15:07 | 20.06.22 | Նորություններ | 20972
Orion Summit 2022 տեխնոլոգիական գագաթնաժողովի առանցքում կլինեն ստարտափների զարգացման համար կարեւոր նշանակություն ունեցող ֆինանսական թեմաները։
Գագաթնաժողովի 5 գլխավոր թեմաներից մեկը, որպես ստարտափների աճի, հասարակության բարեկեցության ու ապագա միլիոնատերերի «կերտման» խթան, ESOP- աշխատակիցների բաժնետիրացման ծրագրերն են: Դրանք աշխատակիցներին խրախուսելու, ոգեւորելու եւ պարգեւատրելու լավագույն լուծումներից են։ Հաջող տեխնոլոգիական ստարտափներն իրենց զարգացման դեռեւս վաղ փուլում աշխատակիցներին բաժնետիրացնում են՝ սնելով եւ արագացնելով իրենց աճի ու զարգացման տեմպերը։
Հայաստանում տաղանդներին պահելու եւ խրախուսելու համար ESOP-ը, որպես գործիք, առանցքային դեր կարող է ունենալ։ Աշխատակիցները, լինելով Հայաստանում, կարող են ունենալ «մայր» ընկերության բաժնետոմսեր կամ դրանց օպցիոններ՝ հետագայում ընկերության ձեռքբերումների եւ կլանումների (M&A) կամ հրապարակային թողարկման (IPO) արդյունքում դառնալով միլիոնատերեր։
Քննարկմանը բանախոսելու է Հայաստանի առաջատար ֆինանսական-տեխնոլոգիական կառույցի` Ամերիաբանկի Իրավական հարցերի գծով տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը: Ամերիան առաջիններից մեկն է, որ Հայաստանում դեռեւս 2016 թվականին ներդրել է ESOP ծրագիրը: Դավիթ Սարգսյանը կներկայացնի ընկերության հաջողված փորձը:
Քննարկմանը կմասնակցեն cognaize-ի հիմնադիր Վահե Անդոնիանսը, Service Titan Armenia-ի ղեկավար Աշոտ Տոնոյանը, BDO -Հայաստանի ներկայացուցիչները։
Orion Summit 2022-ը տեղի կունենա հունիսի 22-ին Երեւանում: Կմասնակցեն տեխնոլոգիաների, ֆինանսների, բիզնեսի եւ այլ ոլորտներում միջազգային ճանաչում ունեցող հիմնադիրներ, ներդրողներ, խորհրդատուներ եւ մասնագետներ:

15:07 | 20.06.22 | News | 21208
Orion Summit 2022 will focus on important financial topics which are essential for startup development.
One of the five main topics to be discussed during Orion Summit 2022 is the power of the Employee Stock Ownership Plan (ESOP) for enabling the growth of startups and building future millionaires. It is the best solution for encouraging and rewarding employees. At an early stage of their development, successful technology startups make employees holders of stocks, thus nourishing and accelerating their growth and development. ESOP can play a key role in preserving and encouraging talents in Armenia. Employees based in Armenia can have stocks in the parent company or their options, later becoming millionaires as a result of the company's acquisitions (M&A) or public offering (IPO).
One of the speakers during the panel is David Sargsyan, Director, Legal at  Ameriabank – Armenia’s leading financial technology organization. Ameria is one of the first companies in Armenia to introduce ESOP back in 2016. David Sargsyan will present the successful experience of the company.
Founder and CEO of cognaize Vahe Andonians, Managing Director of ServiceTitan Armenia Ashot Tonoyan, and  BDO Armenia’s representatives will be on the panel.
Orion Summit 2022 will take place on June 22, 2022, in Yerevan, Matenadaran. The event will bring together world-class founders, investors, advisors, and professionals in technology, finance, business, and other fields.