15:22 | 03.08.23 | Հարցազրույցներ | exclusive 25510
Feminno 2023 կոնֆերանսի ընթացքում iTel.am-ը զրուցել է NVIDIA-ի հայաստանյան մասնաճյուղի ղեկավար, Omniverse-ի եւ սիմուլյացիոն տեխնոլոգիաների փոխնախագահ Ռեւ Լեբարեդյանի հետ:
Նա խոսել է արդյունաբերական Metaverse-ի, Գեներատիվ AI-ի, հայաստանյան գրասենյակի գործունեության եւ համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքով առաջացած դժվարությունների մասին։
- Արդյունաբերական Metaverse-ն ինտերնետի հաջորդ սերունդն եք համարում. թվային եւ վիրտուալ աշխարհ ստեղծելու միջոցով իրական աշխարհը կորցնելու վտանգ տեսնո՞ւմ եք։
- Եթե իրական աշխարհը վերստեղծենք վիրտուալ աշխարհ Metaverse-ում, այն, ինչ ես անվանում եմ 3D ինտերնետ, կարող ենք կորցնել մարդկանց այս նոր աշխարհում: Ես դրան հակառակ ձեւով եմ նայում։ Կարծում եմ՝ շատ մարդկանց արդեն կորցրել ենք վիրտուալում, բայց դա սոցիալական մեդիայի 2D աբստրակտ աշխարհ է: Նրանք կա՛մ դիտում են տեսանյութեր, կա՛մ հաղորդագրություններ ուղարկում, կա՛մ այլ գործողություններ կատարում սոցիալական մեդիայի հավելվածներում, ինչպիսիք են Tiktok-ը, Facebook-ը եւ այլն: Այդ աշխարհը ստեղծվել է ինձ նման մարդկանց, համակարգչային գիտնականների կողմից, այն չի կառուցվել սոցիալական տարածքներ կառուցելու մասնագետների կողմից, որտեղ մարդիկ կարող են հաճելիորեն շփվել միմյանց հետ:
Ռեւ Լեբարեդյանը Ռեւ Լեբարեդյանը
photo © NVIDIA/Feminno 2023
Մարդկությունը մեր պատմության ընթացքում զգում եւ ընկալում է աշխարհն ու միմյանց բոլոր զգայարաններով: Շատ ավելի հարուստ փորձառությամբ ու միջոցներով, քան մեր առջեւ գտնվող սմարթֆոնների այս փոքրիկ էկրաններն են: Միլիարդավոր մարդիկ ամբողջ օրը նայում են իրենց հեռախոսներին։ Ես հավատում եմ, որ եթե մենք ինտերնետը դարձնենք իրական աշխարհի նման կամ նույնիսկ կրկնօրինակենք իրական աշխարհը, ապա հնարավորություն կունենանք իրական աշխարհի բոլոր հիանալի երեւույթները եւ մեր փոխազդեցությունները փոխադրել վիրտուալ աշխարհ:
Կարծում եմ՝ սոցիալական ցանցերում հոգեբանորեն ինչ-որ բան կա, որը շատ անբնական է մեզ համար: Երբ դուք ինչ-որ բան եք հրապարակում սոցցանցերում, միլիոնավոր մարդիկ կարող են տեսնել այն, բայց դուք չեք ստանում իրական արձագանքներ, չեք տեսնում նրանց դեմքի արտահայտությունները: Մարդիկ ասում են բաներ, որոնք երբեք չեն ասի իրական աշխարհում:
Մենք պատրաստվում ենք հրավիրել իրական աշխարհի փորձագետների՝ մարդկանց, որոնք գիտեն, թե ինչպես կառուցել թանգարաններ, այգիներ, քաղաքներ եւ հրաշալի սոցիալական տարածքներ՝ այս վիրտուալ աշխարհն իրական ու ավելի հաճելի դարձնելու համար։
- ChatGPT-ի գործարկումը մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Գեներատիվ AI-ի նկատմամբ: Այն փոխակերպում է արդյունաբերությունն ու նոր հնարավորություններ ստեղծում: AI ինչպիսի՞ զարգացման հնարավորություն եք տեսնում Հայաստանում, ինչպե՞ս է NVIDIA-ն աջակցում դրա զարգացմանը մեր երկրում:
- Հիմա բոլորը հասկանում են, որ AI-ը լուրջ է, ամեն ինչ փոխվել է։ Սա տեղի է ունեցել 1993 թվականին, երբ ծնվեց Web-ը։ Համացանցը գոյություն ուներ, պարզապես մարդիկ չէին հասկանում, թե ինչ է դա, մինչեւ դրա իրական կիրառությունը: Կարծում եմ, որ նույնը տեղի կունենա ChatGPT-ի հետ։ Երբ թողարկվեց GPT3-ը, տեխնոլոգիան գոյություն ուներ արդեն երեք տարի, բայց առաջին անգամն էր, որ կարողացանք հաղորդակցվել դրա հետ: Մենք հենց ակունքում ենք՝ հասկանալու, թե ինչպես է այն փոխելու ամեն ինչ։ Այս պահին շատ կարեւոր է սխալներ թույլ չտալը. մենք ստեղծել ենք ինտերնետն ՝առանց որեւէ գաղափարի, պլանի կամ առանց դրա մասին մտածելու: Այս անգամ մենք պետք է ավելի իմաստուն լինենք:
