17:06 | 22.07.19 | Նորություններ | 12318
Հուլիսի 1-19 Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան վարժարանում անցկացվել է «Արմաթ» ամառային տեխնոլոգիական ճամբար, որի առաջին մասը նախատեսված էր 10-13, իսկ երկրորդը՝ 14-17 տարեկան երեխաների համար։ Ընդհանուր առմամբ ճամբարը հյուրընկալեց ավելի քան 400 աշակերտ Հայաստանի բոլոր մարզերից, այդ թվում՝ Արցախից ու Ջավախքից։ Ճամբարին մասնակցող աշակերտների թվում կային նաեւ «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում ժամանած պատանիներ։
Հուլիսի 10-19 կայացավ ճամբարի երկրորդ մասը՝ նախատեսված 14-17 տարեկան երեխաների համար։ Վերջինիս մասնակցում էր 200-ից ավելի աշակերտ եւ 13 ջոկատավար Հայաստանի բոլոր մարզերից։
«Արմաթ» տեխնոճամբարի այս փուլում դպրոցականները սովորեցին RaspberryPi հարթակի միջոցով ստեղծել խելացի LED լույսերի կառավարման համակարգ՝ օգտագործելով Python ծրագրավորման լեզուն, տվիչների միջոցով ստանալ տարբեր տեսակի տվյալներ։ Ճամբարի ընթացքում նրանք նաեւ սովորեցին հավաքել եւ ծրագրավորել ռոբոտ կոնստրուկտորներ: Թիմերի առջեւ վերջնական նպատակ էր դրվել պատրաստելու Robotex Armenia մրցույթի չափանիշներին համապատասխանող եւ խնդիրներին լուծում գտնող ռոբոտ։
Բացի ռոբոտատեխնիկական ուղղվածությունից, ինչպես առաջին հոսքի ընթացքում, այնպես էլ այս անգամ ճամբարը ներառում էր մշակութային, սպորտային եւ ժամանցային բաղադրիչներ։ Երեխաներին այցելեց «Շտիգեն Քիդս» նախագծի ղեկավար Անի Աղաջանյանը, ով վերոնշյալ ծրագրի շրջանակներում վերականգնվող էներգիայի վերաբերյալ դասախոսություն ներկայացրեց։
«Արմաթ» տեխնոճամբարի այս փուլի ավարտին եւս տեղի ունեցավ եզրափակիչ մրցույթ, որի ընթացքում թիմերը պետք է լուծեին հետեւյալ խնդիրները. ռոբոտը պետք է հետեւեր ճանապարհային հետագծերին, վերցներ պայմանական աղբարկղը եւ տեղադրեր այն ռոբոտի ձեռքի միջոցով, պայմանանական կայանում իրականացներ հատկացված վայրերում եւ անցներ լուսացույցով հագեցած խաչմերուկը՝ կանաչ լույսի առկայության դեպքում։ Խնդիրը պետք էր լուծել միայն ավտոմատ կառավարմամբ. թիմը մեկնարկից հետո չպետք է միջամտեր ռոբոտի կառավարմանը։ Օգտագործվել էին Arduino եւ ՍեՌոբ հարթակները, C++ ու Snap ծրագրավորման լեզուները։
«Այստեղ կան ընդամենը մեկ ամիս «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա հաճախած սաներ, ովքեր ունակ են ԲՈՒՀ-ական բարդության խնդիրներ լուծել։ Իրենց տարիքում մենք միայն երազել կարող էինք սեփական ձեռքով ռոբոտներ ստեղծելու ու ծրագրավորելու մասին, իսկ հիմա թե՛ աղջիկները, թե՛ տղաները Ucom-ի աջակցությամբ ինժեներական գիտելիքներ եւ ստեղծարար հմտություններ ձեռք բերելու հնարավորություն են ստացել, ինչը չի կարող չուրախացնել», - նշել է Ucom ընկերության մարկետինգի եւ հաղորդակցության տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը։
