00:18 | 18.05.21 | Նորություններ | 11724
Ամեն օր մարդիկ նվազագույնը 58 անգամ նայում են հեռախոսի էկրանին: Մոլորակի բնակչությունը օրական 4,5 ժամ անցկացնում է հեռախոսը ձեռքին: 1973թ.-ին` առաջին բջջային հեռախոսի ստեղծման ժամանակներում, կանխատեսելի էր տեխնոլոգիական հեղափոխությունը, բայց ոչ ոք չէր մտածում, որ հեռախոսը ոչ միայն փոփոխության կենթարկի մարդկանց կոմունիկացիայի մշակույթը, այլեւ կարագացնի ժամանակը:
Այսօր մեկ օրում մարդիկ սպառում են շատ ավելի շատ կոնտենտ, քան միջնադարում մի ամբողջ կյանքի ընթացքում: Առողջությունից, գնումներից, ֆինանսներից մինչեւ կրթություն ու շփում. ամեն ինչ արվում է հեռախոսով, ինչի արդյունքում տելեկոմ ոլորտը կանգնած է պատմության ամենաբարդ եւ պատմականորեն ամենամեծ հնարավորությունների ժամանակահատվածում:
1. Հայկական տելեկոմի մարտահրավերները. հետեւանքները զգալու են բոլորը
Այսօր Հեռահաղորդակցության եւ տեղեկատվական հասարակության միջազգային օրն է, եւ, օգտագործելով առիթը, ցանկանում եմ խոսել Հայաստանում տելեկոմ ոլորտի ապագային մասին` խնդիրների ու մարտահրավերների ցուցակագրմամբ: Այսօր մեր երկիրը կանգնած է ոլորտի ենթակառուցվածքների եւ ինֆորմացիոն անվտանգության լրջագույն մարտահրավերների առջեւ: Բավական է միայն հիշատակել, որ բոլորովին վերջերս երկիրը սնունոցող հիմնական ենթակառուցվածքներում տեղի ունեցած փոփոխությունները կտրուկ բարձրացրել են ազգային անվտանգության ռիսկերը:
Հայաստանում տելեկոմ ոլորտի համար նոր ներդրումների ներգրավման անհրաժեշտությունը, շուկայի ծավալների սահմանափակումը, ռեգիոնալ անվտանգության ապահովման եւ պետական ոլորտային քաղաքականության մասնատվածությունը տանում են ոլորտը թուլացման, իսկ հետեւանքները զգալու ենք բոլորս` ես, դուք, մեր ընտանիքները, մեր պետությունն իր սուվերենիտետով: Ուրեմն ինչ անել:
2. Ինչպես սկսեց տելեկոմի զարգացումը Հայաստանում
Հայաստանի տելեկոմ շուկան ազատականացումից ու Vivacell-ի մուտքից հետո ակտիվ զարգացում է ապրել: Իսկ 2009թ.-ին շուկա մուտք գործեցին երկու նոր ու ինովատիվ խաղացողներ. Orange Հայաստանը բջջային կապի ոլորտում եւ Ucom-ը ինտերնետային կապի ու IP հեռուստատեսության ոլորտում: Այս երկու օպերատորների ինտենսիվ ներդրումները, որոնք տարբեր հաշվարկներով գերազանցեցին 400 միլիոն դոլարը, հանգեցրեց այդ շուկաներում ծառայությունների որակի էական բարելավման եւ գների զգալի նվազման` նպաստելով կապի ծառայություների լայն տարածմանը Հայաստանում:
Բավական է միայն հիշել, որ երբ մենք Ucom-ով նոր էինք շուկա մտնում, ինտերնետի տարածվածությունը Հայաստանում չէր գերազանցում 5%-ը: Այսօր` 2021թ. դրությամբ, առկա են 3,78մլն բջջային կապի բաժանորդներ (բնակչության 127.4%) եւ 2,2մլն ինտերնետային կապից օգտվող բաժանորդներ (բնակչության 68.2%):
3. Ինչպես վերափոխվեց տելեկոմը. զանգերի ու SMS-ի վերջը
Հայաստանում մոբայլ շուկան սկսեց նահանջ ապրել գլոբալ թրենդերին համահունչ: Վերջին հնգամյակում տելեկոմ ոլորտի ավանդական եկամտի աղբյուրը հանդիսացող բաժանորդային զանգերը եւ SMS-ները իրենց տեղը զիջեցին ինտերնետային կապ օգտագործող զանգի եւ շփման հավելվածներին (Whatsapp, Viber, Messanger, Telegram, Signal):
