09:37 | 24.11.15 | Նորություններ | 5985
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը արտաքին լուսավորության նոր նախագիծն են իրականացրել` համայնքային զարգացմանն ուղղված «Այլընտրանքային էներգիա» համատեղ ծրագրի շրջանակում:
Այս անգամ լուսավորության 37 կետից բաղկացած լուսադիոդային (LED) համակարգ է տեղադրվել Վայոց Ձորի մարզի Գնիշիկ եւ Մոզրով գյուղերում, որոնք գտնվում են Նախիջեւանի սահմանից մոտ 1 կմ հեռավորության վրա:
«Փողոցային լուսավորությունն առանցքային ենթակառուցվածք է, համայնքային կյանքի անհրաժեշտ նախապայման, որից տեղում ռեսուրսների անբավարար լինելու հետեւանքով ամբողջությամբ զուրկ են բազմաթիվ գյուղեր: Փողոցային լուսավորություն ունենալը շռայլություն է դարձել: Մենք ցանկանում ենք, որ գյուղաբնակ մեր հայրենակիցները գիշերային ժամերին եւս ապահով զգան տանից դուրս գտնվելիս: Լուսադիոդային լամպերը զգալիորեն նվազեցնում են փողոցային լուսավորության ծախսերը, հետեւաբար նաեւ՝ թեթեւացնում համայնքային բյուջեի վրա դրվող ֆինանսական բեռը: Խնայված միջոցները կարող են օգտագործվել գյուղի համար ավելի կարեւոր ծախսերը հոգալու համար»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

09:37 | 24.11.15 | Новости | 5678
Фонд защиты дикой природы и природных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС осуществили новый проект в рамках совместной программы «Альтернативная энергия», ориентированной на развитие общин.
На этот раз сеть из 37 уличных LED-фонарей проведена в селах Гнишик и Морзов марза Вайоц Дзор, которые находятся всего в 1 км от нахичеванской границы.
«Уличное освещение – это важнейшая инфраструктура, необходимое условие для жизни общины, но многие села лишены этого из-за нехватки ресурсов. Наличие уличного освещения стало роскошью. Но мы хотим, чтобы наши соотечественники, живущие в селах, чувствовали себя в безопасности, выходя из дома в позднее время. Светодиодные фонари значительно сокращают расходы на уличное освещение, следовательно, облегчают и финансовый груз, выпадающий на долю сельских бюджетов. Сбереженные средства могут использоваться для обеспечения более первоочередных проблем села», - отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.