10:25 | 18.11.15 | Հոդվածներ | exclusive 9729
Հայ ծրագրավորողների մշակած Dronify ստրատեգիական ժանրի ինտերակտիվ խաղն արդեն հասանելի է Google Play-ում:
Խաղը մշակել է Altacode ընկերության մոբայլ թիմը:
Itel.am-ի հետ զրույցում թիմի ղեկավար Արմեն Սանասարյանը պատմում է, որ խաղի առաքելությունն է դրոնների օգնությամբ փրկել մոլորակները թշնամիներից՝ դրանք ոչնչացնելու միջոցով:
«Խաղացողը պետք է մշակի ռազմավարություն եւ դասավորի դրոնները՝ ընտրելով մասնագիտություն, հատուկ հմտություններ եւ այլ հետաքրքիր գործիքներ, ավելի հզոր  եւ փորձառու դառնալու նպատակով: Սա կօգնի դիմակայել աստիճանաբար հզորացող թշնամուն»,- նշում է նա:
Dronify-ի թիմում աշխատում է 10 հոգի՝ Android և iOS ծրագրավորողներ, դիզայներներ, թեստավորողներ եւ այլք:
Արմեն Սանասարյանն ընդգծում է, որ Dronify-ը չի կրկնօրինակում որեւէ այլ խաղի: Նրա խոսքով՝ խաղն արդեն մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել Հայաստանում:
«Երբ այս տարվա Դիջիթեքի շրջանակում ներկայացրինք խաղի ալֆա-տարբերակը, այն բավականին մեծ հետաքրքրություն առաջացրեց այցելուների մոտ: Մենք առաջարկում էինք ոչ միայն խաղալ, այլեւ ներգրավվել թեստինգի պրոցեսում, փորձարկել խաղը՝  հայտնելով կարծիքներ ու առաջարկություններ հետագա բարեփոխումների համար: Արդյունքում ունեցանք մի քանի հարյուր գրանցվող, ինչի համար շատ շնորհակալ ենք: Այդ փուլում դա շատ կարեւոր էր մեզ համար»,- ասում է նա:
Խոսելով աջակիցների մասին՝ Dronify-ի թիմի ղեկավարն ընդգծում է, որ մինչ օրս խաղն իրականացվում է Altacode ընկերության ներքին ներդրումային ծրագրի շրջանակում: Սակայն, Արմեն Սանասարյանի խոսքով, սկսել են կապ հաստատել եւ բանակցել մի շարք միջազգային հրատարակիչների (publisher) հետ:
Արմեն Սանասարյանի խոսքով` թիմն արդեն աշխատում է խաղի նոր տարբերակի վրա, որը կներկայացվի 1 ամսից:
«Այստեղ հաշվի են առնվելու մոբայլ ինտերֆեյսի առանձնահատկությունները, որոնք կօգնեն խաղն էլ ավելի հարմար եւ հեշտ դարձնել օգտատերերի համար: Նախատեսում ենք նաեւ աշխատանքներ տանել գրաֆիկայի եւ ձայնային էֆեկտների ուղղությամբ»,- եզրափակել է նա:

10:25 | 18.11.15 | Articles | exclusive 5683
Dronify which is an interactive, strategic game created by Armenian programmers is now available on Google Play.
The game is developed by Altacode mobile team.
The team lead Armen Sanasaryan tells Itel.am that the game’s mission is to help save the planets from enemies using drones through destroying them.
“The player must develop a strategy and place the drones: choose a profession, special skills and other interesting tools to become more powerful and experienced. That will help to withstand the enemy who is gradually becoming stronger”, he says.
10 people work in Dronify team- Android and iOS programmers, designers, testers, etc.
Armen Sanasaryan stresses that Dronify doesn’t copy any other game. According to him, the game has already created a great interest in Armenia.
“When we presented the alpha version of the game during Digitech this year, it evoked a great interest among the visitors. We were not only offering to play but to also get involved in the testing process, express opinions and proposals for further development while testing the game. As a result, we gathered a couple of hundred subscribers, for which we are thankful for. It was very important for us at that point”, he said.
Speaking about the sponsors, Dronify team lead stressed that the game is still being realized by Altacode company's inner investment program. Although according to Armen Sanasaryan, they have already started to contact and negotiate with various international publishers.
Armen Sanasaryan said that the team is working on a new version of the game that will be presented in a month.
“Mobile interface peculiarities will be taken into consideration here. They will help make the game more convenient and easy. We plan to work on graphic and sound effects”, he concluded.