Սոցիալական ցանցերի տարածմանը զուգահեռ մեծացավ թվային կոնտենտի օգտագործումը բաժանորդների կողմից: 2021թ դրությամբ ՀՀ-ում առկա է սոցիալական ցանցերի 1,8 մլն ակտիվ օգտատերեր (բնակչության 60.7%), որոնցից 1,76 մլն (97.5%) մուտք են գործում սոց. ցանցեր բջջային հեռախոսի միջոցով: Արդյունքում, ինտերնետային տրաֆիկի օգտագործման ծավալները աննախադեպ մեծացել են, ինչը ստիպում է օպերատորներին կատարել նորանոր ներդրումներ ցանցի թողունակության ընդլայնման համար:
4. Փրկության մոդելը. ինչու են կոնսոլիդացիաներն այդքան կարեւոր
Տելեկոմը ինտենսիվ կապիտալ ներդրումներ պահանջող ոլորտ է` ներդրումների վերադարձելիության տեսանկյունից (ROI) անթույլատրելի ցածր ցուցանիշներով: Իսկ Հայաստանի պարագայում մեծ ռիսկայնությունը հանգեցնում է նաեւ բարձր կապիտալի կշռված միջին արժեքի (WACC) եւ, որպես արդյունք, շահութաբերության ցածր ցուցանիշների: Այլ կերպ ասած, ոլորտը թրենդային է ու երազանքի աշխատանք երիտասարդ պրոֆեսիոնալների համար, սակայն այն լուրջ գլուխկոտրուկ է կառավարման տեսանկյունից:
Ոլորտի կայունության եւ բիզնես շարունակականության ապահովման համար ներկայումս աշխարհում կարգավորման տարբեր մոդելներ կան, որոնցից երկու հիմնականը մեր տարածաշրջանում իրագործելի է: Առաջինը դա ռեգուլյատորի խիստ վերահսկողության նորքո գործող ոլորտային առանձնացված ենթակառուցվածքների օպերատորի մոդելն է, որը «fair-play»-ի սկզբունքով վարձակալության է հանձնում իր ցանցը լիցենզավորված կապի օպերատորներին: Վերջիններս «վաճառում են» ինտերնետ, մոբայլ ծառայություններ, TV, կոնտենտ, եւ այլն: Ընդ որում, ենթակառուցվածքների օպերատորը կարող է լինել եւ մասնավոր, եւ մասնավոր-պետական համագործակցությամբ (PPP):
Սահմանափակ բաժանորդային բազայով փոքր մրցակցային շուկաներում գերակայում է երկրորդ` «կոնսոլիդացիաների» մոդելը: Ի վերջո, եթե հնարավոր չէ վարձակալել տելեկոմ ցանց, գոնե միավորմամբ կարելի է բիզնես կայունություն բերել շուկայում` ցանցի ներդրման կապիտալ ծախսերի (CapEx) եւ սպասարկման օպերացիոն ծախսերի կրճատմամբ (OpEx): Կոնսոլիդացիաները հնարավորություն են ընձեռում բացառել մի քամի զուգահեռ ենթակառուցվածքների շինարարությունը: Զուգահեռներ տանելով, պատկերացրեք՝ ինչպիսի ներդրումների փոշիացում կլիներ, եթե Երեւանում ջրամատակարարման օպերատորները լինեին մի քանիսը եւ յուրաքանչյուրը կառուցեր եւ սպասարկեր իր սեփական ջրամատակարարման ցանցը: Հետեաբար կոնսոլիդացիան բերում է ներդրումների արդյունավետության բարձրացման, ներդրումային ցիկլի (ետգնման ժամկետների) կրճատման եւ ծառայությունների ինքնարժեքի նվազման: Այս ամենի արդյունքում բաժանորդներին շարունակաբար` տարեց տարի տրամադրվում է առավել արդիական եւ նորարար ծառայություններ առավել մատչելի գներով:
