17:06 | 22.07.19 | Նորություններ | 12318
Հուլիսի 1-19 Դիլիջանի Մոնթե Մելքոնյանի անվան վարժարանում անցկացվել է «Արմաթ» ամառային տեխնոլոգիական ճամբար, որի առաջին մասը նախատեսված էր 10-13, իսկ երկրորդը՝ 14-17 տարեկան երեխաների համար։ Ընդհանուր առմամբ ճամբարը հյուրընկալեց ավելի քան 400 աշակերտ Հայաստանի բոլոր մարզերից, այդ թվում՝ Արցախից ու Ջավախքից։ Ճամբարին մասնակցող աշակերտների թվում կային նաեւ «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում ժամանած պատանիներ։
Հուլիսի 10-19 կայացավ ճամբարի երկրորդ մասը՝ նախատեսված 14-17 տարեկան երեխաների համար։ Վերջինիս մասնակցում էր 200-ից ավելի աշակերտ եւ 13 ջոկատավար Հայաստանի բոլոր մարզերից։
«Արմաթ» տեխնոճամբարի այս փուլում դպրոցականները սովորեցին RaspberryPi հարթակի միջոցով ստեղծել խելացի LED լույսերի կառավարման համակարգ՝ օգտագործելով Python ծրագրավորման լեզուն, տվիչների միջոցով ստանալ տարբեր տեսակի տվյալներ։ Ճամբարի ընթացքում նրանք նաեւ սովորեցին հավաքել եւ ծրագրավորել ռոբոտ կոնստրուկտորներ: Թիմերի առջեւ վերջնական նպատակ էր դրվել պատրաստելու Robotex Armenia մրցույթի չափանիշներին համապատասխանող եւ խնդիրներին լուծում գտնող ռոբոտ։
Բացի ռոբոտատեխնիկական ուղղվածությունից, ինչպես առաջին հոսքի ընթացքում, այնպես էլ այս անգամ ճամբարը ներառում էր մշակութային, սպորտային եւ ժամանցային բաղադրիչներ։ Երեխաներին այցելեց «Շտիգեն Քիդս» նախագծի ղեկավար Անի Աղաջանյանը, ով վերոնշյալ ծրագրի շրջանակներում վերականգնվող էներգիայի վերաբերյալ դասախոսություն ներկայացրեց։
«Արմաթ» տեխնոճամբարի այս փուլի ավարտին եւս տեղի ունեցավ եզրափակիչ մրցույթ, որի ընթացքում թիմերը պետք է լուծեին հետեւյալ խնդիրները. ռոբոտը պետք է հետեւեր ճանապարհային հետագծերին, վերցներ պայմանական աղբարկղը եւ տեղադրեր այն ռոբոտի ձեռքի միջոցով, պայմանանական կայանում իրականացներ հատկացված վայրերում եւ անցներ լուսացույցով հագեցած խաչմերուկը՝ կանաչ լույսի առկայության դեպքում։ Խնդիրը պետք էր լուծել միայն ավտոմատ կառավարմամբ. թիմը մեկնարկից հետո չպետք է միջամտեր ռոբոտի կառավարմանը։ Օգտագործվել էին Arduino եւ ՍեՌոբ հարթակները, C++ ու Snap ծրագրավորման լեզուները։
«Այստեղ կան ընդամենը մեկ ամիս «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիա հաճախած սաներ, ովքեր ունակ են ԲՈՒՀ-ական բարդության խնդիրներ լուծել։ Իրենց տարիքում մենք միայն երազել կարող էինք սեփական ձեռքով ռոբոտներ ստեղծելու ու ծրագրավորելու մասին, իսկ հիմա թե՛ աղջիկները, թե՛ տղաները Ucom-ի աջակցությամբ ինժեներական գիտելիքներ եւ ստեղծարար հմտություններ ձեռք բերելու հնարավորություն են ստացել, ինչը չի կարող չուրախացնել», - նշել է Ucom ընկերության մարկետինգի եւ հաղորդակցության տնօրեն Տիգրան Սաֆարյանը։