Մրցույթին մասնակցած 13 թիմերից հաղթող ճանաչվեց 6-րդ թիմը, որի կազմում կային սաներ Ագարակի, Աշնակի, Արտենու, Ռանչպարի, Արագածի Արմաթ ինժեներեկան լաբորատորիաներից։ Թիմի պատրաստած ռոբոտը կարողացավ լուծել դաշտում առկա գրեթե բոլոր խնդիրները եւ հավաքեց ամենաշատ միավորները, ինչից հետո Ucom ընկերության կողմից թիմի բոլոր անդամներն ստացան խելացի ժամացույցներ։ Թիմում աչքի ընկած լավագույն սան Հայկ Սարգսյանն Աշնակից ստացավ էլեկտրական ինքնագնաց (սկուտեր), իսկ թիմի խմբավարը ՝ ջոկատավար Սլավիկ Իսրաելյանը՝ պլանշետ։
Երկրորդ հորիզոնականում չնչին միավորների տարբերությամբ աչքի ընկավ 13-րդ ջոկատը, որտեղ հավաքված էին Արմաթի սաներ Նորատուսի ու Գավառի լաբորատորիաններից։ Թիմում աչքի ընկած լավագույն սան Վահե Դավթյանը Ucom ընկերության կողմից ստացավ խելացի ժամացույց, իսկ թիմի մյուս անդամները՝ 16 ԳԲ ծավալով հիշողության սարքեր ԱՏՁՄ կողմից։ Երկրորդ թիմը խնդիրը լուծել էր Arduino (C++) հարթակի միջոցով եւ լավագույնն էր կատարում խաչմերուկների անցումը։
Ճամբարին մասնակցում էին հետեւյալ համայնքների դպրոցականները՝
Երեւան, Արմավիր, Ռանչպար, Նորակերտ, Դամալա, Քարվաճառ, Արտենի, Ագարակ (Սյունիք), Ագարակ (Արագածոտն), Մաստարա, Աշնակ, Ագարակավան, Կաքավաձոր, Դիլիջան, Սոթք, Ճամբարակ, Գավառ, Նորատուս, Ակունք, Գյումրի, Սարատակ, Հայկավան(Շիրակ), Վահրամաբերդ, Հադրութ, Քաջարան, Կովսական, Ասկերան, Մարտակերտ, Սոս, Լորուտ, Արեւածագ, Մեծ Այրում, Վանաձոր, Այգեպար, Չորաթան, Իջեւան, Արտաշատ, Հարթավան, Լուսագյուղ, Բերձոր, Մարտունի (Արցախ), Իշխանաձոր, Վարդենիս, Դրախտիկ, Վահան, Կաթնաղբյուր, Ապարան, Բերդավան, Ներքին Ծաղկավան, Լուսագյուղ, Հարթավան, Հեշտիա (Ջավախք), Թումանյան:
Այս տարի «Արմաթ» տեխնոճամբարի իրականացմանն աջակցել են՝ «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամը (ՔՈԱՖ), «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամը (ՋԱՀ), «Ինստիգեյթ մոբայլ» ընկերությունը, «Քրոնիմետ Մայնինգ» ընկերությունը, Ucom ընկերությունը, «Սահման» ՀԿ-ն, «Արցախբանկ» ընկերությունը, «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպությունը, Հայ կրթական հիմնարկությունը, «Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպությունը, Նազարյան կրթական հիմնադրամը։

17:06 | 22.07.19 | Новости | 12351
С 1 по 19 июля в дилижанском военно-спортивном училище имени Монте Мелконяна был организован летний технологический лагерь «Армат», в первом потоке которого приняли участие дети в возрасте от 10 до 13 лет, а во втором потоке – от 14 до 17 лет. В общей сложности лагерь посетило свыше 400 учеников со всех регионов Армении, в том числе и из Арцаха и Джавахка. Среди посетивших лагерь учеников были также ребята, прибывшие по программе «Приди домой».
С 10 по 19 июля лагерь принял второй поток детей в возрасте от 14 до 17 лет. В нем оказалось свыше 200 детей и 13 вожатых из всех регионов Армении.