Կառավարման խորհրդատվության ոլորտում հայտնի «Capital Confidence Barometer»-ի տվյալներով միայն 2017թ.-ին տելեկոմների կոնսոլիդացիաների (M&A) արդյունքում հրապարակված գործարքների թիվը գերազանցել է 117 միլիարդ դոլարը: ԱՊՀ տարածքում միավորումները գերազանցում են մեկ տասնյակը: Իսկ ներկայումս, հատկապես պանդեմիայից հետո, ըստ EY-ի զեկույցի, տելեկոմի գլոբալ խաղացողների 59%-ը դիտարկում է միավորման որեւէ տարբերակ (ընդ որում, 45%-ը մեկ այլ տելեկոմ օպերատորի հետ եւ 52%-ը այլ ոլորտային խաղացողի հետ, ներառյալ բանկեր ու մեդիաներ):
5. Ոլորտի կենսունակության մեծ ռիսկայնություն անկեղծության բարձր մակարդակում
Վերջերս հետաքրքիր զրույց ունեցա դստերս հետ, ով շուտով ավագ դպրոցի տարիքին կլինի: Մենք խոսում էինք ապագայի մասնագիտություններից եւ այն մասին, թե որ ոլորտները կենսունակ կլինեն հեռանկարում: Տելեկոմ բիզնեսը փոփոխվող ու կենսունակության կռիվ տվողների շարքում դասեցինք:
Իսկապես, Հայաստանում տելեկոմ խաղացողները եկամուտների նոր ու ինովատիվ աղբյուրներ պիտի փնտրեն, եւ այստեղ երկրորդ տարբերակ չկա: Կամ անկեղծ չեն կամ ոլորտին չեն տիրապետում այն մարդիկ, ովքեր երազկոտ տերմինաբանությամբ «5G»-ի ու «նոր սերնդի գերարագ ցանցի» երգն են երգում՝ մոռանալով, որ տելեկոմները նախ եւ առաջ տնտեսվարողներ են ու ոչ բարեգործական կազմակերպություններ, ու եթե շահութաբերություն չլինի, ընկերությունները կփլվեն մեկը մյուսի հետեւից, իսկ դա շատ ավելի մեծ վնաս կհասցնի տնտեսությանը:
Այսօր Ucom-ում մենք խնդիր ենք դրել մեր առջեւ բարձրացնելու օպերացիոն էֆեկտիվությունը, ու չենք վախենում բարձրաձայն ասել, որ նախ մաքսիմալ պիտի մոնետիզացնենք արդեն իսկ ներդրված ենթակառուցվածքները, ապա համարձակ ներդրումներ անենք խաղի կանոնները փոխող` disruptive, լուծումների համար:
Այսօր մենք թվային վերափոխում ենք իրականացնում մեր բոլոր ֆունկցիոնալ բաժիններում եւ չենք ամաչում ասել, որ, Ucom-ի ներսում դեռեւս աշխատանքի ուղղություններ կան, որոնցում արդյունավետ լուծումները բացակայում են: Իսկ վերջին հարցը ու նմանատիպ հարցերի կարգավորումն իրականացնում ենք որոշումների կայացման արագ ու ադապտատիվ լուծումներով: Ի պատիվ մեր գործադիր կազմի ու աշխատակիցների, պիտի նշեմ, որ կայուն առաջընթաց ունենք:
6. Պանդեմիան՝ փոփոխությունների կառավարման մենեջեր
Մի այսպիսի հումոր կա. ասում են` մեր ընկերության թվայնացման պատասխանատուն Covid19-ը դարձավ: Հիրավի, պանդեմիան ամբողջ աշխարհում թվային տրանսֆորմացիայի արագացված կուրս էր, որի արդյունքում 1 տարում մոտ 5 տարվա փոփոխություն արձանագրվեց: Տելեկոմի համար իրավիճակը հատկապես հետաքրքիր էր կոնտենտի սպառման վեկտորների փոփոխության տեսանկյունից:
Հետպանդեմիայի աշխարհում տելեկոմը ամրապնդվեց՝ որպես կոնսոլիդացված ծառայությունների մատակարար, որը ծնողի համար ապահովում է երեխայի անվտանգությունը սմարթ ժամացույցի միջոցով: Տելեկոմը ձեր խելացի տունն է, որը սենյակի ջերմաստիճանի զեկույցն ու կարգավորումը ապահովում է հեռախոսի միջոցով: Տելեկոմը ձեր էլեկտրոնային դրամապանակն է, ձեր ծանուցումների ու գնումների համակարգը, պետական կառույցների հետ միասնական էլեկտրոնային կառավարման պատուհանն ու վերջապես ձեր կրթությունն ու զվարճանքը:
Եթե հետեւել եք, Ucom-ում արդեն տեւական ժամանակ է smart home-ի, խելացի սարքերի վաճառքի տարբերակներ ենք առաջարկում, հանրակրթական ալիք ունենք մեր IP TV-ով, վճարային համակարգ Upay-ով եւ այլն: Մինչեւ պանդեմիան ես կարծում էի, որ դեռ ժամանակ ունենք բոլոր ուղղություններով ռազմավարական զարգացման, քանի որ շուկայում հաստատուն դիրքեր ունենք: Այժմ հասկանում եմ, որ այդ ժամանակը դեռ երեկ ավարտվեց, ու ոլորտի իմ միջազգային գործընկերների հետ հաճախ ենք խոսում այն մասին, որ այլեւս բավական չէ նույն պրոդուկտի կամ ծառայության բարելավումը (upgrade): Ինովացիաները օդ ու ջուր են, ինչը ստանալու համար պիտի համարձակություն ունենանք փոխելու նաեւ տելեկոմ բիզնեսի կառավարման մեթոդն ու կազմակերպական մեխանիզմը:
7. Տեղեկատվական անվտանգությունը՝ Հայաստանի գերակա խնդիր
Աշխարհում այսօր գլխավոր թեման big data-ն է, ռոբոտիկան, արհեստական բանականությունը… Այս բոլորը, անխոս, հնարավորությունների մեծ պատուհան են բացում տելեկոմի համար: Սակայն այսօր` հետպատերազմական Հայաստանում, ցավոք մենք գերլարված աշխատում ենք նվազագույնի` տեղեկատվական անվտանգության ապահովման համար:
Որպես տնտեսվարող՝ մենք Ucom-ում ֆիդուցիար պատասխանատվություն ունենք մեր բաժնետերերի, մեր գործընկերների ու աշխատակազմի առաջ: Որպես կապի հայկական օպերատոր՝ մենք բարոյական պատասխանատվություն ունենք մեր հայրենիքի ու պետության առջեւ` ոչ մի պարագայում թույլ չտալ Հայաստանի տեղեկատվական բլոկադան: Տեղեկատվական անվտանգության ռիսկերի մասին արդեն նշել եմ, մնացյալը հրապարակայնություն չի ենթադրում:
Միայն պիտի ասեմ, որ հարցի լուծումներ, իհարկե, տեսնում ենք, սակայն այդ լուծումը մասնավոր դաշտից անխուսափոլիորեն տեղափոխվում է միջպետական կարգավորման դաշտ եւ անհրաժեշտ է՝ որոշում կայացնող մարմինները վերջապես պետական շահը վեր դասեն “թիմ-թիմ” խաղալու շահերից:
8. Ucom-ը՝ ուժեղ ու ադապտատիվ հայկական օպերատոր
Ամփոփելով, ուզում եմ հորդորել, որ զգոն ու պատասխանատու լինենք: Հաղթելու են նրանք, ովքեր այսօր արդեն մտածում են ապագայի մասին: Ու քիչ չէ միայն հիշել, որ տելեկոմը երկրի ռազմավարական նշանակության ենթակառուցվածքներից միակներից է մնացել, որ հայկական կապիտալով օպերատոր ունի ու հայկական օրակարգ: Ucom-ը այսօր էլ երկրի համար տեղեկատվական անվտանգության եւ տարածաշրջանային ազդեցության պատուհան է բացում, եւ մենք կարողացել ենք Հայաստանը ինտերնետի տրանզիտային երկիր դարձնել: Ներկայումս բանակցում ենք նաեւ Հայաստանը կոնտենտի “տրանզիտ” երկրի դարձնելու համար` միջազգային խոշորագույն ինտերնետ ընկերություններին Հայաստան բերելու եւ մեր երկրում ինտերնետային հաբ (PoP) տեղակայելու միջոցով:
Մյուս կողմից հավատացած եմ, որ բարձրագույն մակարդակով պիտի իդենտիֆիկացվի հայկական օպերատորի կարեւորությունը` երկրի տեղեկատվական անվտանգության եւ թվային սուվերենության տեսանկյունից: Այս առումով ենթակառուցվածքներ կիսելն ու կոնսոլիդացիաների հնարավորությունները դիտարկելը կարեւորագույն անհրաժեշտություն է:
