен получить широкое распространения среди детей школьного возраста.