10:53 | 23.01.18 | Նորություններ | 12142
ԱՄՆ դեմոկրատական կուսակցության ազգային հանձնաժողովի գլխավոր տեխնոլոգիական տնօրեն (CTO) Րաֆֆի Գրիգորյանն անցած տարեվերջին հարցազրույց էր տվել MIT Technology Review պարբերականին:
Itel.am-ն առանձնացրել է որոշ ուշագրավ մտքեր նախկինում Uber ընկերության Առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ինժեներական գծով տնօրենի եւ Twitter-ի փոխնախագահի պաշտոնները զբաղեցրած Րաֆֆի Գրիգորյանի հարցազրույցից:
Սիլիկոնյան հովտից քաղաքականություն մուտք գործելու մասին
Նախագահական ընտրություններից հետո ես զգացի, որ աշխարհը փոխված է եւ, որ ինձ պետք է իմ վայր, որտեղ կարող եմ գիտելիքներս կիրառել, որպեսզի տեսնեմ՝ կկարողանա՞մ արդյոք փոփոխության հասնել:
Անվտանգության բարելավման մասին
Անվտանգությունը սպառազինությունների մրցավազք է: Մենք թիրախ ենք, նույնպիսի թիրախ, ինչպես բազմազգ կորպորացիաների մեծ մասը, բայց չունենք մեծ ընկերության բյուջե: Մեր բոլոր ծառայությունները, ինչպես օրինակ էլփոստը, հիմա տեղափոխվել է ամպային ենթակառուցվածք, որը տրամադրվում է Microsoft-ի եւ Google-ի պես ընկերությունների կողմից:
Նաեւ կենտրոնացած ենք մշակութային փոփոխությունների վրա: Իրականում մենք ինքներս ներքին ֆիշինգ ենք երբեմն իրականացնում եւ մեր ներսում գտնում այն թիմերին, որոնք ունեն վատագույն պաշտպանություն:
Արհեստական բանականության մասին
Մենք պետք է այսօր սկսենք երկարաժամկետ եւ իրական քննարկումներ յուրաքանչյուր ամերիկացու հետ՝ հասնելու 2020թ. նախագահական ընտրություններին: Սա նշանակում է ձեռք բերել ավելի խոր ճանաչում այն խնդիրների մասին, որոնք հետաքրքրում են մարդկանց: Կարծում եմ՝ արհեստական բանականությունը եւ մեքենայական ուսուցումը կօգնեն մեզ ավելի լավ հասկանալ սեգմենտային լսարանները այն սանդղակի վրա, որը չի իրականացվել անցյալում՝ նույնիսկ աշխարհի շատ խոշոր ընկերությունների կողմից:
Դեզինֆորմացիան եւ սոցցանցերի պայքարը
Չեմ կարծում, որ Twitter-ը կամ Facebook-ը այստեղ բավարար գործ են անում: Սա իսկապես շատ մեծ խնդիր է: Կենտրոնում են այնպիսի հարցեր, ինչպես ֆեյք, առեւանգված եւ տրոլլինգ անող հաշիվները: Հիմա դրսից բավական շատ հետազոտողներ կան, որոնք անում են բավական հետաքրքիր աշխատանք՝ փորձելու եւ նույնականացնելու այն բոտերին, որոնք ֆեյք նորություններ են տարածում:
Օնլայն քաղաքական գովազդի մասին
Սոցիալական հարթակները պետք է ավելի մեծ թափանցիկություն ապահովեն: Նրանք պետք է ակնառու դարձնեն, թե ով է վճարում քաղաքական օնլայն գովազդի համար, եւ թե ինչքան է ծախսվում: Սա բազմաթիվ հարցեր կլուծեր, սակայն պետք է լինի նաեւ օնլայն քաղաքական գովազդի որոշ պաշտոնական կարգավորում:

10:53 | 23.01.18 | News | 10518
At the end of 2017 Chief Technology Officer of the U.S. Democratic National Committee Raffi Krikorian gave an interview to MIT Technology Review magazine.
Itel.am introduces certain noteworthy excerpts from the interview of Raffi Krikorian, former Director of the Uber Advanced Technologies Center and VP of Engineering Platform at Twitter.
From Silicon Valley into politics
After the presidential election, I just felt that the world was broken and I needed to find a place where I could apply what I’d learned in my previous roles to see if I could make a difference.
Improvement of security
Security’s an arms race. We have a target on us in the same way that most multinational corporations do, but we don’t have the budget of a big company. All our services such as e-mail have now been moved to cloud infrastructure run by companies like Microsoft and Google.
We’re also focusing on culture change. We actively phish our own people and publicize internally which teams have the worst compliance. We’re also in the final stages of hiring a chief security officer.
Artificial Intelligence
We need to be starting long-term, authentic conversations today with every American in order to get to the next presidential election in 2020. That means developing a deeper appreciation of the different issues that interest people. I think that artificial intelligence and machine learning will help us to better understand and segment audiences on a scale that’s not been done before, even by some of the biggest companies in the world.
Fake news and social networks’ fight
I don’t think my former employer or Facebook are doing enough here. It’s certainly a very difficult problem. At the heart of it are things like fake accounts, hijacked accounts, and trolling accounts. We’re now seeing outside researchers doing some really interesting work to try and identify the bots spreading fake news.
Online political advertising
Social platforms need to make it obvious who is paying for political ads online and how much they’re spending. This would fix a lot of the problem, but there needs to be some formal regulation of online political advertising too.