09:28 | 14.09.17 | Նորություններ | 24384
10 տարի առաջ այս օրը՝ 2007թ. սեպտեմբերի 14-ին, ռուսական MTC ընկերությունը դարձավ հայկական «ՎիվաՍել» բջջային օպերատորի բաժնետոմսերի 80%-ի սեփականատերը:
2007թ. սեպտեմբերի 14-ին այդ մասին Երեւանում հայտարարեցին MTC-ի նախագահ Լեոնիդ Մելամեդը, «ՎիվաՍելի» գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ու Fattouche Group լիբանանյան ներդրումային ընկերության նախագահ Պյեռ Ֆատուշը:
MTC-ը ձեռք էր բերել International Cell Holding Ltd. ընկերության կանոնադրական կապիտալի 80%-ը, որը հանդիսանում էր «ՎիվաՍել» ապրանքանիշի ներքո հանդես եկող «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲԸ-ի 100 տոկոսանոց անուղղակի սեփականատերը, ինչպես նաեւ ստորագրել էր մնացած 20 տոկոսանոց բաժնի ձեռք բերման օպցիոն պայմանագիր:
Գործարքի գումարը կազմել էր  310 մլն եվրո` ներառյալ 50 մլն եվրոն, որոնք վաճառողին պետք է վճարվեին 3 տարվա ընթացքում` 2008-2010 թթ. ընկերության հասույթի եւ եկամտաբերության հաստատված ցուցանիշների կատարման դեպքում:
MTC-ը «Ղ-Տելեկոմին» նաեւ տրամադրել էր 140 մլն եվրոյի վարկ` պարտքերի մարման եւ ներդրումային ծրագրերի ֆինանսավորելու նպատակով:
Լեոնիդ Մելամեդը հայտարարել էր, որ «տվյալ ձեռքբերումն ամբողջությամբ համապատասխանում է MTC-ի ռազմավարությանը` ուղղված ԱՊՀ արագ աճող շուկաների ներուժի օգտագործմանը»:

09:28 | 14.09.17 | Новости | 24370
10 лет назад, 14 сентября 2007 года, российская компания МТС стала владельцем 80 % акций армянского сотового оператора VivaCell.
14 сентября 2007 года об этом в Ереване объявили президент МТС Леонид Меламед, гендиректор VivaCell Ральф Йирикян и президент ливанской инвестиционной компании Fattouche Group Пьер Фатуш.
МТС приобрела 80 % уставного капитала компании International Cell Holding Ltd, которая является 100-процентным косвенным владельцем ЗАО «K-Telecom», выступающего под брендом VivaCell, а также заключила опционное соглашение на покупку оставшейся 20-процентной доли.
Сумма сделки составила 310 млн евро, включая 50 млн евро, которые будут выплачены продавцу в течение 3 лет – с 2008 по 2010 гг. - при условии выполнения установленных целевых показателей выручки и доходности компании.
МТС также предоставила «K-Telecom» кредит в 140 млн евро для погашения существующих долгов и финансирования инвестиционной программы.
Леонид Меламед заявил, что «данное приобретение полностью соответствует стратегии МТС, нацеленной на использование потенциала быстрорастущих рынков СНГ».