16:49 | 13.01.26 | Նորություններ | 10013
Առաջատար Տեխնոլոգիաների Ձեռնարկությունների Միությունը (ԱՏՁՄ/UATE) թողարկել է ՀՀ դրամով տարեկան 13% եկամտաբերությամբ 1,5 միլիարդ դրամի արժեթղթեր՝ դառնալով արժեթուղթ թողարկած առաջին ոչ առեւտրային կազմակերպությունը Հայաստանում։
Ինչպես նշել է ԱՏՁՄ տնօրեն Սարգիս Կարապետյանը արժեթղթերի թողարկման կապակցությամբ գործարար համայնքի ներկայացուցիչներին ուղղված իր խոսքում, հայկական օրենսդրության այն դրույթը, որը թույլ է տալիս հասարակական, ոչ առեւտրային կառույցներին կանոնադրական իրենց նպատակների իրացման համար օգտվել ներդրումների ներգրավման այս գործիքից, այլեւս միայն թղթի վրա չէ, այլ փաստացի իրացվող գործնական ռազմավարություն է։
Ներգրավված միջոցները ներդրվելու են ԱՏՁՄ նախագծերում։ Մասնավորապես՝ ծառայելու են Հայաստանի եւ տարածաշրջանի ամենամյա խոշորագույն տեխնոլոգիական իրադարձության՝ ԴիջիԹեքի զարգացմանը եւ ամրապնդմանը միջազգային տեխնոլոգիական հարթակներում, կառույցի ընդլայնմանը, ինչպես նաեւ UATE Powerhouse նախագծի գործարկմանը։
UATE-ի արժեթղթերը շուկա է հանում «Սիրիուս Կապիտալ» առաջատար բրոքերային ընկերությունը։ Արժեթղթերը հասանելի են հայկական եւ միջազգային բոլոր ներդրողների համար՝ «Սիրիուս Կապիտալի» առաջադեմ թվային գործիքակազմի միջոցով։ Նվազագույն ներդրման ծավալը՝ 10 000 ՀՀ դրամ։
Sirius Capital-ի հիմնադիր-տնօրեն Արարատ Մկրտչյանի գնահատմամբ՝ այս նախագիծը վերջին տարիներին Հայաստանի արժեթղթերի շուկայում արձանագրված ամենաուշագրավ նախադեպերից մեկն է, որը ճանապարհ է բացելու դեպի այդ շուկա նաեւ այլ ոչ առեւտրային կառույցների համար։
UATE-ի դուստր ընկերության կողմից նախատեսվում է նաեւ համանման պայմաններով պարտատոմսերի թողարկում։ Հաջող թողարկման դեպքում ձեռք բերված արժեթղթերը փոխակերպվելու են պարտատոմսի՝ փոխարկման պայմաններին համապատասխան։

16:49 | 13.01.26 | Новости | 10008
Союз Предприятий Передовых Технологий (UATE) осуществил выпуск ценных бумаг, номинированных в армянских драмах, с годовой доходностью 13% на общую сумму 1,5 млрд драмов, став первой некоммерческой организацией в Армении, выпустившей ценные бумаги.
Как отметил директор UATE Саргис Карапетян в своем выступлении перед представителями бизнес-сообщества по случаю выпуска, положение армянского законодательства, позволяющее некоммерческим организациям использовать инвестиционные инструменты для достижения уставных целей, перестало быть декларативным и стало практической и полностью реализуемой стратегией.
Привлеченные средства будут направлены на реализацию проектов UATE, в частности, на развитие и международное продвижение DigiTec, крупнейшего ежегодного технологического события Армении и региона, расширение деятельности организации, а также запуск проекта UATE Powerhouse.
Размещение ценных бумаг осуществляется ведущей брокерской компанией Sirius Capital. Ценные бумаги доступны как армянским, так и международным инвесторам через современную цифровую платформу Sirius Capital. Минимальный объем инвестиций составляет 10 000 драмов.
По словам основателя и директора Sirius Capital Арарата Мкртчяна, данная инициатива является не только одним из самых интересных проектов в его практике, но и одним из наиболее примечательных прецедентов на рынке ценных бумаг Армении, открывающим путь для выхода на рынок и для других некоммерческих организаций.
Примечательно также, что дочерняя структура UATE планирует осуществить выпуск облигаций на аналогичных условиях. В случае успешного размещения приобретенные ценные бумаги будут конвертированы в облигации в соответствии с условиями конвертации.