14:55 | 02.09.24 | Նորություններ | 7996
Ուսումնական ծրագիրը նախատեսված է առնվազն երկու տարվա փորձ ունեցող ծրագրավորողների համար: Ուսանողները հնարավորություն կունենան յուրացնելու ժամանակակից լավագույն մեթոդաբանությունները եւ կատարելագործելու back-end  ծրագրավորման հմտությունները, մասնակցելու համակարգչային խոշոր, մասշտաբային ճարտարապետությունների ստեղծմանը եւ ցանկացած բարդության խնդիրների լուծմանը: Engineering Deep Dive ծրագիրն առաջին անգամ մեկնարկել է անցյալ տարի:
Ուսուցումը հայերեն է, առկա տարբերակով՝ երեկոյան ժամերին, հոկտեմբերից դեկտեմբեր:
Ընդհանուր առմամբ, դասընթացն ունի 26 տեղ, ուսուցումն անվճար է (վճարում է Yandex Armenia-ն), բայց պետք է անցնել քննությունն ու հարցազրույցը: Անցյալ տարի կազմակերպիչներն ավելի քան 700 հայտ են ստացել։
«Շատ հաճելի է, որ նախագիծը հաջող ընթացք ունեցավ, եւ մենք հավաքագրում ենք ուսանողների արդեն հաջորդ կուրսի համար։ Ուրախալի է նաեւ, որ անցյալ տարվա շրջանավարտների մեծ մասն աղջիկներ էին, ինչը մեր երկրի համար հուսադրող ցուցանիշ է։ Եվ, իհարկե, այս կրթական ծրագիրը հնարավոր չէր լինի իրականացնել, եթե չունենայինք Yandex Armenia-ի նման գործընկեր, որը գնահատում է կրթությունը եւ մշտապես իր ներդրումն է ունենում ՏՏ ոլորտի զարգացման գործում»,- ասել է ACA-ի համահիմնադիր եւ տնօրեն Նարեկ Ասլիկյանը։
Engineering Deep Dive ծրագրի թեմաներն են՝ ալգորիթմներն ու տվյալների կառուցվածքը, օբյեկտ կողմնորոշված վերլուծությունը, նախագծման օրինաչափությունները, կոդի վերամշակումը եւ այլն:
«Մեզ համար կարեւոր է աջակցել այնպիսի կրթական ծրագրերի, որոնք զարգացնում են մասնագետների թվային հմտությունները։ Միայն այդ հմտություններով է հնարավոր երկրում ձեւավորել համապատասխան միջավայր, որտեղ կզարգանա թվային տնտեսությունը։ Այլ կերպ ասած՝ մեր նպատակն է նմանօրինակ նախագծերի միջոցով նպաստել թվային տնտեսության զարգացմանը։ Եվ, իհարկե, մենք միշտ ուրախ ենք հրավիրել շրջանավարտներին մեզ մոտ աշխատանքի»,- նշել է Yandex Armenia-ի ղեկավար Արամ Մխիթարյանը։

14:55 | 02.09.24 | Новости | 8005
ACA и Yandex Armenia объявляют новый набор бэкенд-разработчиков на бесплатную учебную программу Engineering Deep Dive.
Учебный курс рассчитан на программистов с опытом от двух лет. Студенты получат возможность изучить лучшие современные методологии и прокачать навыки бэкенд-разработки; принять участие в построении крупных масштабируемых архитектур и решении проблем любой сложности. Впервые программа Engineering Deep Dive была запущена в прошлом году.
Обучение – на армянском языке, очное, вечернее, с октября по декабрь.
Всего на курсе 26 мест, обучение бесплатное (его оплачивает Yandex Armenia), но нужно пройти экзамен и интервью. В прошлом году организаторы получили более 700 заявок.
«Очень приятно, что проект оказался успешным, и мы набираем студентов на следующий курс. Радует также, что большую часть прошлогодних выпускников составили девушки – это обнадеживающий показатель для нашей страны. И, конечно, эта учебная программа была бы невозможна, если бы у нас не было такого партнера, как Yandex Armenia, который ценит образование и постоянно вносит свой вклад в развитие ИТ-сектора», – говорит Нарек Асликян, соучредитель и директор ACA.
Среди тем, которые охватывает Engineering Deep Dive – алгоритмы и структуры данных, объектно-ориентированный анализ, паттерны проектирования, рефакторинг и т.п.
«Нам важно поддерживать образовательные программы, которые развивают цифровые навыки профессионалов. Только обладая этими навыками, можно сформировать подходящую среду в стране, где будет развиваться цифровая экономика. Другими словами, наша цель – внести свой вклад в развитие цифровой экономики посредством подобных проектов. И, конечно, мы всегда рады пригласить выпускников к себе на работу», – отметил руководитель Yandex Armenia Арам Мхитарян.