15:13 | 07.04.09 | Նորություններ | 5336
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Մեդիամաքս” լրատվական գործակալությունն ու Banks.am պորտալը, ՀՀ կառավարությունն ու Կենտրոնական բանկը /ԿԲ/ այսօր Երեւանում հայտարարել են “Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” ուսանողական ռեֆերատների մրցույթի մեկնարկի մասին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄՍՔՍ գործակալությունը, մրցույթի պայմաններն այսօր ներկայացրել են ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար Դավիթ Սարգսյանը, ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանը եւ “Մեդիամաքսի” տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Դավիթ Սարգսյանը նշել է, որ “Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” մրցույթը կառավարությանը թույլ կտա շփման լրացուցիչ աղբյուր ստանալ հասարակության եւ նրա առավել ակտիվ մասի հետ` ի դեմս ուսանողների:
“Ուսանողությունը ստացած գիտելիքների գործնական կիրառության կարիք ունի, եւ այս մրցույթը ուսանողների գործնական ինքնահաստատման լավ հնարավորություն է”,- ասել է կառավարության աշխատակազմի ղեկավարը: Նա ընդգծել է “Մեդիամաքս” գործակալության նախաձեռնության կարեւորությունը` նշելով, որ “կառավարությունը նոր մտքերի եւ գաղափարների կարիք ունի”:
ՀՀ ԿԲ դրամավարկային քաղաքականության վարչության պետ Արթուր Ստեփանյանն ասել է, որ մրցույթը ուսանողներին թույլ կտա հանդես գալ “ամենահամարձակ մտքերով եւ առաջարկություններով”:
Մրցույթին կարող են մասնակցել բոլոր բուհերի տնտեսագիտական ֆակուլտետների ուսանողները, որոնք կներկայացնեն ռեֆերատներ “Ես հաղթահարում եմ ճգնաժամը” թեմայով, որն ունի 4 ենթաթեմա`
1. Ի՞նչ պետք է անի Կենտրոնական բանկը` դրամավարկային քաղաքականությունը ճգնաժամի մարտահրավերներին համապատասխանեցնելու համար:
2. Ի՞նչ պետք է անի կառավարությունը` ճգնաժամի պայմաններում տնտեսության զարգացումը ապահովելու համար:
3. Ի՞նչ պետք է անի մասնավոր բիզնեսը` ճգնաժամի պայմաններում իր ունեցածը ոչ միայն պահպանելու, այլեւ զարգացնելու համար:
4. Ի՞նչ պետք է անեն անհրաժեշտ լիկվիդայնությամբ օժտված ՀՀ բանկերը` տնտեսության զարգացմանն իրապես նպաստելու եւ ոչ ստանդարտ լուծումներ կիրառելու առումով:
Ռեֆերատները կարող են ներկայացվել մեկ կամ մի քանի ենթաթեմաներով:
Բոլոր ռեֆերատները պետք է ներկայացվեն հայերեն լեզվով, էլեկտրոնային տարբերակով, ոչ ավել, քան 5 էջ ծավալով: Ռեֆերատի առաջին էջում պետք է պարտադիր զետեղված լինի դրա հիմնական գաղափարը` մեկ-երկու պարբերությամբ:
Ռեֆերատներն ընդունվում են www.Banks.am կայքում, http://banks.am/index.php?al=contest բաժնում:
Ռեֆերատներն ընդունվում են ապրիլի 7-ից 20-ը ներառյալ: Հանձնաժողովը աշխատանքները գնահատելու է ապրիլի 21-ից 28-ը: Ապրիլի 29-ին տեղի կունենա մրցույթի արդյունքների ամփոփումը: 10 լավագույն աշխատանքները կտեղադրվեն www.Banks.am կայքում, իսկ նրանց հեղինակները կհանդիպեն ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, տնտեսական հատվածի նախարարների եւ ԿԲ խորհրդի անադամների հետ: 3 լավագուն ռեֆերատների հեղինակները կպարգեւատրվեն համապատասխանաբար 150հազ., 100հազ. եւ 75 հազ. դրամ մրցանակներով: Շահագրգիռ կազմակերպությունները եւ ընկերությունները կարող են ուսանողների համար սահմանել իրենց մրացնակները:

15:13 | 07.04.09 | Новости | 5639
Ереван /Медиамакс/. Агентство Медиамакс и портал Banks.am, Правительство и Центральный банк Армении объявили сегодня в Ереване о начале конкурса студенческих рефератов «Я побеждаю кризис».
Как сообщает агентство Медиамакс, Условия конкурса представили сегодня руководитель Аппарата Правительства Давид Саргсян, начальник управления денежно-кредитной политики Центрального банка Армении Артур Степанян и директор «Медиамакс» Ара Тадевосян.
Давид Саргсян отметил, что конкурс «Я побеждаю кризис» позволит правительству получить дополнительный канал для общения с обществом и его наиболее активной частью в лице студентов.
«Студенчество нуждается в практическом применении полученных знаний, и этот конкурс является хорошей возможностью для практического самоутверждения студентов», - сказал руководитель аппарата Правительства. Он подчеркнул важность инициативы агентства Медиамакс, отметив, что «правительство нуждается в новых мыслях и новых идеях».
Начальник управления денежно-кредитной политики ЦБ Армении Артур Степанян сказал, что данный конкурс позволит студентам выступить «с самыми смелыми мыслями и предложениями».
В конкурсе могут принять участие студенты экономических факультетов вузов, которые представят рефераты на тему «Я побеждаю кризис», которая имеет 4 под-темы:
1.Что должен делать Центральный банк для приведения денежно-кредитной политики в соответствие с вызовами кризиса.
2. Что должно делать правительство для обеспечения развития экономики в условиях кризиса.
3. Что должен делать частный бизнес, чтобы не только сохранить, но и развивать свое дело в условиях кризиса.
4. Что должны делать банки, обладающие необходимой ликвидностью, для реального содействия развитию экономики и применения нестандартных решений.
Рефераты могут быть на представлены на одну или несколько под-тем.
Все рефераты должны быть представлены на армянском языке, в электронном виде, объемом не более 5 страниц. На первой странице реферата обязательно должно содержаться описание главной идеи в  одном-двух абзацах.
Рефераты принимаются с 7 по 20 апреля включительно. Жюри будет оценивать работы с 21 по 28 апреля, а 29 апреля состоится подведение итогов конкурса. 10 лучших работ будут представлены на сайте www.Banks.am, а их авторы встретятся с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном, министрами экономического блока и членами Совета Центрального банка. Авторы 3 лучших рефератов будут награждены денежными премиями соответственно в 150 тысяч, 100 тысяч и 75 тысяч драмов. Заинтересованные организации и компании могут учредить свои премии для студентов.