16:33 | 27.05.21 | Նորություններ | 11211
Շուրջ երեք տարի է, ինչ «Այբ» դպրոցում Ucom-ի աջակցությամբ գործում է Ucom Digital Lab բացառիկ համակարգչային սենյակ-լաբորատորիան: Այն նախատեսված է դպրոցի 1-ից 9-րդ դասարանների աշակերտների համար, ովքեր սենյակ-լաբորատորիայում հնարավորություն ունեն հմտանալու արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման մեջ, սովորելու ծրագրավորում, համադրելու համակարգչային տեխնիկայի հնարավորություններն արվեստի հետ:
«Որպես նորարար ընկերություն՝ մենք միշտ ջանացել ենք Հայաստանի բոլոր մարզերի դպրոցներում պայմաններ ու հնարավորություններ ստեղծել առաջատար տեխնոլոգիաների միջոցով որակյալ եւ բարձրակարգ կրթության ապահովման համար: Այսօր արդեն հստակ տեսնում ենք Ucom Digital Lab համակարգչային սենյակ-լաբորատորիայի սաների առաջընթացը եւ մի քանի տարվա աշխատանքի արդյունավետությունը»,- նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը։
«Ucom ընկերության շնորհիվ «Այբ» դպրոցին ընձեռվեց  հնարավորություն անցկացնելու «ինֆորմատիկա» առարկայի  դասերն առավելագույն արդյունավետ կերպով` օգտվելով ժամանակակից համակարգիչներից: Բացի հիմնական ուսումնական ծրագրերից (MS Word, MS Excel, Power Point)՝ մեր սաները հնարավորություն ունեն իրականացնելու ստեղծագործական նախագծեր` օգտվելով ինչպես պարզ ծրագրերից, օրինակ՝ Paint, Scratch, Typing, այնպես էլ ծրագրավորման լեզուներից՝ HTML, Javascript եւ այլն»,- ասել է «Այբ» հիմնական դպրոցի տնօրեն Սիլվիա Նաջարյանը։
Բացի դրանից, Ucom Lab-ի օգնությամբ դպրոցում իրականացվում է նախագծային ուսումնառություն, երբ «ինֆորմատիկա» առարկան ներառվում է այլ առարկաների նախագծային աշխատանքների մեջ, եւ արդյունքում ստեղծվում են ուսումնական նյութեր, որոնք կիրառելի են դառնում հետագա սերունդների համար: Օրինակ՝ «մայրենի» եւ «կերպարվեստ» առարկաների դասերին օգտվելով Scratch ծրագրից՝ «Այբ» տարրական դպրոցի սաները ստեղծում են առակներ, որոնք դառնում են ուսումնական նյութ հաջորդող սերունդների համար:
«Ուրախալի է եւ ոգեւորիչ այն փաստը, որ Ucom Lab-ը կիրառվում է ոչ միայն  որպես ինֆորմատիկայի դասասենյակ, այլեւ մի վայր, որտեղ յուրաքանչյուր առարկայական ուսուցիչ կարող է արդյունավետ դաս անցկացնել՝ օգտվելով ժամանակակից համակարգիչներից»,- նշել է «Այբ» հիմնական դպրոցի տնօրեն Սիլվիա Նաջարյանը:
Այս նախագծի նպատակը մասնագիտական զարգացում եւ այլընտրանքային կրթության, նոր գաղափարների, ոգեշնչման ու շփումների հետաքրքիր ու պահանջված ձեւեր ապահովելն է: Նախագիծը կրթական է եւ որեւէ շահույթ չի հետապնդում:

16:33 | 27.05.21 | Новости | 11218
Вот уже почти три года, как при содействии Ucom в школе «Айб» начал действовать уникальный компьютерный кабинет-лаборатория Ucom Digital Lab. Он предусмотрен для учащихся 1-9-го классов, и здесь они получают возможность постигать азы искусственного интеллекта и машинного обучения, учиться программированию, сопоставлять возможности искусственного интеллекта и искусства.
«Как инновационная компания мы всегда старались создавать во всех регионах Армении условия и возможности для обеспечения качественного высокотехнологичного образования. Сегодня, когда напряжённая работа продолжается уже несколько лет, прогресс воспитанников кабинета-лаборатории Ucom Digital Lab налицо», – отметил генеральный директор компании Ucom Ара Хачатрян.
«Благодаря компании Ucom школа «Айб» получила возможность использовать современные компьютеры, как следствие, более эффективно проводить занятия по информатике. Помимо основных учебных программ (MS Word, MS Excel, Power Point), наши учащиеся как посредством простых (Paint, Scratch, Typing), так и более сложных программ (к примеру, HTML, Javascript и др.) начали реализовать творческие проекты», – сказала директор основной школы «Айб» Сильвия Наджарян.
И это не всё. При содействии Ucom Lab расширяются возможности проектной деятельности учащихся, дисциплина «Информатика» интегрируется в проектные начинания по другим предметам и создаются учебные материалы, которые понадобятся не одному поколению учащихся. Например, в рамках предметов «Родной язык» и «Изобразительное искусство» с использованием программы Scratch воспитанники начальной школы «Айб» создают басни, и по этим материалам будут учиться их младшие товарищи.
«Нас радует и вдохновляет тот факт, что Ucom Lab используется не только как кабинет информатики, но и место, где каждый учитель-предметник может воспользоваться современными компьютерами, с тем чтобы провести эффективный урок», – добавила директор основной школы «Айб» Сильвия Наджарян.
Обобщая, отметим, что цель проекта – обеспечить профессиональное развитие и альтернативное образование, а также вдохновить на новые идеи, привить востребованные коммуникативные навыки. Проект исключительно образовательный и не имеет коммерческих целей.