Հայաստանը որոշակի մարտահրավերներ ունի, երբ խոսքը վերաբերում է AI-ին, մասնավորապես՝ Գեներատիվ AI-ին: Այս տեսակի առաջադեմ AI-ը պահանջում է շատ հաշվարկներ: AI-ի գլոբալ խաղում անհրաժեշտ է ունենալ սուպեր համակարգիչ՝ գործարան, որը կարող է արտադրել բանականություն: Նման համակարգիչ Հայաստանում դեռ չկա, եւ այն հասանելի չէ հետազոտողների, ընկերությունների եւ ստարտափների մեծ մասին։ Կարծում եմ՝ հնարավոր է նման համակարգիչ բերել այստեղ: Ես կցանկանայի տեսնել դա:
AI ոլորտը կարող է զարգանալ Հայաստանում, եթե հաջողվի, ապա հնարավորություն կունենա համեմատվել ավելի մեծ երկրների հետ։ Հայաստանը ստարտափ երկիր է, ուստի այն կարող է լինել ճկուն, կարող է կենտրոնանալ արհեստական ինտելեկտի այնպիսի հատվածների վրա, որտեղ բացեր կան: Խորհուրդ եմ տալիս Հայաստանի ողջ համայնքին փորձել գտնել այդ բացերը եւ կենտրոնացնել բոլոր ռեսուրսները դրանց վրա, որպեսզի համաշխարհային մակարդակում կարողանանք գերազանցել շատերին: Սկզբի համար, սակայն, պետք է ձեռք բերել սուպեր համակարգիչներ:
- Նախորդ անգամ, երբ մոտ մեկ տարի առաջ զրուցում էինք, այստեղ նոր էր բացվում NVIDIA-ի գրասենյակը, ակտիվորեն տաղանդներ էիք ներգրավում: Ինչպե՞ս է ընթանում գրասենյակի գործունեությունը:
- Անցյալ տարի մենք հանդիպեցինք Թումոյում, երբ ստեղծվում էին ընթացակարգեր ավելի շատ տաղանդներ ներգրավելու համար: Ցավոք, այդ ժամանակ աշխատանքի ընդունման գլոբալ սառեցում ունեցանք ամբողջ ընկերությունում:
Ներկայում հարյուրից ավելի աշխատակից ունենք NVIDIA Հայաստանում, չկարողացանք ընդլայնվել այնքան, որքան ցանկանում էի: Հիմա կրկին ակտիվացնում ենք աշխատանքի ընդունման գործընթացը, բացել ենք նոր հաստիքներ։
- Ի՞նչ կոնկրետ խնդիրներով են զբաղվում հայ փորձագետները։
- Ինչպես մեր գրեթե բոլոր գրասենյակները, մենք մասնագիտացված չենք որոշակի առաջադրանքի մեջ: Երբ աշխատանքի ենք ընդունում որեւէ այլ գրասենյակում, դա իրականացվում է ըստ իրավիճակի։ Երբ կա տաղանդ, որն օգտակար է ինչ-որ բանում կամ ինչ-որ տեղ աշխարհում, մենք բաց ենք նրանց ներգրավելու առումով:
Այսպիսով, մեր HR մենեջերները տաղանդներին կարող են եւ պատրաստ են աշխատանքի ընդունել աշխարհի ցանկացած երկրում: Ունենք տարբեր շերտեր, որոնք ներկայացված են մեր գրասենյակում` AI, Omniverse, Թվային մարդիկ, Ռոբոտաշինություն, Համակարգչային պլատֆորմի գործիքներ, software եւ նույնիսկ որոշ հardware մշակումներ: Իրականում, հաճելի է, երբ ունես նման փոքր գրասենյակներ, որոնք ամբողջ ընկերության մասնաբաժինն են, քանի որ մարդիկ կարող են աշխատել միմյանց կողքին՝ հեշտությամբ փոխանակելով մտքերն ու գիտելիքները:
- Ի՞նչ բացեր կան հայկական տեխնոլոգիական էկոհամակարգում, ինչպե՞ս է NVIDIA-ն օգնում դրանք լրացնել:
- Ամենամեծ մարտահրավերն այն է, որ ավագ մակարդակի տեխնոլոգիական տաղանդները շատ չեն: Կան մի քանիսը, բայց նրանք սովորաբար հիմնում են իրենց սեփական ընկերությունները, ինչը լավ է: Բուհերից դուրս են գալիս բազմաթիվ կրտսեր տաղանդներ, մենք ներդրումներ ենք կատարում նրանց մեջ: Ունենք պրակտիկայի ծրագրեր քոլեջի ուսանողների համար: Երկարաժամկետ հեռանկար ենք տեսնում. երբ աշխատանքի ենք ընդունում, հույս ունենք՝ NVIDIA-ում աշխատանքը կդառնա նրանց վերջին աշխատանքը:

15:22 | 03.08.23 | Interviews | exclusive 25072
The company opened an office in Yerevan a year ago. During the Feminno 2023 conference iTel.am talked with the NVIDIA Armenia’s branch head Rev Lebaredian, Vice President of Omniverse and Simulation Technology about the Industrial Metaverse, Generative AI, the operations of the Armenian office and the difficulties caused by the global crisis.
