14:28 | 15.12.16 | Նորություններ | 8743
ԱՄՆ-ում տեխնոլոգիական ոլորտի ավելի քան 1200 ներկայացուցիչ neveragain.tech հարթակում ստորագրել է ԱՄՆ ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփին ուղղված բաց նամակի ներքո՝ հրաժարվելով մասնակցել ԱՄՆ կառավարության կողմից միգրանտների տվյալների բազաների ստեղծման գործընթացին:
Նամակում նշված է, որ ներքոստորագրյալները հիշում եւ ընդունում են նախկինում իրականացված ցեղասպանությունները, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանությունը՝ վկայակոչելով տարբեր ժամանակներում մարդկանց էթնիկ տեղահանումներում տեխնոլոգիաների կիրառումը:
«Մենք համերաշխություն ենք ցուցաբերում մուսուլման ամերիկացիներին, էմիգրանտներին եւ բոլոր այն մարդկանց, որոնց կյանքի եւ ապրուստի միջոցները վտանգված են ադմինիստրացիայի՝ էմիգրանտների տվյալների բազաների ստեղծման քաղաքականության պատճառով: Մենք հրաժարվում ենք ստեղծել մարդկանց տվյալների բազա՝ հիմնվելով նրանց՝ սահմանադրությամբ պաշտպանված կրոնական համոզմունքների վրա: Մենք հրաժարվում ենք հեշտացնել կառավարության համար անցանկալի մարդկանց մասսայական արտաքսումը»,- ասված է նամակում:
Նամակը հրապարակվել է Դոնալդ Թրամփի եւ տեխնո աշխարհի առաջատար դեմքերի՝ Նյու Յորքում կայացած հանդիպման ֆոնին:

14:28 | 15.12.16 | News | 8746
More than 1200 representatives of the tech community in USA signed the open letter to US President-elect Donald Trump on neveragain.tech, refusing to participate in collection of data on migrants proposed by the US Government.
The letter notes that the undersigned remember and recognize the genocides perpetrated in the past, including the Armenian Genocide. They recalled application of technologies in ethnic deportations in various periods of history.
“We are choosing to stand in solidarity with Muslim Americans, immigrants, and all people whose lives and livelihoods are threatened by the incoming administration’s proposed data collection policies. We refuse to build a database of people based on their Constitutionally-protected religious beliefs. We refuse to facilitate mass deportations of people the government believes to be undesirable,” the letter reads.
The letter was published against the background of Donald Trump’s meeting with leading figures of global tech community in New York.