15:52 | 16.08.18 | Նորություններ | 15271
Հայաստանում սկսել է գործել «Սպրինտ» հիմնադրամը, որը ֆինանսավորում է ստարտափներին՝ տրամադրելով մարքեթինգային բյուջե քրաուդֆանդինգ արշավ իրականացնելու համար։
Հիմնադրամը ստեղծվել է Global AM ՀԿ-ի նախաձեռնությամբ եւ արդեն մեկնարկել է առաջին պորտֆելային արշավը: Դրա շրջանակում շների համար նախատեսված Bristly ատամի խոզանակը քրաուդֆանդինգի միջոցով այս պահին հավաքել է ավելի քան $470 հազ., ինչը սկզբնական նպատակակետից 3000 տոկոսով ավելի է։
«Սպրինտ» հիմնադրամում ընդգծել են, որ քրաուդֆանդինգ արշավների շուրջ 60 տոկոսը ձախողվում է, ինչի հիմնական պատճառը մարքեթինգային բյուջեի եւ մասնագիտացման պակասն է։
«Սա նշանակում է, որ նորարար կամ լավ նախագծած պրոդուկտ ունենալն այլեւս բավարար չէ քրաուդֆանդինգում հաջողության հասնելու կամ առկա պոտենցիալը առավելագույնս ռեալիզացնելու համար։ Նույնիսկ ամենահաջողակ արշավները չեն կարողանում իրենց ողջ ներուժը լիարժեք գործածել մարքեթինգային բյուջեի պակասի պատճառով։ Ֆոնդի նպատակն է լուծել այս խնդիրը»,- նշել են հիմնադրամում:
«Սպրինտ»-ի կառավարիչ Կարեն Վարդանյանի խոսքով, քրաուդֆանդինգում մասնագիտորեն կառավարվող մարքեթինգային բյուջեն հնարավորություն է տալիս 5-10 անգամ բարձրացնել վաճառքներն արշավի ընթացքում:
«Ուսումնասիրելով ոլորտը՝ պարզեցինք, որ աշխարհում առ այսօր չկար մի կազմակերպություն, որ միաժամանակ ապահովեր ինչպես փորձագիտական, այնպես էլ մարքեթինգային ֆինանսավորումը», - նշել է նա:
«Սպրինտ»-ը պորտֆելային ընկերություններին կտրամադրի մարքեթինգային բյուջե մասնագիտացված գործակալությունների միջոցով օգտագործելու համար: Բյուջեի սահմանաչափն առաջին տարվա համար կլինի մինչեւ $100 հազ., եւ յուրաքանչյուր տարի կավելանա եւս $100 հազ.-ով։ Ներդրումից ելքը կիրականացվի արշավի վերջում՝ ներդրված գումարի եւ տոկոսավճարների հետ ստացմամբ:
Հիմնադրամում նշել են, որ համագործակցում են փորձառու գործընկեր-գործակալությունների հետ, որոնք միլիոնավոր դոլարների քրաուդֆանդինգ արշավներ են իրականացրել: Հիմնադրամի խորհրդատուներից են Indiegogo հարթակի վաճառքների փոխնախագահ Ջոն Վասկիսը, Gadget Flow-ի գործադիր տնօրեն Էվան Վարսամիսը եւ Մադրիդի Բիզնես Հրեշտակների ցանցի հիմնադիր Խեսուս Լոզանոն։

15:52 | 16.08.18 | News | 15250
“Sprint” Crowdfunders’ Fund has announced the launch of its operations in Armenia. Sprint is a specialized investment vehicle that finances startups by providing a marketing budget for their crowdfunding campaigns.
The fund was created at the initiative of Global AM and has already financed its first project, Bristly Brushing Stick, which raised over USD400k or more than 2,500% of its funding goal.
A recent research claims that over 60% of crowdfunding campaigns fail, and the main reason is the lack of marketing expertise and marketing budget.
“So, having a well-developed prototype or a product is no more enough for the crowdfunding campaign to succeed or to show its full potential in terms of the funds raised. Even the most successful crowdfunding campaigns cannot unleash their full potential and raise even more due to the lack of their marketing budgets. “Sprint” Crowdfunders’ Fund is aimed at solving this problem,” said the fund.
According to Sprint fund manager Karen Vardanyan, a professionally managed marketing budget brings returns of 5-10 times in terms of funds raised during the campaign.
“Further deep dive into the issue shows that up to recent times there was no one institution that would provide both expertise and funding for the campaign marketing,” he said.
The product range offered by Sprint will consist of campaign funding, equity funding and a mix of both. In particular, the portfolio startups will be provided with a budget of up to USD 100,000, to be spent on marketing their campaigns through crowdfunding agencies. In return the startups will pay back the budget with interest upon the end of the campaign.
The fund said they have experienced partners, which raised millions of dollars, and a prominent advisory board that includes John Vaskis, Vice President of sales at Indiegogo; Evan Varsamis, CEO of Gadget Flow; Jesus Lozano, founder of Business Angels Network of Madrid.