Մրցույթին մասնակցած 13 թիմերից հաղթող ճանաչվեց 6-րդ թիմը, որի կազմում կային սաներ Ագարակի, Աշնակի, Արտենու, Ռանչպարի, Արագածի Արմաթ ինժեներեկան լաբորատորիաներից։ Թիմի պատրաստած ռոբոտը կարողացավ լուծել դաշտում առկա գրեթե բոլոր խնդիրները եւ հավաքեց ամենաշատ միավորները, ինչից հետո Ucom ընկերության կողմից թիմի բոլոր անդամներն ստացան խելացի ժամացույցներ։ Թիմում աչքի ընկած լավագույն սան Հայկ Սարգսյանն Աշնակից ստացավ էլեկտրական ինքնագնաց (սկուտեր), իսկ թիմի խմբավարը ՝ ջոկատավար Սլավիկ Իսրաելյանը՝ պլանշետ։
Երկրորդ հորիզոնականում չնչին միավորների տարբերությամբ աչքի ընկավ 13-րդ ջոկատը, որտեղ հավաքված էին Արմաթի սաներ Նորատուսի ու Գավառի լաբորատորիաններից։ Թիմում աչքի ընկած լավագույն սան Վահե Դավթյանը Ucom ընկերության կողմից ստացավ խելացի ժամացույց, իսկ թիմի մյուս անդամները՝ 16 ԳԲ ծավալով հիշողության սարքեր ԱՏՁՄ կողմից։ Երկրորդ թիմը խնդիրը լուծել էր Arduino (C++) հարթակի միջոցով եւ լավագույնն էր կատարում խաչմերուկների անցումը։
Ճամբարին մասնակցում էին հետեւյալ համայնքների դպրոցականները՝
Երեւան, Արմավիր, Ռանչպար, Նորակերտ, Դամալա, Քարվաճառ, Արտենի, Ագարակ (Սյունիք), Ագարակ (Արագածոտն), Մաստարա, Աշնակ, Ագարակավան, Կաքավաձոր, Դիլիջան, Սոթք, Ճամբարակ, Գավառ, Նորատուս, Ակունք, Գյումրի, Սարատակ, Հայկավան(Շիրակ), Վահրամաբերդ, Հադրութ, Քաջարան, Կովսական, Ասկերան, Մարտակերտ, Սոս, Լորուտ, Արեւածագ, Մեծ Այրում, Վանաձոր, Այգեպար, Չորաթան, Իջեւան, Արտաշատ, Հարթավան, Լուսագյուղ, Բերձոր, Մարտունի (Արցախ), Իշխանաձոր, Վարդենիս, Դրախտիկ, Վահան, Կաթնաղբյուր, Ապարան, Բերդավան, Ներքին Ծաղկավան, Լուսագյուղ, Հարթավան, Հեշտիա (Ջավախք), Թումանյան:
Այս տարի «Արմաթ» տեխնոճամբարի իրականացմանն աջակցել են՝ «Հայաստանի մանուկներ» բարեգործական հիմնադրամը (ՔՈԱՖ), «Ջավախքին աջակցություն» հիմնադրամը (ՋԱՀ), «Ինստիգեյթ մոբայլ» ընկերությունը, «Քրոնիմետ Մայնինգ» ընկերությունը, Ucom ընկերությունը, «Սահման» ՀԿ-ն, «Արցախբանկ» ընկերությունը, «Վորլդ Վիժն Հայաստան» կազմակերպությունը, Հայ կրթական հիմնարկությունը, «Վարդանանց ասպետներ» կազմակերպությունը, Նազարյան կրթական հիմնադրամը։

17:06 | 22.07.19 | News | 12716
On July 1-19, the college named after Monte Melkonian in Dilijan hosted the two flows of the participants of "Armath" summer technocamp for children aged 10-13 and 14-17 respectively. In total, over 400 schoolchildren from all regions of Armenia, including Artsakh and Javakhk, were hosted at the camp. Among technocamp participants there were also children who had arrived in Armenia in the framework of "Ari Tun" program.
