12:16 | 09.04.09 | Նորություններ | 3038
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանը, Ադրբեջանն ու Մոլդովան Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում առաջին դիրքերում են ծրագրային “ծովահենության” մակարդակով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին վկայում են IDC միջազգային ընկերության կողմից անցկացված հետազոտության արդյունքները:
Հայաստանում ծրագրային “ծովահենության” մակարդակը կազմում է 93 տոկոս, Ադրբեջանում եւ Մոլդովայում` 92-ական տոկոս: Այս տարածաշրջանում “ծովահենության” ամենացածր մակարդակն արձանագրվել է Չեխիայում (39%), Հունգարիայում (42%) եւ Սլովակիայում (45%):
Կենտրոնական եւ Արեւելյան Եվրոպայում Microsoft-ի փոխնախագահ Վահե Թորոսյանը 2008թ. հոկտեմբերի 31-ին Երեւանում ասել էր, որ Հայաստանում Microsoft-ի ներկայության 2 տարվա ընթացքում երկրում ծրագրային “ծովահենության” մակարդակը կրճատվել է մոտ 5%-ով, ինչը թույլ է տալիս հուսալ, որ առաջիկա 2 տարիներին այն կկրճատվի եւս 7-8%-ով:

12:16 | 09.04.09 | Новости | 5064
Ереван /Медиамакс/. Армения, Азербайджан и Молдова лидируют в Центрально-Восточной Европе по уровню программного пиратства.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом свидетельствуют данные исследования, проведенного международной компанией IDC.
В Армении уровень программного пиратства составляет 93%, в Азербайджане и Молдове – по 92%. Самый низкий уровень пиратства в этом регионе зафиксирован в Чехии (39%), Венгрии (42%) и Словакии (45%).
31 октября 2008 года вице-президент Microsoft в Центральной и Восточной Европе Ваге Торосян сказал в Ереване, что за 2 года присутствия Microsoft в Армении уровень программного пиратства в стране сократился примерно на 5%, что позволяет надеяться, что в ближайшие 2 года он сократится еще на 7-8%.