08:30 | 22.04.21 | Նորություններ | 11484
«Գալաքսի» ընկերությունների խմբի համահիմնադիր, Ucom ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Գուրգեն Խաչատրյանն հայտարարություն է տարածել, որում, մասնավորապես, ասվում է.
«Մեկ տարի առաջ այս օրերին սկսվեցին Ucom-ի կազմաքանդման ակտիվ փորձերը: Ապօրինությունների ցիկլը ուղղված էր մեր ընկերությունում անկառավարելի իրավիճակ ստեղծելու փորձերին, ինչի արդյունքում, ըստ բոլորին հայտնի շրջանակների, ստիպված էինք լինելու կասկածելի ուժերի օտարել մեր 12 տարվա ամենօրյա աշխատանքի արդյունքը՝ Ucom-ը։
Հիշում եմ, լրիվ պատահական, հենց այդ օրերին, երբ հայրս կալանավայրում զրկված էր բժշկական օգնության իրավունքից, մեր 12 տարվա գործընկերը հանկարծ հասկացավ, որ աշխատանքային տարաձայնություններ ունենք եւ իր օրակարգը չընդունելու արդյունքը ավելի քան 500 աշխատակիցներ ազատման դիմումներն են` ցանցի խափանման հնարավոր հետեւանքով: Դետալների մասին կլռեմ՝ բիզնես կոռեկտությունից ելնելով։ Ժամանակը ամեն ինչ ցույց կտա:
Այսօր`արդեն մոտ մեկ տարի անց, ուզում եմ արձանագրել, որ թեեւ դժվարությամբ, այնուամենայնիվ մեզ հաջողվեց հաղթահարել ճգնաժամը: Մեր թիմը կարողացավ արժանապատվությամբ եւ ինստիտուցիոնալ մոտեցմամբ վերականգնել կայունությունը՝ զերծ մնալով իռացիոնալ գործելաոճից: Ucom-ի աշխատակազմը բացառիկ կամք եւ պատասխանատվություն ցուցաբերեց` անգամ ամենադժվարին օրերին պահպանելով եւ առաջնորդվելով բաժանորդների շահերով: Բիզնես համայնքը եւ միջազգային գործընկերները փոխգործակցության հուսալի վարք ու պատրաստակամություն ցուցաբերեցին, իսկ մեր մրցակիցները`«Վիվա-ՄՏՍ»-ը եւ «Բիլայն Արմենիան» բացառիկ սոլիդարություն պահպանեցին: Ես շնորհակալ եմ եւ երախտապարտ, որ հայկական օպերատորին սատարելու համար դրսեւորվեց հավաքական ուժ եւ աջակցություն:
Կարեւոր եմ համարում ընդգծել, որ դժվարին այս տարում մեր թիմը նաեւ covid19-ի մարտահրավերը հաղթահարեց՝ առաջնորդվելով մի կողմից անվտանգության, մյուս կողմից՝ թիմերի ամբողջականության պահպանման գերակայությունով։ Պատերազմը նոր օրակարգ առաջադրեց. Ucom-ը օր ու գիշեր աշխատանքով բազմաբնույթ աջակցություն ցուցաբերեց բանակին՝ տեխնիկական աջակցման, կապի ապահովման համալիր միջոցառումների եւ ուղիղ նվիրատվության միջոցով։ Ցավով պիտի ասեմ, որ հայրենիքի պաշտպանության համար իրենց կյանքը զոհեցին նաեւ Ucom-ի երեք աշխատակիցներ. խոնարհվում ենք նրանց լուսավոր հիշատակի առջեւ։
Այսօր, երբ շատերս համավարակից ու պատերազմից ընտանիքի անդամ ենք կորցրել, տնտեսական քայքայիչ կորուստներ կրել, գուցե կորցրել ապագայի կայունության հեռանկարը, միեւնույն է` թեւաթափ լինելու իրավունք չունենք: Փորձությունները գալիս են ստուգելու մեր կամքն ու դիմացկունությունը: Ucom-ը էլ ավելի ամուր հենքով է շարունակելու ծառայել Հայաստանին` իր մարդկային ներուժով, ռազմավարական ենթակառուցվածքներով եւ լայնամասշտաբ ինովատիվ ծրագրերով: Վստահ եմ, որ միջազգային գործընկերությունների եւ ներդրումների ներգրավման միջոցով զգալի ազդեցություն կունենանք մեր երկրի տնտեսության վերակառուցման ու զարգացման վրա»:

08:30 | 22.04.21 | Новости | 11485
Председатель совета директоров компании Ucom Гурген Хачатрян выступил с заявлением, в котором говорится:
«Год назад в эти дни были предприняты активные попытки по разрушению Ucom. Целью продолжающихся незаконных действий стала попытка создания неконтролируемой ситуации в нашей компании, в результате чего, по мнению известных всем кругов, нам бы пришлось начать процесс отчуждения сомнительным силам результат нашей 12-летней повседневной работы – Ucom.
Помню, совершенно случайно, в те дни, когда отец был лишен права на медицинскую помощь в тюрьме, наш коллега, с котопым мы работали вместе 12 лет, вдруг понял, что у нас имеются трудовые споры и если его повестка не будет принята нами, то 500 сотрудников напишут заявления об уходе с перспективой вывода из строя всей сети. О подробностях промолчу, исходя из деловой корректности. Время все расставит по своим местам.
Сегодня, спустя почти год, хочу заявить, что, несмотря на трудности, нам все же удалось преодолеть кризис. Наша команда смогла достойно и институционально восстановить стабильность, избегая иррационального стиля работы. Коллектив Ucom проявил исключительную волю и ответственность, не подвергая компромиссу интересы абонентов даже в самые тяжелые дни. Бизнес-сообщество продемонстрировало надежное поведение и готовность к партнерству, а наши конкуренты – «Вива-МТС» и «Билайн Армения», проявили исключительную солидарность. Я благодарен и признателен за то, что были проявлены коллективная сила и поддержка в поддержку армянского оператора.
В этот непростой год наша команда преодолела также вызовы COVID-19, руководствуясь приоритетом безопасности с одной стороны и сохранением целостности команд - с другой. Война задала новую повестку: Ucom работала днем и ночью, оказывая разнообразную поддержку армии посредством технической помощи, комплексных коммуникационных мероприятий, прямых пожертвований. С сожалением должен сказать, что трое сотрудников Ucom пожертвовали жизнью ради защиты Родины. Мы преклоняемся перед их светлой памятью.
Сегодня, когда многие из нас потеряли членов семьи из-за коронавируса и войны, понесли разрушительные экономические потери, возможно, потеряли перспективу стабильности в будущем, мы все равно не имеем права отчаиваться. Испытания даются для проверки нашей воли и выносливости. И я убежден, что Ucom будет и дальше служить Армении на еще более прочной основе, внося свой вклад в восстановление и развитие экономики страны за счет человеческого потенциала, стратегической инфраструктуры и широкомасштабных инновационных программ».