10:01 | 17.03.23 | Նորություններ | 35234
«Ռոստելեկոմ»-ը որոշել է չվաճառել GNC-Alfa հայաստանյան դուստր ընկերությունը եւ ակտիվորեն կզբաղվի վերջինիս զարգացմամբ։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ «Ռոստելեկոմ»-ի նախագահ Միխայիլ Օսեեւսկին ասել է.
«Վաճառքի խնդիրն անցած է, եւ մենք որոշել ենք ակտիվորեն զարգացնել ընկերությունը»։
Նա նշել է, որ «Ռոստելեկոմը» Հայաստանում գործարկել է Wink վիդեո ծառայությունը եւ կառուցում է տվյալների մշակման կենտրոն։ «Ընկերությունն անցյալ տարին ավարտեց շատ լավ արդյունքներով, մենք գոհ ենք»,- հավելել է Օսեեւսկին։
2022 թվականի հունվարին Հայաստանի հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը դրական պատասխան էր տվել GNC-Alfa-ի 2021 թվականի հոկտեմբերի 19-ի դիմումին, որում նշվում էր, որ ՌԴ քաղաքացի Արման Հունանյանը եւ «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն նախատեսում են Կիպրոսում գրանցել Molitro Holdings Limited ընկերությունը, որը ձեռք կբերի միակ բաժնետեր Philor Ventures Limited-ի բաժնետոմսերի 100%-ը։
Molitro Holdings Limited-ի բաժնետոմսերի 40%-ը պատկանում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ին, որի սեփականատերն է «Տաշիր գրուպի» նախագահ Սամվել Կարապետյանին։
2021 թվականի դեկտեմբերին «Ռոստելեկոմի» ղեկավար Միխայիլ Օսեեւսկին ասել էր, որ ընկերությունը ցանկանում է հայկական ակտիվի դիմաց ստանալ 25 մլն դոլար։
2017 թվականից հայկական հեռահաղորդակցության օպերատոր Ucom-ի բաժնետոմսերի 10%-ը պատկանում է «Տաշիր» խմբի մաս կազմող «Ֆորա-բանկ»-ին։
2021 թվականի նոյեմբերին բարձր տեխնոլոգիաաների արդյունաբերության նախարար Վահագն Խաչատուրյանը, որ այժմ զբաղեցնում է Հայաստանի նախագահի պաշտոնը, ասել էր, որ Հայաստանի կառավարությունը մտահոգված է «Ռոստելեկոմ Արմենիա»-ի եւ «Յուքոմ»-ի հնարավոր միաձուլմամբ։
«Ըստ տրամաբանության՝ եթե «Ռոստելեկոմը» գնվում է այդ ընկերության կողմից, չի բացառվում, որ դա հենց «Յուքոմի» հետ դառնա մեկ ընկերություն, ու համապատասխան պայմանավորվածություն ձեռք բերեն, որ միասնական հանդես գան։ Այսպիսի մտավախություն կա»,- ասել էր Վահագն Խաչատուրյանը։

10:01 | 17.03.23 | News | 35251
Rostelecom decided not to sell the Armenian subsidiary of GNC-Alfa but engage in active development of the company.
According to TASS, company’s president Mikhail Oseevsky said:
“There is no issue of selling it anymore, we have decided to develop it actively.”
He noted that Rostelecom launched the Wink video service in Armenia and is building a data center. “The company did very well last year, we are pleased,” Oseevsky added.
In January 2022, the Public Services Regulatory Commission of Armenia gave a positive response to the application of GNC-Alfa dated October 19, 2021, which stated that Russian citizen Arman Hunanyan and Electric Networks of Armenia CJSC plan to register Molitro Holdings Limited in Cyprus, which would acquire 100% of the shares of the sole shareholder of Philor Ventures Limited.
40% of the shares of Molitro Holdings Limited are owned by Electric Networks of Armenia CJSC, the owner of which is Samvel Karapetyan, the president of Tashir Group.
In December 2021, the head of Rostelecom, Mikhail Oseevsky, said that the company wanted to receive $25 million for the Armenian asset.
Since 2017, 10% of the shares of the Armenian telecommunications operator Ucom have been owned by Fora-Bank, which is part of the Tashir Group.
In November 2021, Minister of High-Tech Industry Vahagn Khachaturyan (now the President of Armenia) said that the Armenian government was concerned about a possible merger between Rostelecom Armenia and Ucom.
“Logically, if this company acquires Rostelecom, it is not excluded that it will merge with Ucom and they will agree on joint actions. We have such fears,” Vahagn Khachaturyan said.