Հայաստանում, ինչպես այլուր, տելեկոմ ոլորտի բիզնես շարունակականության եւ բաժանորդների փոփոխվող կարիքները բավարարելու համար ահռելի մեծ ծավալի աշխատանք կա անելու: Բայց մարտահրավերները մեզ չեն վախեցնում. մենք ունենք գիտելիք ու կարողություն` իրագործելու մեր առաքելությունն ու  պաշտպանելու մեր պետության շահերը:

00:18 | 18.05.21 | Новости | 11734
Каждый день люди смотрят на экран телефона не менее 58 раз. Население планеты проводит 4,5 часа в день с телефоном в руках. Во времена создания первого сотового телефона в 1973 году технологическая революция была предсказуемой, но никто не думал, что телефон не только изменит культуру человеческой коммуникации, но и ускорит время.
Сегодня люди потребляют намного больше контента за один день, чем в средние века за всю жизнь. От здоровья, покупок, финансов до образования и общения - все делается по телефону, в результате чего сфера телекома переживает самый сложный и исторически величайший период истории.
1. Вызовы армянского телекома: все почувствуют последствия
Сегодня во всем мире отмечается Международный день телекоммуникаций и информационного общества, и я хотел бы воспользоваться этой возможностью, чтобы рассказать о будущем телекома в Армении, перечислив проблемы и вызовы. Сегодня наша страна сталкивается с серьезнейшими вызовами, касающимися инфраструктуры и вопросов информационной безопасности. Достаточно только отметить, что недавние изменения в ключевых инфраструктурах, питающие страну, резко повысили риски национальной безопасности.
Необходимость привлечения новых инвестиций в телеком Армении, ограничение объемов рынка, разобщенность обеспечения региональной безопасности и государственной отраслевой политики приводят к ослаблению сектора, а последствия будут ощущаться всеми нами: мной, вами, нашими семьями, нашим государством с его суверенитетом. Так что же делать?
2. Как началось развитие телекома в Армении
Армянский телеком-рынок активно развивался после либерализации и выхода Vivacell. А в 2009 году на рынок вышли два новых и инновационных игрока. Orange Армения в области мобильной связи и Ucom в области интернет связи и IP телевидения. Интенсивные инвестиции этих двух операторов, которые по разным расчетам превысили 400 миллионов долларов, привели к существенному улучшению качества услуг и значительному снижению цен на этих рынках, способствуя широкому распространению услуг связи в Армении.
Достаточно только вспомнить, что, когда мы впервые выходили на рынок с Ucom, распространенность интернета в Армении не превышала 5%. Сегодня – по состоянию на 2021г., имеются 3,78 миллиона абонентов мобильной связи (127,4% населения) и 2,2 миллиона абонентов, пользующихся интернет связью (68,2% населения).
