13:10 | 10.10.18 | Նորություններ | 19898
14-րդ ամենամյա ԴիջիԹեք տեխնոլոգիական ցուցահանդեսը, որն անցկացվել է հոկտեմբերի 5-7-ը՝ Երեւանում, ունեցել է շուրջ 80 հազար այցելու:
«Տոն՝ տեխնոլոգիական հայության համար» կարգախոսի ներքո անցկացվող ցուցահանդեսը միավորել է ՏՀՏ ոլորտի շուրջ 120 ընկերության:
Նշվում է, որ ԴիջիԹեքը երկարաձգվել է մեկ օրով, որպեսզի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի շրջանակում անցկացվող տնտեսական համաժողովի հյուրերն ու ներկայացուցիչները եւս ծանոթանան ցուցահանդեսում ներկայացված լուծումներին:
Պատվիրակության կազմում էր նաեւ ֆրանսիացի ճարտարագետ-գիտնական, դեյտագրամների գյուտարար, CYCLADES ցանցի հիմնադիր Լուի Պուզանը: Նա խոստովանել է, որ տպավորված է հայկական ընկերությունների աշխատանքով, մասնավորապես նրան զարմացրել է հայկական ընկերությունների՝ ապագայի նկատմամբ ունեցած տեսլականը եւ աշխարհին համահունչ քայլելու ձգտումը։ Նշվում է, որ ԴիջիԹեքի հյուրերին հատկապես զարմացրել է հայ աշակերտների ստեղծարար միտքը։
ԴիջիԹեք 2018-ի շրջանակում մեկնարկել է Երեւանում անցկացվելիք «ՏՏ համաշխարհային համաժողով»-ի (WCIT) հետհաշվարկը: Նաեւ անցկացվել է Եվրասիական թվային պլատֆորմներ միջազգային ամենամյա մրցույթի կիսաեզրափակիչ փուլը, որի շրջանակում հաղթող են ճանաչվել Earlyone, Kamurj, «Արմաթ» համահայկական կրթական ցանց եւ Shadowmatic ծրագրերը, որոնք հոկտեմբերի 22-24-ը կմասնակցեն մրցույթի եզրափակչին, իսկ հաղթողները կարժանանան ներդրումների:
Ցուցահանդեսն իրականացվում է 2005թ.-ից՝ Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) կողմից, ՀՀ վարչապետի բարձր հովանու ներքո: Ավանդական պլատինե հովանավորն է Ucom ընկերությունը:

13:10 | 10.10.18 | Новости | 19911
14-я ежегодная технологическая выставка ДиджиТек, проходившая 5-7 октября в Ереване, собрала около 80 тысяч посетителей.
Выставка под девизом «Праздник для технологического армянства» объединила около 120 компаний сферы ИКТ.
Отмечается, что выставка ДиджиТек продлена на день, чтобы гости и представители экономической конференции в рамках Саммита Франкофонии также смогли ознакомиться с представленными инновационными решениями.
В составе делегации был также французский ученый-архитектор, первооткрыватель datagram, учредитель сети CYCLADES Луи Пузан. Он признался, что впечатлен работой армянских компаний.
В рамках ДиджиТек-2018 запущен обратный отсчет до «Всемирного ИТ-форума» (WCIT), а также прошел полуфинал международного ежегодного конкурса Евразийские цифровые платформы. Победителями признаны Earlyone, Kamurj, Shadowmatic и общеармянская образовательная сеть «Смарт». Отмеченные инициативы 22-24 октября примут участие в финале конкурса, а победители будут удостоены инвестиций.
Выставка проводится с 2005г.  Союзом предприятий передовых технологий Армении (UATE) и под высоким патронажем премьер-министра Армении. Традиционный платиновый спонсор –компания Ucom.