15:18 | 08.05.19 | Նորություններ | 7562
Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր Հիմնադրամի (ՁԻՀ) պատվիրակությունն ապրիլի 29-ից մայիսի 4-ը Սան Ֆրանցիսկոյում հանդիպումներ է ունեցել ամերիկյան մի շարք ընկերությունների հետ եւ քննարկել համագործակցության հնարավորությունները:
ՁԻՀ տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանի խոսքով, Սան Ֆրանցիսկո կատարած այցը նպատակ ուներ աջակցել համատեղ R&D եւ կրթական համակարգում պիլոտային ծրագրերի իրականացմանը՝ ստարտափների եւ մասնավոր ընկերությունների ներգրավմամբ:
«Ընդհանուր գործընկերների շնորհիվ կա հնարավորություն իրականացնել փորձնական նախագծեր, կրթական եւ հետազոտական ծրագրեր՝ ստեղծելով համագործակցության հետագա հնարավորություններ։ Կարեւոր եմ համարում այն, որ միջազգային ընկերություններին Հայաստան ուղղորդենք ոչ միայն ցույց տալով ոլորտի հաջողությունները, այլեւ քաջալերելով համագործակցել տեղական բուհերի հետ: Արտերկրի եւ հայաստանյան բուհերի համագործակցության հաջողակ պատմություններ արդեն ունենք, օրինակ` Սան Խոսեի եւ Ռատգերսի համալսարանները»,- ընդգծել է Բագրատ Ենգիբարյանը:
Հայաստանյան պատվիրակության կազմում էին նաեւ Ձեռնարկությունների Ինկուբատոր Հիմնադրամի բիզնես զարգացման ղեկավար Ամալյա Եղոյանը, ISTC մենեջեր Արեգ Գեւորգյանը եւ Fambox ընկերության ներկայացուցիչները:
Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Nvidia եւ Dolby Laboratories ընկերություններում, որտեղ քննարկվել է տեխնոլոգիական ոլորտում պիլոտային նախագծերի իրականացումը:
Նշենք, որ Dolby Laboratories-ի ներկայացուցիչը մի քանի ամիս առաջ Հայաստան կատարած այցի շրջանակում հյուրընկալվել էր Ինժեներական քաղաքում, հանդիպել ոլորտի ներկայացուցիչների հետ՝ պատկերացում կազմելու, թե ինչ ստարտափներ են գործում Հայաստանում եւ ինչ լուծումներ կարող են մշակվել:
ՁԻՀ պատվիրակությունն այցելել է նաեւ PayPal ընկերություն, որտեղ ներկայացրել է Հայաստանի տեխնոլոգիական պոտենցիալը եւ քննարկել փոխգործակցության ուղիները:
Այցի շրջանակում պատվիրակությունը հյուրընկալվել է նաեւ Սան Ֆրանցիսկոյում տեղակայված, հայ հիմնադիրներ ունեցող Sub2r ընկերությունում, որը տեսախցիկների արտադրությամբ է զբաղվում: Ընկերությունը Հայաստանից աշխատող երկու աշխատակից ինժեներ արդեն ունի եւ մտադիր է շարունակել ընդլայնել իր գործունեությունը: ՁԻՀ ներկայացուցիչների հետ քննարկվել են Sub2r-ի՝ Ինժեներական քաղաքում գործող ընկերությունների հետ համագործակցության, ինչպես նաեւ Հայաստանի ներուժի գործածմամբ ընկերության վաճառքի ծավալների ավելացման հնարավորությունները:
Այցի շրջանակում ՁԻՀ ներկայացուցիչները այցելել են նաեւ Սան Խոսեի պետական համալսարան՝ քննարկելու ԵՊՀ-ում տվյալագիտության մագիստրոսական համատեղ ծրագրի ներդրման առաջիկա քայլերը:

On April 29-May 4, the delegation of Enterprise Incubator Foundation (EIF) visited San Francisco to meet US companies and discuss collaboration opportunities.
According to Enterprise Incubator Foundation Director Bagrat Yengibaryan, the visit to San Francisco was aimed at supporting the implementation of pilot projects in joint R&D and the education sector with the involvement of startups and private companies.
“Thanks to mutual partners, there is a chance to launch pilot projects, educational and research programs, thus creating further possibilities for cooperation. It’s important to guide international companies to Armenia by not only showing the success of the industry, but also encouraging cooperation with local universities. Companies abroad should realize that collaboration with Armenian educational institutions will enable them to train potential employees. We already have success stories of collaboration between universities from Armenia and abroad, for example, San Jose State University and the Rutgers University,” noted Bagrat Yengibaryan.
Business Development Manager of EIF Amalya Yeghoyan, ISTC Manager Areg Gevorgyan and representatives of Fambox company were also part of the EIF delegation.
The delegation visited the offices of Dolby Laboratories andNvidia, where discussions regarding implementation of pilot programs in the technology scene were discussed. During his visit to Armenia a few months ago, Dolby Laboratories representative visited the Engineering City and met the representative of the sector in order to learn what startups operate in Armenia and what kind of solutions they offer.
Later on, the EIF delegation visited the headquarters of PayPal to present the technological potential of Armenia and discuss collaboration opportunities.
The delegation was also hosted at San Francisco-basedSub2r, founded by Armenians. The company already has 2 engineer employees working from Armenia and is planning to expand its activities. The company and EIF delegation discussed collaboration between Sub2r and companies based in Engineering City, as well as the ways to increase sales of the company while using Armenia’s potential.
In the scope of the visit, EIF representatives also visited San Jose State University (SJSU) in order to discuss next steps on establishment of joint data science master’s program at YSU.