16:48 | 27.04.20 | Հոդվածներ | exclusive 88333
Հայաստանում հիմնադրված EasyDMARC ընկերությունն անկախ վերլուծաբանների կողմից հրապարակված զեկույցում (DMARC Software Market report) ընդգրկվել է DMARC ծառայություններ տրամադրող առաջատար 5 ընկերությունների շարքում։
Ընկերության համահիմնադիր Գերասիմ Հովհաննիսյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ EasyDMARC-ն տրամադրում է էլեկտրոնային նամակագրական զեղծարարությունից պաշտպանվելու լուծումներ, ինչպես նաեւ բարձրացնում է նամակների հասցեագրման արդյունավետությունը (նվազեցնում է Spam box ընկնելու հավանականությունը)։
Էլ. նամակագրական զեղծարարություններն առավել հայտնի են «Ֆիշինգ» (Email Phishing) անվանումով։ Ֆիշինգը վստահելի անձի անունից ուղարկված կեղծ նամակն է՝ անձնական տվյալների, գումարի կորզման, համակարգչային վիրուսների տարածման կամ չարանենգ այլ նպատակով։
EasyDMARC-ի կողմից առաջարկվող լուծումները կազմակերպությունների համար նվազեցնում են ֆինանսական եւ տվյալների կորուստների ռիսկերը, բարձրացնում՝ դոմենային վստահությունը։
Գերասիմ Հովհաննիսյանի խոսքով, ընկերությունը տրամադրում է նաեւ անվճար Domain Risk Scanner գործիքը՝ սեփական կամ գործընկեր դոմենների ստուգման եւ ռիսկերի գնահատման համար։
«Տրամադրվող բոլոր գործիքները բացառապես աշխատում են հաճախորդի ցանցային պարագծից դուրս եւ չեն ունենում հասանելություն կազմակերպության գաղտնի տվյալներին։ Հատկապես ֆինանսական, առողջապահական կազմակերպությունների եւ պետությունների դոմենների պաշտպանության հարցում շատ կարեւոր է բացառել որեւէ գործիքի ներդնումը հաճախորդի ենթակառուցվածքներում, չունենալ հասանելիություն՝ որեւէ ներքին գործընթացի եւ ապահովել հեշտ ինտեգրում»,- նշել է նա:
EasyDMARC-ի ներդնումը միջին չափի կազմակերպության համար տեւում է 15 րոպե եւ չի պահանջվում հատուկ փորձառություն։
Ընկերությունն առաջիկայում պլանավորում է թողարկել էլ. նամակագրական համակարգի տեղեկատվական խոցելիություններից պաշպանության նոր գործիքներ եւ ռիսկերի կառավարման նոր մեխանիզմներ։ Թիմը նաեւ ծրագրում է մեծացնել ծառայությունների ցանկը եւ տրամադրել համակարգի անվտանգության բոլորը մեկում լուծում։
«Աշխարհում շրջանառվող էլ. նամակների 70%-ը կազմում են գովազդային, կեղծ եւ վտանգավոր ծրագրային ապահովումով կցված նամակները։ Տեղեկատվության արտահոսքը յուրաքանչյուր տարի աճում է 11%-ով՝ կազմակերպություններին հասցնելով ահռելի վնասներ։ Կիբեր հանցագործներն օրըստօրե մշակում են հարձակման նոր մեխանիզմներ, ինչն ավելի է մեծացնում տեղեկատվական անվտանգության լուծումների ներդրման կարեւորությունը»,- ընդգծել է Գերասիմ Հովհաննիսյանը:
EasyDMARC-ն արդեն իսկ սպասարկում է աշխարհի ավելի քան 7000 ընկերությունների, իսկ հայկական կազմակերպությունների ցանկում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն, Ամերիաբանկը:

16:48 | 27.04.20 | Articles | exclusive 88624
Armenian startup EasyDMARC has featured on the DMARC Software Market report, put together by independent analysts, as one of the world’s leading DMARC providers.
The startup’s co-founder Gerasim Hovhannisyan has told Itel.am that EasyDMARC offers solutions against email fraud and enhances email authentication (which decreases the probability of messages getting sorted into the spam box).
Email fraud is more commonly known as phishing. In this process, cybercriminal sends a fake email from a trusted person’s account to obtainpersonal data or money, spread computer viruses, etc.
EasyDMARC’s solutions reduce the risks of financial and data loss for companies and increase the trust toward their domains.
According to Gerasim Hovhannisyan, EasyDMARC provides free tools like Domain Risk Scanner to scan and assess the risks of the company’s domain, or that of subcontractors, partners, and clients.
“All our tools work outside of the client’s network perimeter and have no access to the company’s confidential data. Particularly in the case of financial and healthcare companies as well as government domains, it is important to exclude intrusion of any tool into the client’s infrastructure and prevent the tool from accessing inner procedures, at the same time securing easy integration,” he said.
It takes 15 minutes and no expertise for a medium-size enterprise to install EasyDMARC.
The company plans to launch new tools for protection against email information vulnerabilities and new mechanisms for risk management. The team also intends to increase the range of services and provide an all-included security solution.
“70% of all emails in the world are ads, fake letters, and attachments of dangerous software. The information leaks grow by 11% annually, causing huge losses to companies. Cybercriminals create new mechanisms for attacks daily, which increases the importance of information security solutions,” underlined Gerasim Hovhannisyan.
EasyDMARC already serves over 7,000 companies in different countries. The list of its Armenian clients includes the Ministry of Defense, the Ministry of High-Tech Industry, and Ameriabank.