На этом этапе технолагеря школьники научились создавать умную систему управления LED-освещением посредством платформы RaspberryPi, при использовании языка программирования Python, а также получать различные типы данных через сенсоры. В течение лагеря они также научились собирать и программировать роботов-конструкторов. Конечной целью команд являлась подготовка робота, соответствующего стандартам конкурса Robotex Armenia и решающего определенные задачи.
Помимо роботостроительного направления лагерь дополнили культурные и спортивные составляющие, как это было и во время первого потока. Школьников посетила руководитель проекта «Штиген Кидз» Ани Агаджанян, которая прочитала лекцию о возобновляемой энергии в рамках указанной программы.
В конце данного этапа также был проведен финальный конкурс, во время которого команды должны были решить следующие задачи: робот должен был следовать по дорожным отметкам, взять условную мусорную корзину и поместить ее посредством руки робота, он также должен был останавливаться в выделенных местах и проходить через насыщенный светофорами перекресток при наличии зеленого света. Задачу нужно было решить исключительно при автоматическом управлении, а команда при старте не должна была вмешиваться в управление роботом. Были использованы платформы Arduino и СеРоб, языки программирования C++ и Snap.
«Здесь есть ученики инженерных лабораторий «Армат», которые посещают их всего месяц, но уже способны решать задачи ВУЗ-овского уровня сложности. В их возрасте мы могли только мечтать о создании и программировании роботов собственными руками, а теперь как девочки, так и мальчики получили возможность приобрести инженерные знания и созидательные навыки при поддержке компании Ucom, что не может не радовать», - отметил директор по маркетингу и коммуникациям компании Ucom Тигран Сафарян.
Из 13 команд, принявших участие в соревновании, победителем была признана 6-ая команда, в состав которой вошли ученики из инженерных лабораторий «Армат» Агарака, Ашнака, Артени, Ранчпара и Арагаца. Созданный командой робот сумел решить практически все задачи на поле и набрал наибольшее количество очков, после чего все члены команды получили смарт-часы от компании Ucom. Отличившийся лучший ученик Айк Саргсян из Ашнака получил электрический скутер, а вожатый команды Славик Исраелян – планшет.
На втором месте при незначительной разнице в баллах оказалась 13-ая команда, в которой собрались ученики инженерных лабораторий «Армат» из Норатуса и Гавара. Отличившийся лучший ученик в команде Ваге Давтян получил смарт-часы от компании Ucom, а остальные члены команды получили устройства памяти объемом в 16 ГБ от СКПТ. Вторая команда решила задачу при помощи платформы Arduino (C++) и лучше всех пересекала перекрестки.
В этот раз лагерь посетили школьники из следующих общин: Ереван, Армавир, Ранчпар, Норакерт, Дамала, Карвачар, Артени, Агарак (Сюник), Агарак (Арагацотн), Мастара, Ашнак, Агаракаван, Какавадзор, Дилижан, Сотк, Чамбарак, Гавар, Норатус, Акунк, Гюмри, Саратак, Айкаван (Ширак), Ваграмаберд, Адрут, Каджаран, Ковсакан, Аскеран, Мартакерт, Сос, Лорут, Аревацаг, Мец Айрум, Ванадзор, Айгепар, Чоратан, Иджеван, Арташат, Артаван, Лусагюх, Бердзор, Мартуни (Арцах), Ишханадзор, Варденис, Драхтик, Ваан, Катнахбьюр, Апаран, Бердаван, Внутренний Цахкаван, Лусагьюх, Артаван, Эштиа (Джавахк), Туманян.
В этом году технологический лагерь «Армат» состоялся при поддержке благотворительного фонда «Дети Армении» (COAF), благотворительного фонда «Поддержка Джавахку», компаний «Инстигейт мобайл», «Кронимет майнинг», Ucom, общественной организации «Граница», организации «World Vision Armenia», Армянского образовательного учреждения, организации «Рыцари Вардананц», образовательного фонда Назарян.