17:17 | 12.03.18 | Նորություններ | 14897
Մարտի 7-ին ISTC կենտրոնում Startup Europe Week-ի շրջանակում կայացել է Armenian Startup Backstage միջոցառումը, որը համախմբել էր հայաստանյան ՏՏ համայնքին:
Հայկական 3 հաջողակ ստարտափների հիմնադիրները՝ Renderforest-ի հիմնադիր Նարեկ Սաֆարյանը, Inapptics-ի համահիմնադիր Աշոտ Տոնոյանը եւ 2HZ-ի հիմնադիր Դավիթ Բաղդասարյանը, խոսել են այն դասերի եւ մարտահրավերների մասին, որոնց բախվել են տեղական էկոհամակարգում:
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Եվա Նահերը «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Եվա Նահերը
«Սա շատ կարեւոր օր է մեզ համար, որովհետեւ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրից աջակցություն ստացած ստարտափներ եւ տարբեր նախաձեռնություններ են ներկա միջոցառմանը: Հիանալի է տեսնել, որ արդեն ունենք հաջողության պատմություններ՝ EU4Business նախաձեռնության շնորհիվ: Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգը առջեւում պայծառ ապագա ունի եւ ուրախ ենք օգնել զարգացնել էկոհամակարգը եւ ունենալ ծաղկող ստարտափներ»,- նշել է «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի թիմի ղեկավար Եվա Նահերը:
Միջոցառման շրջանակում հայաստանյան ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների հանդիպում է կայացել, որի ընթացքում ոլորտի խաղացողները քննարկել են սովորածը եւ հասկացել էկոհամակարգի առաջիկա մարտահրավերները:
Միջոցառումը կազմակերպել էին Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը եւ ISTC կենտրոնը` Catalyst հիմնադրամի, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի, Global.AM ՀԿ-ի հետ համագործակցությամբ եւ «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագրի աջակցությամբ:
photo © ISTC
«Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը համաֆինանսավորվում է ԵՄ-ի եւ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության եւ զարգացման նախարարության կողմից եւ իրականացվում Գերմանիայի միջազգային համագործակցության ընկերության (ԳՄՀԸ, GIZ) Հարավային Կովկասի մասնավոր հատվածի զարգացման ծրագրի շրջանակում:
Startup Europe Week շարժմանը Հայաստանը միանում է արդեն երրորդ տարին: Շարժման նպատակն է տեղական շուկայում մի շարք միջոցառումների միջոցով օգնել ձեռներեցներին աճել եւ տարածվել ամբողջ աշխարհում:

Armenian Startup Backstage took place on March 7 at ISTC center. This event within the frames of Startup Europe Week united the Armenian tech community.
The founders of 3 Armenian successful startups Davit Baghdasaryan from 2HZ, Ashot Tonoyan from Innaptics and Narek Safaryan from RenderForest talked the challenges they had to face in local ecosystem.
“This is a very important day for us, because startups and various initiatives supported by SMEDA are present at this event. It is great to see that we already have success stories owing to the support of this EU4Business initiative. The Armenian startup community is having some bright days ahead, and SMEDA is happy to help develop the ecosystem and have many startups flourish,” SMEDA team leader Eva Naeher said.
Armenian startup ecosystem representatives held a meetup, aimed at discussing lessons learnt and the upcoming challenges for the ecosystem.
The event is a joint-ecosystem initiative co-organized by Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC) and EIF in cooperation with Catalyst Foundation, American University of Armenia, Global.AM and supported by EU4Business Support to SME Development (SMEDA) Project.
photo © ISTC
SMEDA is co-funded by the European Union and the German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ) and implemented by GIZ’s Private Sector Development in South Caucasus Programme. SMEDA is part of the EU4Business and EU4Innovation initiatives of the European Union.
For the 3rd year Startup Europe Week is being celebrated in Yerevan too. This year the event was devoted to helping ecosystem players scale and develop globally.