14:52 | 16.08.24 | Նորություններ | 12674
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունն ազատականացրել է 3600-3800 ՄՀց ռադիոհաճախականությունների տիրույթը՝ առեւտրային նպատակներով տրամադրելու համար:
Հայաստանում առաջիկայում 5G տեխնոլոգիական լայնաշերտ ցանցի ներդրման վերաբերյալ Itel.am-ի հարցին ի պատասխան՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը նշել է, որ ռադիոհաճախականությունների տիրույթն ազատականացնելուց հետո Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովն իրականացնում է 3600-3800ՄՀց ռադիոհաճախականությունների տիրույթից հատվածների տրամադրման մրցութային փաթեթի եւ պայմանների, ինչպես նաեւ հանրային շարժական 5G տեխնոլոգիայի լայնաշերտ կապի որակի չափանիշների մշակման գործընթաց, որը նախատեսվում է քննարկել նախարարության հետ:
«Քննարկումներից հետո Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը կհայտարարի մրցույթ: Եթե ՀՀ շարժական կապի օպերատորները մասնակցեն մրցույթին եւ ռադիոհաճախականությունների տիրույթից հատվածներ ձեռք բերեն, օպերատորները կիրականացնեն մրցույթային փաթեթի պայմաններով սահմանված ժամկետներում եւ վայրերում 5G տեխնոլոգիական լայնաշերտ ցանցի ներդրման եւ շահագործման աշխատանքներ: Այս պարագայում Հայաստանը կունենա 5G տեխնոլոգիական լայնաշերտ ցանցի հասանելիություն:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը Հայաստանի շարժական կապի օպերատորների հետ կազմակերպել է առանձին հանդիպումներ, որտեղ քննարկվել են 5G տեխնոլոգիայի ցանցերի ներդրման հարցերը, մասնավորապես՝ վերջիններիս պատրաստակամությունն ու հետաքրքրվածությունը մրցույթին մասնակցելու եւ վերոնշյալ աշխատանքներն իրականացնելու համար»,-նշել է ԲՏԱ նախարարը:

The Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia has liberalized the 3600-3800 MHz radio frequency range for commercial use.
In response to Itel.am's question regarding the forthcoming establishment of 5G technological broadband network in Armenia, the Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan stated that following the liberalization of radio frequency range, the Public Services Regulatory Commission initiated a process of developing a tender package and defining terms for allocating segments from 3600-3800MHz radio frequency range, as well as setting quality standards for public mobile 5G broadband technology. Relevant discussions will be conducted with the Ministry.
"After the discussions, the Public Services Regulatory Commission shall announce a tender. If the Armenian mobile communication operators participate in the tender and acquire segments of radio frequency range, the operators will carry out implementation and operation of 5G technological broadband network in the dates and locations specified by the terms of the tender package. In that event, Armenia will have access to a 5G technological broadband network.
The Ministry of High-Tech Industry conducted individual meetings with the Armenian mobile communication operators and communicated issues of 5G technology network implementation, specifically, their willingness and interest was discussed to participate in the tender and to carry out the above-mentioned works," the MHTI Minister said.