13:00 | 01.02.22 | Նորություններ | 8075
Բրիտանացի ծրագրավորող Ջոշ Ուորդլն այսօր հայտնել է, որ Wordle խաղի իրավունքները վաճառել է The New York Times-ին։
Խաղի բրաուզերային տարբերակը կմնա անվճար նոր եւ առկա խաղացողների համար: Գործարքի գումարը չի բացահայտվում, The New York Times-ը նշել է միայն, որ «յոթ նիշանոց» թիվ է վճարել։
Սպասվում է, որ New York Times-ը Wordle-ը կինտեգրի իր բաժանորդագրություններից մեկում, որտեղ արդեն կան խաչբառեր եւ գլուխկոտրուկներ:
Wordle-ում խաղացողները վեց փորձ ունեն՝ հինգ տառանոց բառը գուշակելու համար: Յուրաքանչյուր փորձի դեպքում տառերը ընդգծվում են տարբեր գույներով: Եթե տառը ընդգծված է մոխրագույնով, այն թաքնված բառում առկա չէ: Դեղինով ընդգծվում են տառերը, որոնք առկա են, բայց իրենց տեղում չեն: Կանաչով նշված տառերն առկա եւ ճիշտ տեղում են։
Ջոշ Ուորդլն գործարկել էր Wordle-ը 2021 թվականի հոկտեմբերին: Նոյեմբերի 1-ին խաղն ուներ ընդամենը 90 օգտատեր, իսկ 2022 թվականի հունվարի վերջին այն օրական խաղում էր մի քանի միլիոն օգտատեր:

13:00 | 01.02.22 | Новости | 8080
Британский разработчик Джош Уордл сообщил сегодня, что продал права на игру Wordle The New York Times.
Браузерная версия головоломки останется бесплатной для новых и существующих игроков. Сумму сделки не разглашается, The New York Times отметила лишь, что заплатила «семизначную цифру».
Ожидается, что The New York Times встроит Wordle в свою отдельную подписку, где уже есть различные кроссворды и головоломки.
В игре Wordle у игроков есть шесть попыток угадать слово из пяти букв. Каждое предположение превращается в подсказку: буквы слова подсвечиваются разными цветами. Если буква подсвечена серым, ее нет в загаданном слове. Желтым подсвечены буквы, которые присутствуют, но стоят не на своем месте. Отмеченные зеленым буквы есть в ответе и стоят на правильных местах.
Джош Уордл запустил Wordle в октябре 2021. 1 ноября у игры было всего 90 пользователей, а в конце января 2022 года в нее играли несколько миллиоанов пользователей в день.