14:43 | 17.05.19 | Նորություններ | 13724
Ucom սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանն այսօր ազդարարել է դոլարային եւ դրամային պարտատոմսերի թողարկման մասին։
Պարտատոմսերի թողարկման ծավալը կազմում է $5 մլն՝ 7,5% տարեկան եկամտաբերությամբ եւ 250 մլն ՀՀ դրամ՝ 11% տարեկան եկամտաբերությամբ։
36 ամիս մարման ժամկետով անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերը տեղաբաշխվելու են «Արմենբրոկ» բաց բաժնետիրական ընկերության միջոցով 2019 թ․ մայիսի 16-ից հուլիսի 15-ն ընկած ժամանակահատվածում։ Թողարկման արդյունքում ներգրավված միջոցներով Ucom-ը շարունակելու է կապիտալ ներդրումների իրականացումը ֆիքսված եւ շարժական կապի իր բաժանորդներին նորարարական տեխնոլոգիական լուծումներով ապահովելու համար:
Մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքն է $100 եւ 100 000 ՀՀ դրամ։ Ucom պարտատոմսեր կարող են ձեռք բերել բոլոր հետաքրքրված ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձինք։ Արժեկտրոնների վճարման հաճախականությունը լինելու է եռամսյակային։
«Պարտատոմսերի թողարկումով Ucom-ը ոչ միայն դիվերսիֆիկացնում է իր վարկային գործիքները, այլեւ վերահաստատում է իր հավատարմությունը հրապարակային ընկերություններին բնորոշ թափանցիկ, հաշվետվողական գործելաոճին՝ դառնալով ավելի բաց ու գրավիչ ներդրողների համար եւ առաջին քայլն անելով դեպի միջազգային կապիտալի շուկա։ Հատկանշական է նաեւ, որ այս քայլով մենք բաժանորդների հետ շփման նոր մշակույթ ենք ձեւավորում՝ հնարավորություն ընձեռելով եկամուտ ստանալ այն ընկերությունից, որի կողմից մատուցվող ծառայությունների համար նրանք վճարում են։ Այսինքն` բաժանորդներն իրենց մասնակցությամբ կնպաստեն նորարարական տեխնոլոգիաների ներդրմանը եւ իրենց իսկ կողմից օգտագործվող ծառայությունների որակի բարձրացմանը։ Ընդգծեմ, որ Ucom պարտատոմսերի գրավչությունը պայմանավորված է Հայաստանի բանկային համակարգում գործող ավանդային տոկոսադրույքների համեմատ առավել բարձր տոկոսադրույքով եւ մեր ընկերության կայուն ֆինանսական ցուցանիշներով», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ucom-ի համահիմնադիրը համոզված է, որ ոչ ֆինանսական սեկտորի ընկերությունների կողմից կորպորատիվ պարտատոմսերի թողարկումը կաշխուժացնի պարտատոմսերի շուկան, կավելացնի Հայաստանի Հանրապետության ներդրումային պոտենցիալը եւ կնպաստի երկրի տնտեսության զարգացմանը։
«Պարտատոմսերը բավականին գրավիչ արժեթղթեր են ինչպես փորձառու, այնպես էլ սկսնակ ներդրողների համար: Դրանք ոչ միայն ապահովում են ֆիքսված բարձր եկամուտ, այլ նաեւ բանկային ավանդների համեմատ ավելի ճկուն գործիք են, քանի որ ներդրողը կարող է գնված արժեթղթերը կամ դրանց մի մասը ցանկացած պահի վաճառել երկրորդային շուկայում՝ առանց կուտակված եկամուտը կորցնելու: Իսկ մասնավորապես Ucom-ի պարտատոմսերը հավակնում են դասվել արժեթղթերի շուկայի ամենագրավիչ եւ հետաքրքիր գործիքների շարքում: Առաջնային տեղաբաշխման ավարտից հետո Ucom պարտատոմսերը շրջանառելու են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում, որտեղ Արմենբրոկը ստանձնելու է նաեւ այս արժեթղթերի շուկա ստեղծողի դերը, ապահովելով նրանց մշտական իրացվելիությունը», - նշել է «Արմենբրոկ» ԲԲԸ գլխավոր տնօրեն Արամ Կայֆաջյանը։
Հավելենք, որ պարտատոմսերի ձեռքբերման համար ֆիզիկական անձինք պետք է տեղաբաշխողին՝ «Արմենբրոկ» ներդրումային ընկերությանը (Տիգրան Մեծ պ. 32/1) ներկայացնեն անձնագիր եւ սոցիալական քարտ, կամ նույնականացման քարտ, ինչպես նաեւ ՀՀ որեւէ բանկում բացված դրամային եւ դոլարային հաշվեհամարները։ Նշյալ տեղաբաշխողը ներկայացուցիչ կունենա նաեւ Ամիրյան 4/7 հասցեում գտնվող Ucom-ի սպասարկման կենտրոնում։

14:43 | 17.05.19 | News | 13741
At the press conference called today, the co-founder and Director General at Ucom Hayk Yesayan announced the issuance of AMD and USD bonds.
The volume of bond issuance is $5 mln with annual yield of 7.5%, and 250 mln AMD with annual yield of 11%. The nominal coupon bonds with a maturity period of 36 months will be distributed through "Armenbrok" OJSC during the period from 16 May to 15 July 15, 2019. Ucom will invest the funds raised through the issuance of bonds in introduction of innovative technologies for its fixed and mobile subscribers.
The nominal price per 1 bond is $100 and 100 000 AMD respectively. All interested individuals and legal persons may purchase Ucom bonds. The coupons will be paid on a quarterly basis.
"With the issuance of bonds, Ucom not only diversifies its credit instruments, but also reaffirms its commitment to a transparent and accountable business style inherent in public companies, thus becoming more open and attractive to investors and taking the first step into the international capital market. It is also noteworthy that with this step we are creating a new culture of communication with subscribers, providing an opportunity to receive income from the company for the services of which they pay. That is, the subscribers will contribute to the introduction of innovative technologies and the improvement of the quality of services they use. I would like to emphasize that the attractiveness of Ucom bonds is due to their higher interest rate compared to the deposit rates in the Armenian banking system and stable financial performance of our company," said Hayk Yesayan, the Co-founder and Director General at Ucom.
Ucom’s Co-founder is confident that the issuance of corporate bonds by non-financial companies will revive the bond market, increase the investment potential of the Republic of Armenia and contribute to the development of the country's economy.
"Bonds are quite attractive securities for both experienced and novice investors. They not only provide a high fixed income, but are also a more flexible instrument as compared to bank deposits, since the investor can sell the purchased securities or part of them on the secondary market at any time without losing the accumulated income. In particular, Ucom bonds claim to be among the most attractive and interesting instruments of the securities market. Following their initial distribution, Ucom bonds will circulate in the Armenian stock exchange, where Armenbrok will also play the role of market maker of these securities, guaranteeing constant liquidity of bonds," said Aram Kayfajyan, General Director of "Armenbrok" OJSC.
It should be added that in order to buy bonds, individuals should apply to the underwriter, i.e. "Armenbrok" investment company (32/1 Tigran Mets Ave.) and submit their passport and social card, or identification card, as well as AMD and USD accounts opened in any bank of the Republic of Armenia. Armenbrok will also have its representative at Ucom service center on 4/7 Amiryan street.