12:51 | 13.04.22 | Նորություններ | 25236
Սկոլկովոյի գիտատեխնիկական ինստիտուտի դոցենտ Դմիտրի Լակոնցեւը մեկնաբանել է ՏՏ կադրերի արտահոսքը Հայաստան:
Լակոնցեւը, ով ղեկավարում է Սկոլտեխի Ազգային տեխնոլոգիական նախաձեռնության իրավասության կենտրոնը անլար կապի եւ իրերի ինտերնետի տեխնոլոգիաների գծով, ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է.
«Գնացել են SMM մասնագետները, UX դիզայներները։ Լուրջ մասնագետները առայժմ մնացել են։ Շեշտում եմ՝ առայժմ։ Նրանք կհեռանան ավելի ուշ։ Նրանք արդեն փնտրում են արժանապատիվ աշխատանք, խոստումնալից ընկերություն եւ հետաքրքիր նախագծեր։ Վախից Հայաստան փախչելը շատ հեշտ է։ Իսկ իսկապես լրջորեն հեռանալ ընտանիքի հետ...Դա երկար գործընթաց է՝ վեց, ինը ամիս, մինչեւ մեկ տարի:
Պետությունը պետք է զբաղվի սրանով եւ լուրջ մասնագետներին այլընտրանք առաջարկի. մնացեք եւ սա կստանաք։ Գլխավորը ողնաշարը պահելն է՝ առաջին գծի մշակողներին։ Հուսով եմ, որ արտասահմանյան ընկերությունների հեռանալու պատճառով շուկայում լրացուցիչ կադրեր կհայտնվեն։ Ոչ բոլորն են զբաղվում մասնագետների ռելոկացիայով, ոչ բոլորն են պատրաստ հեռանալ»։

12:51 | 13.04.22 | Новости | 24013
Доцент Сколковского института науки и технологий Дмитрий Лаконцев прокомментировал тему оттока IT-кадров в Армению
Лаконцев, возглавляющий Центр компетенций Национальной технологической инициативы на базе Сколтеха по технологиям беспроводной связи и интернета вещей, сказал в беседе с ТАСС:
«Уехали SMM-щики, UX-дизайнеры. Серьезные специалисты пока остались. Подчеркиваю - пока. Они уедут позже. Они уже ищут достойную работу, перспективную компанию и интересные проекты. Сбежать в Армению от испуга — очень легко. А уехать действительно всерьез, с семьей… Это длительный процесс: шесть-девять месяцев - год.
Государству надо с этим разобраться и предложить серьезным специалистам какую-то альтернативу: ребята, останьтесь, вы получите за это вот это. Главное - удержать костяк, разработчиков первой линии. Надеюсь, что появятся дополнительные кадры на рынке за счет ухода зарубежных компаний. Далеко не все занимаются релокацией специалистов, да и не все наши готовы уезжать».