13:54 | 20.06.18 | Նորություններ | 10465
Դպրոցը գործարկվեց 2017թ. հոկտեմբերին, ուսուցման հայտ էին ներկայացրել 96 պատանիներ, որոնցից ընտրվել էին 27-ը: Դպրոցն ավարտել են 20 պատանիներ՝ ստանալով համապատասխան վկայական:
Յանդեքսի ծրագրավորման դպրոցը գործում է Գյումրիի տեխնոլոգիական կենտրոնում եւ Յանդեքսի Ակադեմիայի, Յանդեքս.Տաքսիի եւ «Ձեռնակրությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի համատեղ նախագիծն է:
Ուսուցումը դպրոցում անվճար է:
Յանդեքսի կողմից մշակված դասընթացը տեւում է մեկ տարի եւ նախատեսված է 9-11 դասարանների աշակերտների համար, ովքեր հետաքրքրվում են մաթեմատիկայով եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով:
Դպրոցում սովորեցնում են Python լեզվով արդյունաբերական ծրագրավորվում: Թեւ այն համարվում է համեմատաբար հեշտ, Python-ը կիրառվում է աշխարհի առաջատար կազմակերպությունների կողմից, Յանդեքսից մինչեւ NASA եւ Instragram:
Ավելի վաղ տեղի է ունեցել Վանաձորում Յանդեքսի դպրոցի առաջին ավարտական միջոցառումը:
«Ծրագրավորելու ունակությունը կամ գոնե տեխնոլոգիաների մշակման հիմքերի իմացությունը ժամանակակից հաջողակ կարիերայի գրավականն է, ընդ որում ոչ միայն ՏՏ ոլորտում, այլ նաեւ այլ բնագավառներում: Մենք ուրախ ենք, որ Դպրոցն օգնում է մարզերում բնակվող տաղանդավոր երեխաներին անվճար սովորել ծրագրերի, ինտերնետ-ծառայությունների եւ բջջային հավելվածների մշակման այնպիսի հմտություններ, որոնք թույլ են տալիս անմիջապես ավարտելուց հետո սկսել աշխատել որպես սկսնակ ծրագրավորող լավ ընկերությունում», - ասել է Յանդեքս.Տաքսիի Միջազգային զարգացման ծառայության տնօրեն Մուշեղ Սահակյանը:
Աշնանը Վանաձորի եւ Գյումրիի Յանդեքսի ծրագրավորման դպրոցները կսկսեն նոր ընդունելություն, նաեւ քննարկվում են ընդլայնման ծրագրեր Հայաստանի այլ մարզերում:

13:54 | 20.06.18 | Новости | 9712
ребят, из которых отобрали 27. Школу окончили 20 подростков, все они получили соответствующие сертификаты.
Школа программирования Яндекса работает в Гюмрийском технологическом центре, это совместный проект Академии Яндекса, Яндекс.Такси и Фонда «Инкубатор предприятий».
Обучение в школе бесплатное.
Разработанный Яндексом курс рассчитан на год обучения и предназначен для учеников 9-11 классов, интересующихся математикой и информационными технологиями.
В школе обучают промышленному программированию на языке Python. Несмотря на то, что он считается относительно несложным, Python используется ведущими компаниями мира, от Яндекса до NASA и Instagram.
Ранее в этом году состоялся первый выпуск Школы Яндекса в Ванадзоре.
«Умение программировать, или хотя бы знание основ разработки современных технологий - это залог современной успешной карьеры, причем не только в индустрии IT, но и в других сферах. Мы рады, что наша Школа помогает талантливым ребятам из регионов бесплатно получать такие навыки разработки программ, интернет-сервисов и мобильных приложений, которые позволяют сразу после окончания начать работать программистом-стажером в хорошей компании», - сказал директор Службы международного развития Яндекс.Такси Мушег Саакян.
Осенью Школы программирования Яндекса начнут новый набор в Ванадзоре и Гюмри, рассматриваются планы расширения и в другие регионы Армении.