10:01 | 17.03.23 | Նորություններ | 35234
«Ռոստելեկոմ»-ը որոշել է չվաճառել GNC-Alfa հայաստանյան դուստր ընկերությունը եւ ակտիվորեն կզբաղվի վերջինիս զարգացմամբ։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ «Ռոստելեկոմ»-ի նախագահ Միխայիլ Օսեեւսկին ասել է.
«Վաճառքի խնդիրն անցած է, եւ մենք որոշել ենք ակտիվորեն զարգացնել ընկերությունը»։
Նա նշել է, որ «Ռոստելեկոմը» Հայաստանում գործարկել է Wink վիդեո ծառայությունը եւ կառուցում է տվյալների մշակման կենտրոն։ «Ընկերությունն անցյալ տարին ավարտեց շատ լավ արդյունքներով, մենք գոհ ենք»,- հավելել է Օսեեւսկին։
2022 թվականի հունվարին Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դրական պատասխան էր տվել GNC-Alfa-ի 2021 թվականի հոկտեմբերի 19-ի դիմումին, որում նշվում էր, որ ՌԴ քաղաքացի Արման Հունանյանը եւ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն նախատեսում են Կիպրոսում գրանցել Molitro Holdings Limited ընկերությունը, որը ձեռք կբերի միակ բաժնետեր Philor Ventures Limited-ի բաժնետոմսերի 100%-ը։
Molitro Holdings Limited-ի բաժնետոմսերի 40%-ը պատկանում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին, որի սեփականատերն է «Տաշիր գրուպի» նախագահ Սամվել Կարապետյանին։
2021 թվականի դեկտեմբերին «Ռոստելեկոմի» ղեկավար Միխայիլ Օսեեւսկին ասել էր, որ ընկերությունը ցանկանում է հայկական ակտիվի դիմաց ստանալ 25 մլն դոլար։
2017 թվականից հայկական հեռահաղորդակցության օպերատոր Ucom-ի բաժնետոմսերի 10%-ը պատկանում է «Տաշիր» խմբի մաս կազմող «Ֆորա-բանկ»-ին։
2021 թվականի նոյեմբերին բարձր տեխնոլոգիաաների արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, որ այժմ զբաղեցնում է Հայաստանի նախագահի պաշտոնը, ասել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը մտահոգված է «Ռոստելեկոմ Արմենիա»-ի եւ «Յուքոմ»-ի հնարավոր միաձուլմամբ։
«Ըստ տրամաբանության՝ եթե «Ռոստելեկոմը» գնվում է այդ ընկերության կողմից, չի բացառվում, որ դա հենց «Յուքոմի» հետ դառնա մեկ ընկերություն, ու համապատասխան պայմանավորվածություն ձեռք բերեն, որ միասնական հանդես գան։ Այսպիսի մտավախություն կա»,- ասել էր Վահագն Խաչատուրյանը։

10:01 | 17.03.23 | Новости | 32671
«Ростелеком» принял решение не продавать армянскую дочернюю компани GNC-Alfa и займется активным развитием компании.
Как сообщает ТАСС, президент компании Михаил Осеевский сказал:
«Вопрос продажи прошел, мы приняли решение об активном развитии».
Он отметил, что «Ростелеком» запустил в Армении видеосервис Wink и строит центр обработки данных. «Компания очень хорошо закончила прошлый год, мы довольны», - добавил Осеевский.
В январе 2022 года Комиссия по регулированию государственных услуг Армении дала положительный ответ на заявку компании GNC-Alfa от 19 октября 2021 года, в которой указывалось, что гражданин России Арман Унанян и ЗАО «Электрические сети Армении» планируют зарегистрировать на Кипре компанию Molitro Holdings Limited, которая приобретет 100% акций единственного акционера компании Philor Ventures Limited.
40% акций Molitro Holdings Limited принадлежат ЗАО «Электрические сети Армении», владельцем которого является президент компании «Ташир групп» Самвел Карапетян.
В декабре 2021 года глава «Ростелеком» Михаил Осеевский заявил, что компания хочет получить за армянский актив 25 миллионов долларов.
С 2017 года 10% акций армянского телекоммуникационного оператора Ucom принадлежит «Фора-Банку», входящему в состав «Ташир Групп».
В ноябре 2021 года министр высокотехнологической промышленности Ваагн Хачатурян (ныне – президент Армении) говорил, что правительство Армении обеспокоено возможным слиянием «Ростелеком Армения» с Ucom.
«По логике, если эта компания приобретет «Ростелеком», не исключено, что она объединится с Ucom, и они договорятся о совместных действиях. Подобные опасения у нас есть»,- говорил Ваагн Хачатурян.