14:25 | 23.08.24 | Նորություններ | 16642
«Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ-ն (ապրանքանիշը՝ Team Telecom Armenia) ներկայացրել է բջջային եւ ամրակցված կապի 2024 թվականի 2-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական եւ ֆինանսական ցուցանիշները։
Ընկերությունը շարունակում է գրանցել բաժանորդների թվի եւ եկամտի կայուն աճ։
Շարժական կապ
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում ընկերությունը շարժական կապից ստացել է 4.89 մլրդ դրամ եկամուտ, որը 5.5%-ով կամ 256.6 մլն դրամով ավելի է այս տարվա 1-ին եռամսյակից եւ գերազանցում է 2023 թ․ 2-րդ եռամսյակի ցուցանիշը 5.0%-ով կամ 234.3 մլն դրամով։
Շարժական կապի բաժանորդների թիվը 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում կազմել է 1,051,679։
2024-ի 1-ին եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 1.5%-ով կամ 15,391 բաժանորդով, իսկ 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ բաժանորդների թիվն աճել է 8.9%-ով կամ 85,553 բաժանորդով։
Հաստատուն կերպով աճում է շարժական ինտերնետ օգտագործողների թիվը։ 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում այն կազմել է 761,137, ինչը գերազանցում է նախորդ եռամսյակի եւ 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի ցուցանիշը՝ համապատասխանաբար 3.3%-ով եւ 13.4%-ով։
Շարժական ինտերնետի ծառայություններից 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում ստացվել է 2.54 մլրդ դրամ եկամուտ՝ գերազանցելով նախորդ եռամսյակի ցուցանիշը 13%-ով կամ 292.4 մլն դրամով, իսկ 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ աճը կազմել է 11.5% կամ 262.8 մլն դրամ։
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի դրությամբ ընկերությանը բաժին է ընկնում ՀՀ շարժական կապի շուկայի բաժանորդների 25.9%-ը։
Ամրակցված կապ
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակում «Տելեկոմ Արմենիա»-ն ամրակցված կապից ստացել է 3.93 մլրդ դրամ եկամուտ, ինչը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 5.2%-ով կամ 194.4 մլն դրամով։
Ամրակցված ինտերնետի բաժանորդների թիվը 2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի դրությամբ 96.9 հազար է, 2023 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի համեմատ արձանագրվել է աճ 4.3%-ով կամ 3,964 բաժանորդով։
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի արդյունքում «Տելեկոմ Արմենիա»-ին բաժին է ընկնում ամրակցված ինտերնետի շուկայի բաժանորդների 32.3%-ը:
«Մեր ռազմավարական ծրագիրը՝ 25 Գբ/վ թողունակությամբ գերարագ օպտիկամանրաթելային ցանցի կառուցումը, տալիս է իր դրական արդյունքները։ Հազարավոր բաժանորդներ վերամիանում են ֆիքսված ինտերնետի մեր նոր ցանցին, ինչպես նաեւ կայուն աճում է նոր բաժանորդների թիվը։ Գոհունակության ցուցանիշը այս ցանցի դեպքում շատ բարձր է, եւ մենք ակնկալում ենք պահանջարկի ավելացում ապագայում։ Այս ցանցը նաեւ հիմք է հանդիսանալու Հայաստանի ողջ տարածքում ամենաժամանակակից բջջային ծառայությունների գործարկման համար՝ ապահովելով եկամտի կայուն աճ»,- հավելել է Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը:
2024 թ.-ի 2-րդ եռամսյակի տեխնիկատնտեսական ցուցանիշներին ամբողջությամբ կարող եք ծանոթանալ այս հղումներով՝ շարժական, ամրակցված։

14:25 | 23.08.24 | News | 16638
Adhering to the policy of transparency and accountability, it has adopted, "Telecom Armenia" OJSC (trademark: Team Telecom Armenia) presents the technical, economic and financial indicators of mobile and fixed communication for the 2nd quarter of 2024.
The company records significant growth in the number of subscribers and income.
Mobile communication
In the 2nd quarter of 2024, the company generated a revenue of 4.89 billion AMD from mobile communication, which is 5.5% or 256.6 million AMD more in contrast to the 1st quarter of the current year and surpasses the indicator of the 2nd quarter of 2023 by 5.0% or 234.3 million AMD.
Mobile communication subscribers reached 1,051,679 by the second quarter of 2024.
Compared to the 1st quarter of 2024, an increase of 1.5% or 15,391 subscribers was recorded, and compared to the 2nd quarter of 2024, the number of subscribers increased by 8.9% or 85,553 subscribers.
The number of subscribers using mobile Internet recorded a steady rise. In the second quarter of 2024, it constituted 761,137, higher than the indicators of the previous quarter and third quarter of 2023 by 3.3% and 13.4%, respectively.
In the 2nd quarter of 2024, 2.54 billion AMD of revenue was received from mobile Internet services, exceeding the previous quarter by 13% or 292.4 million AMD, and compared to the 2nd quarter of 2023, the growth was 11.5% or 262.8 million AMD.
As of the 2nd quarter of 2024, the company accounts for 25.9% of the subscribers of the mobile communication market in Armenia.
Fixed communication
In the 2nd quarter of 2024, “Telecom Armenia” earned 3.93 billion AMD from fixed-line services, which exceeds the index of the same period of the previous year by 5.2% or 194.4 million AMD.
The number of connected Internet subscribers as of the 2nd quarter of 2024 is 96.9 thousand, as compared to the 2nd quarter of 2023, a rise of 4.3% or by 3,964 subscribers was noted.
As a result of the 2nd quarter of 2024, "Telecom Armenia" has 32.3% of the subscribers of the fixed Internet market.
"Our strategic project - the construction of a high-speed optical fiber network with a bandwidth of 25 Gb/s, shows positive results. Thousands of subscribers are reconnecting to our new fixed internet network, and there has been a consistent increase in the number of new subscribers. The level of satisfaction with this network is very high and we expect this demand to increase in the future. This network will also become the basis for launching the most advanced mobile services throughout Armenia, guaranteeing stable revenue growth," adds Hayk Yesayan, CEO of Team Telecom Armenia.