11:17 | 24.12.15 | Նորություններ | 7996
Դեկտեմբերի 22-ին Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն ամփոփել են Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում իրականացվող նախագծի արդյունքները: Համատեղ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում համայնքի մանկապարտեզի ջեռուցման համակարգը համալրվել է արեւային ջրատաքացուցիչներով:
«Արեւային էներգիայի օգտագործումն այնքան առավելություններ ունի, որ ուղղակի խելամիտ չի լինի չօգտվել անսպառ եւ մաքուր այդ աղբյուրից: Մանկապարտեզում արեւային տաքացուցիչի տեղադրումը ոչ միայն կնպաստի հոսանքի ծախսերի կրճատմանը, այլ նաեւ ուսուցողական նշանակություն կունենա. երեխաները փոքր տարիքից կհասկանան, որ պետք է պատասխանատու եւ գիտակից վերաբերմունք ունենալ բնության հանդեպ, առաջացած խնդիրների լուծման համար օպտիմալ տարբերակներ փնտրել, իմանալ առավել առաջադեմ եւ նորարար տեխնոլոգիաների օգտագործման արդյունավետության մասին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Համակարգի գործարկումը 50-60%-ով կնվազեցնի ջեռուցման ծախսը եւ կապահովի տաք ջրամատակարարում ամբողջ տարվա ընթացքում:

11:17 | 24.12.15 | Новости | 7989
22 декабря Фонд защиты дикой природы и природных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС подвели итоги проекта, проведенного в селе Бердаван Тавушского марза. В рамках совместной программы «Альтернативная энергия» система отопления детского сада села оснащена солнечными водонагревателями.
«Использование солнечной энергии имеет столько преимуществ, что было бы просто неразумно не воспользоваться этим неисчерпаемым и чистым источником. Установление солнечного обогревателя в детском саду не только сократит расходы на электричество, но также будет иметь обучающее значение: дети с детских лет поймут, что нужно сознательно и ответственно относиться к природе, искать оптимальные варианты решения существующих проблем, знать об эффективности наиболее прогрессивных и инновационных технологий», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Запуск системы на 50-60% сократит расходы на электроэнергию и обеспечит учреждение горячей водой в течение всего года.