14:10 | 22.09.21 | Նորություններ | 6183
Կայացել է «Օրրան» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հերթական՝ 15-րդ ամենամյա բարեգործական ընթրիքը:
Ամենամյա միջոցառման հիմքում հասարակությանն օգտակար լինելու արժեհամակարգն է, որը կոնկրետ ծրագրերի տեսքով դրսեւորվում է արդեն 21 տարի:
Հավատարիմ գործընկերների աջակցությամբ, «Օրրան» բարեգործական կազմակերպությունը ձգտում է հնարավորինս կրճատել երկրում արձանագրվող մուրացկանության ցուցանիշն ու հոգալ միայնակ տարեցների խնդիրները: Վերջին  տարիներին համավարակի, այնուհետեւ պատերազմի հետեւանքները լրջորեն փոխել են երկրում տիրող սոցիալական պատկերն ու ընդլայնել շահառուների ցանկը: Ընթացիկ տարում ուշադրության կենտրոնում են լինելու նաեւ Արցախից տեղահանված ընտանիքները:
Ընթրիքի ժամանակ հանգանակված գումարն  ամբողջությամբ ուղղվում է «Օրրան»-ի երկու՝ Երեւանի եւ Վանաձորի կենտրոններին: Դա թույլ է տալիս շարունակել «Օրրան»-ի կարեւոր առաքելության իրագործումը. հոգալ կենտրոնների շահառու շուրջ 100  միայնակ տարեցներին եւ կարիքավոր 300 երեխաներին սննդի, կրթական, ձեռարվեստի ուսուցման, մշակութային, սոցիալական, հոգեբանական, ծառայություններ մատուցելու հարցերը:
«Այստեղ հավաքված է մի թիմ, որին հաջողվում է անմնացորդ սիրով եւ գթասրտությամբ նվիրվել հուսահատության մեջ հայտնված մանուկներին եւ տարեցներին, նրանց համար ստեղծել իրականություն, որն ավելի խոստումնալից է եւ հուսադրող: «Օրրան»-ը սովորեցնում է կյանքի դժվարությունները հաղթահարել  լավատեսությամբ եւ կամքի ուժով: Այստեղ դրսեւորվում է ոչ թե խղճահարություն, այլ՝ սեր ու նվիրում: Իսկ այդ ուժը շատ հզոր է»,- նշել է «Օրրան»-ի 21-ամյա գործունեության ընթացքում նրա ծրագրերի հիմնական աջակցող եւ խոշոր նվիրատու կազմակերպության՝ Վիվա-ՄՏՍ-ի  գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ռալֆ Յիրիկյանը կրկնապատկել է բարեգործական ընթրիքի ընթացքում հանգանակված գումարը՝ նվիրաբերելով 7,3 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ:
«Օրրան»-ի հետ համագործակցության շրջանակներում, 2006թ. սկսած՝ Վիվա-ՄՏՍ-ը տրամադրել է 986 հազար ԱՄՆ դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ: Ռալֆ Յիրիկյանի ընտանիքը տրամադրել է ԱՄՆ 50,7 հազար դոլարին համարժեք ՀՀ դրամ:

14:10 | 22.09.21 | News | 6184
The yearly event is anchored on the value system of being useful to the society, which Orran for the last 21 years, is realizing through many of its implemented specific programs. With the support of dedicated partners, “Orran” charity organization strives to reduce the number of beggars/ the begging rate in the country as much as possible and address the difficulties of lonely elderly. In recent years, the epidemic and the post-war sequences have seriously changed the social representation of the country and have expanded the list of beneficiaries. This year, the organization’s focus will also be on the families displaced from Artsakh.
The money raised during the dinner will be directed to the two centers of “Orran” in Yerevan and Vanadzor. This will allow “Orran” to continue its important mission of providing food, educational, handicraft training, cultural, social, psychological, and vocational services to around 100 elderly and 300 needy children beneficiaries.
“A team is gathered here, which manages to dedicate itself with unconditional love and compassion for the children and elderly in despair, to create a reality for them that is more promising and encouraging. “Orran” teaches to overcome life's difficulties with optimism and willpower. It is not pity that is expressed here, but love and devotion. And that force is very powerful,” said Ralph Yirikian, General Manager of Viva-MTS, a major donor to “Orran” during its 21 years of operation.
Ralph Yirikian’s donation in drams in the amount equivalent to USD 7,3 thousand, has doubled the total amount of donations collected during the dinner.
In frames of cooperation with Orran, starting 2006, Viva-MTS provided support in drams in the amount equivalent to USD 986 thousand. The Yirikians provided support indrams equivalent to USD 50,7 thousand.