15:13 | 07.04.09 | Նորություններ | 5336
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Մեդիամաքս” լրատվական գործակալությունն ու Banks.am պորտալը, ՀՀ կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը /ԿԲ/ այսօր Երեւանում հայտարարել են “Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” ուսանողական ռեֆերատների մրցույթի մեկնարկի մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, մրցույթի պայմաններն այսօր ներկայացրել են ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը եւ “Մեդիամաքսի” տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Դավիթ Սարգսյանը նշել է, որ “Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” մրցույթը կառավարությանը թույլ կտա շփման լրացուցիչ աղբյուր ստանալ հասարակության եւ նրա առավել ակտիվ մասի հետ` ի դեմս ուսանողների:
“Ուսանողությունը ստացած գիտելիքների գործնական կիրառության կարիք ունի, եւ այս մրցույթը ուսանողների գործնական ինքնահաստատման լավ հնարավորություն է”,- ասել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավարը: Նա ընդգծել է “Մեդիամաքս” գործակալության նախաձեռնության կարեւորությունը` նշելով, որ “կառավարությունը նոր մտքերի եւ գաղափարների կարիք ունի”:
ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանն ասել է, որ մրցույթը ուսանողներին թույլ կտա հանդես գալ “ամենահամարձակ մտքերով եւ առաջարկություններով”:
Մրցույթին կարող են մասնակցել բոլոր բուհերի տնտեսագիտական ֆակուլտետների ուսանողները, որոնք կներկայացնեն ռեֆերատներ “Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” թեմայով, որն ունի 4 ենթաթեմա`
1. Ի՞նչ պետք է անի Կենտրոնական բանկը` դրամավարկային քաղաքականությունը ճգնաժամի մարտահրավերներին համապատասխանեցնելու համար:
2. Ի՞նչ պետք է անի կառավարությունը` ճգնաժամի պայմաններում տնտեսության զարգացումը ապահովելու համար:
3. Ի՞նչ պետք է անի մասնավոր բիզնեսը` ճգնաժամի պայմաններում իր ունեցածը ոչ միայն պահպանելու, այլեւ զարգացնելու համար:
4. Ի՞նչ պետք է անեն անհրաժեշտ լիկվիդայնությամբ օժտված ՀՀ բանկերը` տնտեսության զարգացմանն իրապես նպաստելու եւ ոչ ստանդարտ լուծումներ կիրառելու առումով:
Ռեֆերատները կարող են ներկայացվել մեկ կամ մի քանի ենթաթեմաներով:
Բոլոր ռեֆերատները պետք է ներկայացվեն հայերեն լեզվով, էլեկտրոնային տարբերակով, ոչ ավել, քան 5 էջ ծավալով: Ռեֆերատի առաջին էջում պետք է պարտադիր զետեղված լինի դրա հիմնական գաղափարը` մեկ-երկու պարբերությամբ:
Ռեֆերատներն ընդունվում են www.Banks.am կայքում, http://banks.am/index.php?al=contest բաժնում:
Ռեֆերատներն ընդունվում են ապրիլի 7-ից 20-ը ներառյալ: Հանձնաժողովը աշխատանքները գնահատելու է ապրիլի 21-ից 28-ը: Ապրիլի 29-ին տեղի կունենա մրցույթի արդյունքների ամփոփումը: 10 լավագույն աշխատանքները կտեղադրվեն www.Banks.am կայքում, իսկ նրանց հեղինակները կհանդիպեն ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, տնտեսական հատվածի նախարարների եւ ԿԲ խորհրդի անադամների հետ: 3 լավագուն ռեֆերատների հեղինակները կպարգեւատրվեն համապատասխանաբար 150հազ., 100հազ. եւ 75 հազ. դրամ մրցանակներով: Շահագրգիռ կազմակերպությունները եւ ընկերությունները կարող են ուսանողների համար սահմանել իրենց մրացնակները:

15:13 | 07.04.09 | News | 5338
Yerevan /Mediamax/. Mediamax Agency and Banks.am portal, the Government and the Central Bank of Armenia announced the launch of “I Overcome the Crisis” competition among student essays today.
Mediamax reports that the terms of the competition were presented by the Head of the Government Staff David Sargsyan, Head of Monetary-Credit Policy Department of the Central Bank of Armenia Artur Stepanyan and the Director of “Mediamax” Agency Ara Tadevosyan.
David Sargsyan noted that “I Overcome the Crisis” competition will allow the Government gaining a new channel for communicating with the society and its most active part – students.
“The students need practical application of knowledge they receive, and this competition is a good opportunity for practical self-assertion for students”, Head of the Government Staff stated. He stressed the importance of Mediamax Agency’s initiative, noting that “the government needs new thoughts and new ideas”.
Head of Monetary-Credit Policy Department of Armenian CB Artur Stepanyan stated that the given competition will allow students putting forward “the most daring ideas and suggestions”.
Economics faculty students of all higher educational institutions, having Armenian state accreditation, who present essays on “I Overcome the Crisis” topic, can participate in the competition. “I Overcome the Crisis” general topic consists of 4 subtopics:
1. What should the Central Bank undertake in order to bring the monetary-credit policy to compliance with the crisis challenges?
2. What should the Government undertake to secure economy development in crisis conditions?
3. What should private business undertake to not only preserve what it possesses, but also develop in crisis conditions?
4. What should Armenian banks, possessing the necessary liquidity, undertake to really contribute to economy development and application of non-standard solutions?
Essays may be presented under one or more subtopics.
All essays should be presented in Armenian language and in electronic format, size not exceeding 5 pages. The main essence of the essay, presented in one or two paragraphs, must be presented on the first page of each essay.
Essays are accepted at www.Banks.am website, in http://banks.am/index.php?al=contest section.
Essays are accepted from April 7 to 20 inclusively. The jury will evaluate works from April 21 to 28, and on April 29 the results of the competition will be summed up. 10 best works will be presented at www.Banks.am website, and their authors will meet with Armenian Prime Minister Tigran Sargsian, Ministers of the economy bloc and members of the Board of the Central Bank. Authors of 3 best essays will be awarded money prizes respectively at the volume of 150 thousand, 100 thousand and 75 thousand AMD. Interested organizations and company may establish their own awards for students.