3. Как трансформировался телеком: конец звонков и SMS
«Мобильный» рынок в Армении начал сокращаться в соответствии с глобальными трендами. За последние пять лет абонентские вызовы и SMS, являющиеся источниками традиционного дохода телеком сферы, уступили место звонкам, осуществленным с использованием интернет-связи и различным приложениям общения (WhatsApp, Viber, Messenger, Telegram, Signal).
С распространением социальных сетей использование цифрового контента абонентами увеличилось. По состоянию на 2021г. в РА имеется 1,8 миллиона активных пользователей социальных сетей (60,7% населения), из которых 1,76 миллиона (97,5%) входят в социальные сети с помощью мобильного телефона. В результате объемы использования интернет-трафика беспрецедентно выросли, что вынуждает операторов делать новые инвестиции для увеличения пропускной способности сети.
4. Модель спасения: почему так важны консолидации
Телеком - это область, требующая интенсивных капиталовложений с неприемлемо низкими показателями с точки зрения рентабельности инвестиций. А в случае с Арменией высокий географический риск страны также приводит к средневзвешенной стоимости высокого капитала и, как следствие, низкой прибыльности. Другими словами, сфера трендовая и работа мечты для молодых профессионалов, но с точки зрения менеджмента это серьезная головоломка.
На данный момент в мире существуют различные модели регулирования, обеспечивающие стабильность отрасли и непрерывность бизнеса, две основные из которых осуществимы в нашем регионе. Первая - это модель оператора отраслевых выделенных инфраструктур, действующих под сильным контролем регулятора, которая по принципу fair-play сдает свою сеть в аренду лицензированным операторам связи. Последние «продают» интернет, мобильные сервисы, TV, контент и т. д. При этом, оператор инфраструктур может быть и частным и государственно-частным партнерством.
На небольших конкурентных рынках с ограниченной абонентской базой превосходствует вторую модель «консолидаций». Наконец, если невозможно арендовать телеком-сеть, по крайней мере, путем слияния это может принести стабильность бизнеса на рынке за счет сокращения капитальных расходов вложения в сеть и операционных затрат по сервису. Консолидации дают возможность исключить строительство нескольких параллельной инфраструктур. Проводя параллели, представьте, какой была бы трата инвестиций, если бы в Ереване было несколько операторов водоснабжения и каждый из них строил и обслуживал свою собственную сеть водоснабжения. Следовательно, консолидация приводит к повышению эффективности инвестиций, сокращению инвестиционного цикла (сроков выкупов) и снижению себестоимости услуг. В результате всего этого абоненты непрерывно - год за годом получают более современные, инновационные услуги по более доступным ценам.
По данным Capital Confidence Barometer, только в 2017 году количество транзакций, опубликованных в результате консолидаций телекомов превысило 117 миллиардов долларов. На территории СНГ слияния превышают одну десятку. А теперь, особенно после пандемии, согласно отчету EY, 59% глобальных игроков телекома рассматривают какой-нибудь вариант слияния (при этом, 45% с другим оператором телеком и 52% с другим игроком отрасли, включая банки и медиа).
5. Низкие шансы на жизнеспособность отрасли при высоком уровне искренности
Недавно у меня состоялся интересный разговор с дочкой, которая скоро перейдет в старшую школу. Мы говорили о профессиях будущего и о том какие сферы будут жизнеспособными в будущем. Мы причислили бизнес в сфере телекома к числу меняющихся и тех, которые борются за жизнеспособность.
Действительно, телеком-игрокам в Армении следует искать новые и инновационные источники дохода и здесь второго варианта нет. Люди, которые мечтательной терминологией поют песню про «5G» и «высокоскоростную сеть нового поколения», либо неискренни, либо не разбираются в данной области, забывая, что телеком-компании - это прежде всего хозяйствующие, не благотворительные организации, и если там не будет прибыльности, то компании будут разрушаться одна за другой, и это нанесет гораздо больший ущерб экономике.
Сегодня в Ucom мы ставим перед собой задачу повысить операционную эффективность и не боимся громко заявить, что должны сначала максимально монетизировать уже вложенные инфраструктуры, а затем смело инвестировать для меняющих правила игры пробивных решений.
