14:10 | 16.11.15 | Նորություններ | 7317
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակին արժանանալու նպատակով Հայաստան է ժամանել «Կասպերսկու լավորատորիայի» գլխավոր գործադիր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին:
Այսօր Եվգենի Կասպերսկին այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխամասային գրասենյակ, որտեղ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի եւ մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանի հետ համատեղ ասուլիսում պատասխանել է լրագրողների հարցերին:
Եվգենի Կասպերսկին ափսոսանք է հայտնել, որ չի կարողանում հաճախ այցելել Հայաստան, հատկապես տաք եղանակին:
«Սակայն այսօր խոստանում եմ իմ հայ գործընկերներին առնվազն 2-3 տարին մեկ անգամ գալ Հայաստան»,- ասել է ՏՏ անվտանգության ոլորտի գուրուն:
Խոսելով ՏՏ ոլորտում առկա վտանգների մասին` Եվգենի Կասպերսկին դրանք դասակարգել է երեք հիմնական խմբի՝ կիբերհանցագործություններ, կիբերլտրեսության ռիսկերի աճ եւ առանցքային ենթակառուցվածքները վնասելուն ուղղված կիբերզենքերի կիրառման վտանգներ:
ՏՏ ոլորտի անվտանգության մասնագետի կանխատեսումներով՝ թվային սարքավորումների եւ համակարգերի լայն կիրառումը հանգեցրել է նրան, որ աշխարհն ավելի ու ավելի խոցելի է դառնում կիբերահաբեկչության վտանգների առջեւ:
«20 տարի առաջ մենք կիբերտարածքը պաշտպանում էինք խուլիգաններից, որոնք հիմնականում համակարգչային վիրուսներ ստեղծող անչափահասներն էին:  Այնուհետեւ առաջ եկավ կիբերհանցագործությունը, սկզբում փոքր հանցագործություններ, իսկ ավելի ուշ՝ ավելի կազմակերպված բնույթի հանցագործությունների տեսքով: Հետո սկսեցինք պայքարել կիբերլրտեսության, իսկ այսօր արդեն՝ կիբերահաբեկչության դեմ»,- նկատել է Եվգենի Կասպերսկին:
Նրա խոսքով՝ կիբերահաբեկչության դեմ պայքարում իր ղեկավարած ընկերությունը համագործակցում է աշխարհի տարբեր երկրների իրավապահ մարմինների եւ միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ Ինտերպոլի հետ:
«Մենք երբեք չենք օգնելու ահաբեկչական խմբերին, ինչպիսին «Իսլամական պետությունն» է, կիբեր հարձակումներ կազմակերպել կամ պաշտպանել նրանց համակարգերը»,- ասել է ՏՏ ոլորտի գուրուն:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում իր մասին շրջանառվող այն որակումներին, թե «Կասպերսկին աշխարհում ամենավտանգավոր մարդկանցից մեկն է», նա հումորով պատասխանել է.
«Կիբերհանցագործների համար ես, երեւի թե, ամենավատանգավոր, ամենավատ, անցանկանալի մարդկանցից եմ, քանի որ իմ աշխատանքը համակարգչային համակարգերն անվտանգ ու մաքուր դարձնելն է»:
Վաղը ՀՀ նախագահի նստավայրում Եվգենի Կասպերսկիին կշնորհվի ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը:
Եվգենի Կասպերսկին վեցերորդն է այս մրցանակին արժանացածների շարքում:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է համալրել նախորդ տարիների մրցանակակիր տեխնոլոգիական գուրուների շարքը: Հաճելի է տեսնել, որ Հայաստանում ՏՏ ոլորտը զգալի աջակցություն է ստանում պետական մակարդակով»,- ասել է մրցանակակիրը:
Մրցանակաբաշխության հովանավոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն ունի չիրացված հսկայական ներուժ:
«Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ ազգերի հզորությունը կախված է նրանց տեխնոլոգիական և տնտեսական ներուժից, ՏՀՏ-ն համարվում է տնտեսական զարգացման կարևորագույն երաշխիք: Որպես ՏՀՏ ոլորտի ներկայացուցիչ՝ մենք շարունակաբար ականատես ենք լինում հայ մասնագետների նվաճումներին: Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն ունի չիրացված հսկայական ներուժ, որն իր հերթին կարող է խթան հանդիսանալ երկրի տնտեսական զարգացման համար:  Ուստի, մենք պարտավոր ենք աջակցել ազգային կարևորության այսօրինակ ծրագրերի իրականացմանը՝ խրախուսելով ոլորտի հետագա առաջընթացը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը

14:10 | 16.11.15 | Новости | 6899
Исполнительный директор «Лаборатории Касперского» Евгений Касперский прибыл в Армению, чтобы получить премию президента Армении за мировой вклад в развитие информационных технологий.
Сегодня Евгений Касперский посетил головной офис ВиваСелл-МТС, где выступил на совместной пресс-конференции с гендиректором ВиваСелл-МТС Ральфом Йирикяном и главой исполнительского совета премии Овиком Мусаеляном и ответил на вопросы журналистов.
Евгений Касперский выразил сожаление в связи с тем, что не может часто бывать в Армении, особенно в теплое время года.
«Но я обещаю своим армянским коллегам приезжать в Армению хотя бы раз в 2-3 года», - сказал гуру сферы ИТ.
Говоря об угрозах ИТ-сферы, Евгений Касперский разделил их на три основные группы: киберпреступления, рост рисков кибершпионажа и применение киберсредств для нападения на центральные инфраструктуры.
По прогнозам эксперта, широкое применение цифровых устройств и систем привело к тому, что мир становится все более уязвимым для кибертерроризма.
«20 лет назад мы защищали киберпространство от хулиганов, которые были в основном подростками, создающими компьютерные вирусы. Затем появились киберпреступления: сначала они были небольшими, потом получили более организованный характер. Далее мы начали бороться против кибершпионажа, а сегодня уже – против кибертерроризма», - отметил Евгений Касперский.
По его словам, в борьбе против кибертерроризма его компания сотрудничает с правоохранительными органами разных стран и международными структурами, в том числе – интерполом.
«Мы никогда не будем помогать террористическим группам, таким как Исламское государство, в организации кибератак или обеспечении их защиты», - сказал гуру ИТ-сферы.
На вопрос о том, как он оценивает мнение о себе как о «самом опасном человеке в мире», Касперский ответил с юмором:
«Для киберпреступников я, наверное, действительно один из самых опасных и плохих людей, так как моя цель – сделать компьютерные системы более безопасными и чистыми».
Завтра в резиденции президента Армении Евгению Касперскому будет вручена премия президента Армении за мировой вклад в развитие области ИТ.
Евгений Касперский станет шестым лауреатом данной премии.
«Для меня большая честь пополнить список гуру, которые получили эту премию в прошлые годы. Приятно видеть, что в Армении сфера ИТ получает значительную поддержку на государственном уровне», - сказал лауреат.
Гендиректор компании ВиваСелл-МТС, являющейся главным спонсором премии, Ральф Йирикян сказал, что Армения обладает еще огромным нереализованным потенциалом в области высоких технологий.
«В современном мире, где мощь наций зависит от их технологического и экономического потенциала, информационно-телекоммуникационные технологии являются важнейшей гарантией экономического развития. Будучи представителем сферы ИТТ, мы постоянно становимся свидетелями достижений армянских специалистов. В области высоких технологий Армения обладает огромным нереализованным потенциалом, который в свою очередь может стать стимулом для экономического развития страны. Следовательно, мы обязаны содействовать подобным программам общенационального значения, стимулируя дальнейшее развитие сферы», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.