On July 10-19, the second phase of the camp intended for children aged between 14 and 17 took place. Over 200 schoolchildren and 13 team leaders from all regions of Armenia participated in the second phase of the camp.
At this phase of "Armath" technocamp the participants learned to create a smart management system of LED lights with the help of RaspberryPi platform and using Python programming language as well as receive various data through sensors. They also learned to assemble and program robots. The ultimate goal set for the teams was to design a robot corresponding to the standards of Robotex Armenia competition and able to find solutions to problems.
In addition to robotics, the second phase of the camp also offered cultural, sports and entertainment components to participants. "Shtigen Kids" project manager Ani Aghajanyan visited the children at the camp and in the framework of the project had a presentation on renewable energy.
At the end of the second phase of "Armath" technocamp, a final competition with participation of campers took place during which the teams were to solve the following problems: the robot created by the teams was to follow road markings, take and place a conditional trash bin using its hand, make conditional parking at dedicated areas and cross the crossroad equipped with traffic lights when the light was green. The problem was to be solved only through automatic management. Once the robot was ready, the teams could not interfere with its actions. Arduino and SeRob platforms as well as C++ and Snap programming languages were used.
"Here we have children who have attended "Armath" engineering laboratory for only a month and are already able to solve complex problems usually assigned to university students. At their age we could only dream of creating and programming robots with our own hands, and now with the support of Ucom both girls and boys have the chance to acquire engineering knowledge and creative skills, which cannot but make us happy," said Tigran Safaryan, Marketing and Communications Director at Ucom.
Of 13 teams that took part in the competition, the winner was the 6th team among the members of which there were students of "Armath" engineering laboratories operating in Ashnak, Arteni, Ranchpar and Aragats. The robot designed by this team was able to meet almost all the goals set for it and scored the highest number of points. All the members of the team received smart watches from Ucom. Hayk Sargsyan, the best member of the team, received an electric scooter, and the team leader Slavik Israyelyan - a tablet.
The 13th team took the second place with very small difference in scores. The team was composed of Armath students from Noratus and Gavar. The best memeber of the team Vahe Davtyan received a smart watch from Ucom, and other members of the team - 16 GB memory sticks from the UATE. The second team solved the problem through Arduino (C++) platform and was the best at crossing the crossroads.
Schoolchildren from Yerevan, Armavir, Ranchpar, Norakert, Damala, Karvachar, Arteni, Agarak (Syunik), Agarak (Aragatsotn), Mastara, Ashnak, Agarakavan, Kaqavadzor, Dilijan, Sotk, Tchambarak, Gavar, Noratus, Akunk, Gyumri, Saratak, Haykavan(Shirak), Vahramaberd, Hadrut, Kajaran, Kovsakan, Askeran, Martakert, Sos, Lorut, Arevatsag, Mets Ayrum, Vanadzor, Aygepar, Choratan, Ijevan, Artashat, Hartavan, Lusagyugh, Berdzor, Martuni (Artsakh), Ishkhanadzor, Vardenis, Drakhtik, Vahan, Katnaghbyur, Aparan, Berdavan, Nerkin Tsaghkavan, Lusagyugh, Hartavan, Heshtia (Javakhk) and Tumanyan participated in the camp.
This year, "Armath" technocamp was supported by the Children of Armenia Fund (COAF), Support to Javakhk Fuoundation (STJ), Instigate Mobile, Cronimet Mining, Ucom, "Sahman (Border)" NGO, Artsakhbank, World Vision Armenia, Armenian Educational Foundation, "Vardanants Knights" organisation and Nazaryan Educational Foundation.