Сегодня мы осуществляем цифровую трансформацию во всех наших функциональных отделениях и не стесняемся сказать, что в Ucom еще есть направления работы, по которым нет эффективных решений. А последний вопрос и регулирование таких вопросов мы реализуем с помощью принятия быстрых и адаптивных решений. Благодаря нашему исполнительному составу и работникам, должен отметить, что мы имеем большой устойчивый прогресс.
6. Пандемия – менеджер по управлению изменениями
Есть такой юмор: говорят, что Covid19 стал ответственным за оцифровку нашей компании. Действительно, пандемия была ускоренным курсом цифровой трансформации, в результате которой за один год произошли изменения примерно на пять лет. Ситуация была особенно интересной для телекома с точки зрения изменения векторов потребления контента.
В постпандемическом мире телеком стал усиливаться в качестве поставщика консолидированных услуг, обеспечивающих для родителей безопасность ребенка с помощью смарт часов. Телеком - это ваш умный дом, который обеспечивает отчет и регулировку о температуре в помещении по телефону. Телеком - это ваш электронный кошелек, ваша система уведомлений и покупок, окно единого электронного управления с государственными структурами и, наконец, ваше образование и развлечения.
Если вы следили, Ucom уже давно предлагает варианты продажи smart home и умных устройств, у нас есть общеобразовательный канал с нашим IP TV, платежной системой Upay и т. д. До пандемии я думал, что у нас еще есть время для стратегического развития во всех областях, поскольку у нас прочные позиции на рынке. Теперь я понимаю, что это время прошло уже вчера, и мы часто говорим с моими международными партнерами в этой области, что обновления одного и того же продукта или услуги недостаточно. Инновации - это воздух и вода, для получения которых нужно набраться смелости изменить также метод управления и организационный механизм телеком-бизнеса.
7. Информационная безопасность – как наиболее важная задача для Армении
Основная тема в мире сегодня – это big data, роботика, искусственный интеллект... Все это, конечно же, открывает большое окно возможностей для телекома. Но сегодня, в послевоенной Армении, мы, к сожалению, много работаем над обеспечением минимального - информационной безопасности.
Как бизнес, мы в Ucom-е несем фидуциарную ответственность перед нашими акционерами, нашими партнерами и сотрудниками. Как армянский оператор связи, мы несем моральную ответственность перед своей родиной и государством не допустить информационной блокады Армении ни при каких обстоятельствах. Я уже отметил риски информационной безопасности, остальное не предполагает публичности.
Только должен сказать, что, конечно, мы видим решения проблемы, но это решение неизбежно переходит от частного сектора к сфере межгосударственного урегулирования и необходимо, чтобы органы, принимающие решения, наконец, поставили интересы государства выше интересов игры «команда-команда».
8. Ucom - сильный и адаптивный армянский оператор
В заключение хочу призвать вас быть бдительными и ответственными. Победят те, кто уже сегодня думает о будущем. Помнить о том, что сфера телекома осталась одной из единственных из инфраструктур, имеющих стратегическое значение для страны, что у нее есть оператор с армянским капиталом и армянская повестка дня, - это уже не мало. И даже сегодня Ucom открывает окно информационной безопасности и регионального влияния для страны и нам удалось сделать Армению страной интернет-транзита. В настоящее время мы ведем также переговоры о том, чтобы сделать Армению страной «транзит» для контента для привлечения в Армению крупнейших международных интернет-компаний и установления в нашей стране интернет-центра.
С другой стороны, считаю, что потенциал армянского оператора с точки зрения информационной безопасности страны и цифрового суверенитета должен быть определен на самом высоком уровне. В связи с этим крайне необходимо деление инфраструктур и рассмотрение возможностей консолидации.
В Армении, как и везде, предстоит проделать огромную работу для удовлетворения бизнес продолжительности сферы и меняющихся потребностей абонентов. Но вызовы нас не пугают. У нас есть знания и способности, чтобы продвигать нашу страну и защищать интересы нашего государства.