16:02 | 12.02.20 | Նորություններ | 11522
Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության բաժինը եւ Ստարտափ Արմենիա հիմնադրամի Ստարտափ ակումբ ծրագիրը փետրվարի 11-ին ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր, որի շրջանակում Տավուշի մարզի Իջեւան քաղաքում կգործի Ստարտափ ակումբ:
Ստարտափ ակումբը կրթական ծրագիր է, որի հիմնական նպատակն է օգնել մարզաբնակ պատանիներին կատարելագործել ձեռներեցության իրենց հմտությունները եւ նպաստել նրանց սոցիալական պատասխանատվության զարգացմանը։ Ակումբներն արդեն գործում են Հայաստանի մի շարք համայնքներում՝ Ապարանում, Աշտարակում, Եղվարդում, Գավառում, սահմանամերձ Կոթի ու Այգեհովիտ համայնքներում, ինչպես նաեւ շուտով Իջեւանում։
Ըստ փոխըմբռնման հուշագրի՝ Ստարտափ ակումբի կրթական ծրագրի առաջին փուլը կմեկնարկի 2020թ. մարտի 1-ից, հանդիպումները կանցկացվեն Իջեւան քաղաքում գտնվող Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի գրասենյակում։
Ծրագրին կարող են մասնակցել ստարտափ մշակույթով հետաքրքրված 13-17 տարեկան պատանիները, որոնք հնարավորություն կունենան ծանոթանալու անձնական զարգացման, գործարար հաղորդակցման եւ թվային գրագիտության հիմունքներին։
«Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի հետ համագործակցությունը մեզ հնարավորություն կտա ընդլայնել մեր գործունեությունը եւ Ստարտափ ակումբը ներկայացնել նոր լսարանների։ Այս համաձայնության արդյունքում ստեղծված ակումբը կխթանի Իջեւանում եւ հարակից շրջաններում բնակվող պատանիների ներգրավվածությունը ստարտափ մշակույթի մեջ, կնպաստի նրանց սոցիալական զարգացմանը»,- նշել է Ստարտափ Արմենիա հիմնադրամի տնօրեն Արսեն Հարությունյանը:
«Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության բաժինը ձգտում է որակյալ կրթությունը հասանելի դարձնել բոլորի համար։ Մենք նպատակադրված ենք ստեղծել որակյալ աշխատուժ եւ աջակցել զարգացող ընկերություններին ճշգրիտ համակարգերի եւ գործնական դասընթացների միջոցով։ Մենք հավատում ենք, որ երիտասարդության ներուժը բացահայտելու լավագույն եղանակներից են իրենց գաղափարները կյանքի կոչել եւ ձեռներեցության ոլորտում առաջին քայլեր անել սովորեցնելն է»,- ասել է Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության բաժնի ղեկավար Լուսինե Հեյզը:

16:02 | 12.02.20 | News | 10378
On February 11 the American University of Armenia (AUA) Open Education and Startup Armenia Foundation signed a Memorandum of Understanding (MoU) to establish a Startup Club in Ijevan, Tavush region, Republic of Armenia (RA).
The Startup Club is an educational initiative that strives to help teenagers from regions to improve their entrepreneurial skills and contribute to the development of their social responsibility.
Currently, there are clubs located in several Armenian communities, in Aparan, Ashtarak, Yeghvard, Gavar, as well as border communities of Koti, and Aygehovit. This initiative adds the Ijevan Startup Club.
According to the MoU, the first pilot phase of the Startup Club’s educational curriculum will commence on March 1, 2020. The sessions will be held in the AUA facility in Ijevan. Teens, ages 13-17, who are interested in the startup ecosystem, are encouraged to participate in the Startup Club. They will be introduced to the fundamentals of personal development, business communication, and digital literacy.
On the occasion of the signing of the MOU with AUA, the CEO of the Startup Armenia Foundation Arsen Harutyunyan remarked: “The cooperation with the American University of Armenia will provide us with the opportunity to expand our activity and present the Startup Club to wider audiences. The Ijevan Startup Club, established as a tangible result of this cooperation, will promote the participation of local youth in the startup culture and will benefit their social engagement.”
AUA Open Education has a mission to foster community growth and transformation, through accessible, high-quality training programs. Director Loucine Hayes noted: “AUA Open Education is committed to making quality education accessible to all. We aim to create a quality workforce and support companies to grow with the right systems and know-how. We believe that educating the youth to put their thoughts into action and learn the alphabet of entrepreneurship is one of the best keys to unleash their potential.”