Speaking about industrial Metaverse you mentioned it’s the Next generation of the internet. Is there a threat of losing the real world by creating a digital and virtual one?
If we recreate the real world in a virtual world in a Metaverse, what I call the 3D internet, then we might lose people to this new world. I look at it the opposite way. I think we've already lost many people to the virtual world, but it is a 2-dimensional abstract world of social media. They either watch videos or text or something else in social media apps like Tiktok, Facebook, etc. That world was constructed by people like me, by computer scientists, it wasn’t constructed by people who are experts in building social spaces, where people can interact with each other delightfully.
Rev Lebaredian Rev Lebaredian
photo © NVIDIA/Feminno 2023
Mankind through our history has evolved to experience the world and each other through all of the senses. Through much richer inputs, than just these little screens of smartphones in front of us. Billions of people are staring at their phones all day. I believe that if we make the internet like the real world or even duplicate the real world then we have a chance of bringing all of the great things of the real world and our interactions to the internet.
There is something in social media psychologically that is very unnatural for us. We don't know how to deal with it. When you post something on social media millions of people can see what you’ve written, but you don’t get feedback, you don’t see their facial expressions. People say things that they never say in the real world, for instance inside the room where a child will hear it.
We are going to invite experts in the real world: people who know how to build museums, parks, cities, and wonderful spaces in what they evolved into many years of their craft, so they can come into this virtual world and make it real and more pleasant.
The launch of ChatGPT has sparked a growing interest in Generative AI. Obviously it is transforming industries and possibilities. What do you believe this AI opportunity is in Armenia, and how is NVIDIA uniquely positioned to support its development in Armenia?
Now everybody understands that AI is serious. That everything has changed. This moment happened in 1993 when the Web was born. The internet existed and people didn’t understand what it was until the Web came into use. I believe the same would happen with ChatGPT, that technology had existed for a while. When GPT3 was released the technology had been around for three years, but it was the first time we got to interact with it. We are just at the very beginning of understanding how it is going to change everything. In the same way we didn't completely understand how the internet changed everything. It is very important right now to not make mistakes, we’ve built the internet without any ideas or plans or thinking about it. We can’t do that again, this time we should be wiser.
Armenia has some challenges when it comes to AI, particularly Generative AI. This kind of advanced AI requires a lot of computing. In order to play in the AI game you need to have a factory that can produce the intelligence, that factory is a super computer. That kind of computer doesn’t exist in Armenia yet, and it is not available to most researchers, companies and startups and everyone else. I believe it is possible to bring such a computer here, I’d like to see that happen.
The AI sector can grow inside of Armenia. If Armenia manages to do this it has an opportunity to compare to other bigger countries. Armenia is a startup country, so it could be agile, it can focus on areas in AI where there are gaps. I recommend the whole community in Armenia try to find these gaps and to focus all the resources on them so we could be excellent in world class, better than anyone else in this field. But first we need to get the computers.
Last time we talked was about a year ago when you’re opening an NVIDIA office here, and you were actively hiring talents. How is it going here? What new challenges or opportunities do you see?
Last year we met at Tumo when we were setting up to create a  pipeline to hire more talent here. Unfortunately at that time we had a global hiring freeze across the whole company.
Many other companies were doing layoffs at the time. We didn’t do layoffs, but at least we stopped hiring and that affected our hiring here. We have over a hundred people in NVIDIA Armenia, we couldn't expand as much as I wanted to, we expected to grow pretty quickly. But now we are ramping up active hiring again. We’ve opened up new positions.
What are the specific tasks that the Armenian experts are dealing with?
Like almost all of our other offices, we don't specialize in a particular task. When we hire in any other offices it is opportunistically, when there is a talent that is useful in something or somewhere in the world we are open to hiring them in any location. So we tell our hiring managers that they can hire in any country they want.
We have many different layers that are represented in our office. We have AI, Omniverse Digital humans, Robotics, Computing platform tools, System software, and even some hardware design. It is actually quite nice when you have these smaller offices, but they have a cross-section of the whole company because people get to work right next to someone who is completely in a different area and they can easily exchange ideas and knowledge.
What gaps do you think there are in the Armenian tech ecosystem and how NVIDIA is helping to fill them?
The biggest challenge is that there is not a lot of senior tech talent available. There are some but they usually start their own companies. But that is ok. There is a lot of great junior talent coming out of the universities and we are investing in them. We have internship programs for college students. We think in the very long term, so when we are hiring our hope is that the work in NVIDIA will become their last job.