14:17 | 21.10.09 | Նորություններ | 4684
Երեւան /Մեդիամաքս/. «Պիրատային» ծրագրային ապահովման տարածման մակարդակով Հայաստանը զիջում է միայն Վրաստանին եւ Բանգլադեշին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ը, այդ մասին ասվում է BSA միջազգային կազմակերպության հաշվետվության մեջ, որն այսօր Երեւանում կազմակերպել էր կլոր սեղան Հայաստանում համակարգչային «պիրատության» դեմ պայքարի թեմայով:
Ինչպես նշել է BSA-ի իրավախորհրդատու Նարինե Մկրտչյանը, Հայաստանում «պիրատային» ծրագրային ապահովման տարածման մակարդակը վերջին տարվա ընթացքում նվազել է 3 տոկոսային կետով եւ ներկայումս կազմում է 92 տոկոս:
Նարինե Մկրտչյանը ողջունել է կառավարության կողմից հեղինակային իրավունքի պաշտպանության միջգերատեսչական հանձնաժողովի ստեղծումը` նշելով, որ հանձնաժողովը կնպաստի Հայաստանում համակարգչային «պիրատության» հետագա կրճատմանը:
Հայաստանում Microsoft-ի ներկայացուցչության ղեկավար Գրիգոր Բարսեղյանը նշել է, որ «պիրատային» սկավառակները եւ ծրագրային ապահովումը վնասում են ՀՀ տնտեսությանը` կարծիք հայտնելով, որ դժվար թե համաշխարհային IT-արդյունաբերության որեւէ խոշոր ներկայացուցիչ համաձայնի ներդրում կատարել այն երկրում, որտեղ չի հարգվելու իր հեղինակային իրավունքը:
ՀՀ Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ներկայացուցիչ Արթուր Վարդերեսյանը նշել է, որ հեղինակային իրավունքի պաշտպանության գործում ոստիկանությունն ունի այն մարդկանց օժանդակության կարիքը, ում իրավունքները խախտվել են, «մինչդեռ ամեն տարի ոստիկանությունը ստանում է հեղինակային իրավունքի խախտման մասին ընդամենը 5-6 դիմում»:

14:17 | 21.10.09 | Новости | 4679
Ереван /Медиамакс/. По уровню распространения пиратского программного обеспечения Армения уступает лишь Грузии и Бангладеш.
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в отчете международной организации BSA, организовавшей сегодня в Ереване круглый стол на тему борьбы с компьютерным пиратством в Армении.
Как отметила советник по правовой части BSA Нарине Мкртчян, степень распространения пиратского ПО в Армении за последний год снизился на 3 процентных пункта и составляет в настоящее время 92%.
Нарине Мкртчян приветствовала создание правительством межведомственной комиссии по защите авторских прав, отметив, что комиссия будет содействовать дальнейшему снижению компьютерного пиратства в Армении.
Руководитель представительства Microsoft в Армении Григор Барсегян отметил, что пиратские диски и ПО наносят серьезный вред армянской экономике, выразив мнение, что вряд ли какой-либо крупный представитель мировой IT-индустрии согласится инвестировать в стране, где не будут уважаться его авторские права.
Представитель главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении Артур Вардересян в свою очередь отметил, что в деле защиты авторского права полиция нуждается в содействии тех, чьи права нарушены, “тем временем в полицию ежегодно поступает лишь 5-6 заявлений о фактах нарушения авторских прав”.