16:48 | 26.09.16 | Նորություններ | 15685
Սեպտեմբերի 24-ին Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի հատուկ միջոցառումների սրահում տեղի է ունեցել «Կողբ» կրթության, մշակույթի եւ սպորտի զարգացման հիմնադրամի կողմից կազմակերպված շնորհանդես-միջոցառումը:
Փոխըմբռման հուշագրեր են ստորագրվել «Կողբ» հիմնադրամի, Տավուշի մարզպետարանի, Ucom ընկերության եւ «Առաքելություն Մանկություն» բարեգործական կազմակերպության միջեւ։
Միջոցառման ընթացքում «Կողբ» հիմնադրամի տնօրեն Արթուր Աբովյանը եւ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը ներկայացրել են «Թումո-Կողբ» նախագծի մանրամասները։ Ըստ բանախոսների՝ Տավուշի մարզի Կողբ գյուղում առնվազն 600 ուսանողի համար նախատեսված նոր «Թումո» կենտրոն կկառուցվի, որը կծառայի նաեւ սահմանամերձ Նոյեմբերյան, Բերդավան եւ այլ համայնքների պատանիներին եւ երիտասարդներին:
Կենտրոնի շինարարությունը կմեկնարկի նոյեմբերին, իսկ ուսումնական գործընթացը կսկսի 2018թ.: Կրթական ծրագիրը չի տարբերվելու Երեւանի, Դիլիջանի, Գյումրիի եւ Ստեփանակերտի Թումոներում իրականացվող ծրագրից, իսկ դասավանդող անձնակազմն ու միջազգային մասնագետները կշարունակեն կիսվել իրենց գիտելիքներով ու փորձով նաեւ այստեղ:
«Վերջին տարիներին Ucom-ը հետեւողականորեն իրականացնում է կրթական համալիր ծրագրեր դպրոցական տարիքի երեխաների համար: Քաջ գիտակցելով տարբեր բնակավայրերում նրանց անհամաչափ հնարավորությունները, մենք ուշադիր ենք հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների սահմանափակ հասանելիությամբ  բնակավայրերի նկատմամբ: Որպես հայկական ընկերություն, Ucom-ն այսօր բոլոր ջանքերն ուղղում է հայրենիքի, հայ մարդու եւ, մասնավորապես՝ հայ պատանիների զարգացմանը»,- ասել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։

16:48 | 26.09.16 | Новости | 15425
24 сентября в зале для проведения специальных мероприятий центра Гафесчян прошла презентация, организованная фондом по развитию образования, культуры и спорта “Кохб”, в ходе которой было положено начало проекта “Тумо-Кохб” и был подписан меморандум о взаимопонимании между фондом “Кохб”, региональным управлением Тавушской области, компанией “Ucom” и благотворительной организацией “Миссия Детство”.
В ходе мероприятия директор фонда «Кохб” Артур Абовян и директор центра креативных технологий “Тумо” Мари Лу Папазян представили подробности проекта “Тумо-Кохб”.
Согласно докладчикам, в деревне Кохб Тавушской области будет построен центр “Тумо”, рассчитанный минимум на 600 учащихся и подразумевающий вовлечение молодого поколения из приграничных сел Ноемберяна, Бердавана и других общин. Строительство центра начнется в ноябре, а учебный процесс стартует в 2018 году. Учебная программа не будет отличаться от программы, реализуемой центрами “Тумо” в Ереване, Дилиджане, Гюмри и Степанакерте, а преподавательский состав и международные эксперты продолжат делиться своим опытом и знаниями и здесь тоже.
“В последние годы компания Ucom последовательно реализует комплексные образовательные программы для детей школьного возраста. Прекрасно осознавая их непропорциональные возможности в разных населенных пунктах страны, мы уделяем особое внимание именно тем населенным пунктам, где доступ к высоким технологиям ограничен. Будучи армянской компанией, Ucom прилагает все усилия для развития родины, армянского человека, а в частности, армянской молодежи”, - отметил генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
Президент совета попечителей фонда “Кохб” Арман Барсегян подытожил: “Несколько дней назад мы отметили 25-летие независимой Республики Армения. Данная инициатива является еще одним шагом на пути к укреплению нашего государства”.