16:44 | 19.09.22 | Նորություններ | 8674
Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ ՍՈՐՍ հիմնադրամի համագործակցության արդյունքում հատուկ խնամքի անհրաժեշտություն ունեցող երեխաների մոտ արձանագրվում է դրական տեղաշարժ.  բարելավվում է նրանց եւ ընտանիքների կյանքի որակը, թեթեւանում է խնամող ծնողի հոգսաշատ առօրյան:
2016թ.-ից իրականացվող՝ «Անհատական-օգնականներ՝ հաշմանդամություն ունեցող երեխաների համար» ծրագիրը վերջին երկու տարիներին ընդլայնել է աշխարհագրությունը՝ ներառելով նաեւ Հայաստանի տարբեր մարզերի շահառուների:
Որոշ երեխաների մոտ ակնառու է մտավոր ու ֆիզիկական զարգացման դինամիկա, անձնական օգնականի ուղղորդմամբ հնարավոր է դառնում նրանց ինտեգրումը ներառական կրթության ու սոցիալացման գործընթացում: Անհատական օգնականների աջակցության շնորհիվ ընտանիքում կարողանում են նաեւ լուծել բազմաթիվ հարցեր՝ առողջական, կրթական, աշխատանքային, հասցնում են ժամանակ տրամադրել ընտանիքի մյուս անդամներին եւ փոքր-ինչ հանգստանալ:
Վանաձորցի տասներկուամյա Հայկը, որի մոտ ախտորոշված է ՄՈՒԿ (մանկական ուղեղային կաթված), հենաշարժողական խնդիր ունի: Հայկի խնամքը պահանջում է վերականգնողական չընդհատվող բուժում եւ հմտությունների զարգացման առօրյա աշխատանք:
Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ ՍՈՐՍ հիմնադրամի գործակցության շրջանակում, Հայկը նոր ուսումնական տարին առավել հանգիստ եւ առանց լարվածության է դիմավորել: Ընտանիքի համար բարդ ժամանակահատվածում, Հայկին օգնել է անհատական օգնականը՝ երիտասարդ Արգամը: Նա իր աջակցությունը չի սահմանափակել մասնագիտական տիրույթում: Ձեւավորված մթնոլորտի շնորհիվ՝ Հայկը ոչ միայն աջակցող մասնագետ, այլեւ ընկեր է ձեռք բերել:
«Ուրախ եմ, որ անցած ամիսների ընթացքում կարողացանք նաեւ մարզերում աշխատատեղ ստեղծել: Հաջողված ընթացքի համար կարեւոր է եղել մեր գլխավոր գործընկեր Վիվա-ՄՏՍ-ի դերը ոչ միայն ծրագրի իրականացման, այլեւ՝ տեխնիկական աջակցություն դրսեւորելու առումով»,- ասել է ՍՈՐՍ հիմնադրամի հիմնադիր տնօրեն Մարինա Պարազյանը:

The lives of kids with special needs have improved as a result of the collaboration between Viva-MTS and the SOURCE Foundation. Their quality of life is increased, and the caregiver parent's stressful daily schedule is made easier.
Since its implementation in 2016, the "Personal assistants for children with disabilities" program has extended geographically and now includes beneficiaries from various parts of Armenia.
Some children exhibit amazing dynamics of mental and physical growth; with the help of a personal assistant, their incorporation into the process of inclusive education and socializing is made possible. The family is able to meet some necessities, including those related to health, education, and employment, as well as spend time with other family members and rest a little, thanks to the services of personal assistants.
Hayk, a 12-year-old boy from Vanadzor, has cerebral palsy and struggles with locomotion issues. Continuous rehabilitation therapy and everyday skill-building activities are required for Hayk's care.
Within the framework of cooperation between Viva-MTS and SOURCE Foundation, Hayk welcomed the new academic year without tension and anxiety. During a difficult period for the family, Hayk’s personal assistant Argam helped him to overcome the challenges. Personal assistant project sets up an environment where values are more imperative than work. Thanks to this, Hayk gained not only a supportive specialist, but also a friend.
"I am glad that during the past months we were able to create workplaces in the regions as well. The role of our main partner Viva-MTS was important for the successful process, not only in terms of project implementation, but also in terms of providing technical support," said Marina Parazyan, the Founding Director of Source Foundation.