14:10 | 16.11.15 | Նորություններ | 7317
Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակին արժանանալու նպատակով Հայաստան է ժամանել «Կասպերսկու լավորատորիայի» գլխավոր գործադիր տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին:
Այսօր Եվգենի Կասպերսկին այցելել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխամասային գրասենյակ, որտեղ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանի եւ մրցանակաբաշխության գործադիր խորհրդի նախագահ Հովիկ Մուսայելյանի հետ համատեղ ասուլիսում պատասխանել է լրագրողների հարցերին:
Եվգենի Կասպերսկին ափսոսանք է հայտնել, որ չի կարողանում հաճախ այցելել Հայաստան, հատկապես տաք եղանակին:
«Սակայն այսօր խոստանում եմ իմ հայ գործընկերներին առնվազն 2-3 տարին մեկ անգամ գալ Հայաստան»,- ասել է ՏՏ անվտանգության ոլորտի գուրուն:
Խոսելով ՏՏ ոլորտում առկա վտանգների մասին` Եվգենի Կասպերսկին դրանք դասակարգել է երեք հիմնական խմբի՝ կիբերհանցագործություններ, կիբերլտրեսության ռիսկերի աճ եւ առանցքային ենթակառուցվածքները վնասելուն ուղղված կիբերզենքերի կիրառման վտանգներ:
ՏՏ ոլորտի անվտանգության մասնագետի կանխատեսումներով՝ թվային սարքավորումների եւ համակարգերի լայն կիրառումը հանգեցրել է նրան, որ աշխարհն ավելի ու ավելի խոցելի է դառնում կիբերահաբեկչության վտանգների առջեւ:
«20 տարի առաջ մենք կիբերտարածքը պաշտպանում էինք խուլիգաններից, որոնք հիմնականում համակարգչային վիրուսներ ստեղծող անչափահասներն էին:  Այնուհետեւ առաջ եկավ կիբերհանցագործությունը, սկզբում փոքր հանցագործություններ, իսկ ավելի ուշ՝ ավելի կազմակերպված բնույթի հանցագործությունների տեսքով: Հետո սկսեցինք պայքարել կիբերլրտեսության, իսկ այսօր արդեն՝ կիբերահաբեկչության դեմ»,- նկատել է Եվգենի Կասպերսկին:
Նրա խոսքով՝ կիբերահաբեկչության դեմ պայքարում իր ղեկավարած ընկերությունը համագործակցում է աշխարհի տարբեր երկրների իրավապահ մարմինների եւ միջազգային կառույցների, այդ թվում՝ Ինտերպոլի հետ:
«Մենք երբեք չենք օգնելու ահաբեկչական խմբերին, ինչպիսին «Իսլամական պետությունն» է, կիբեր հարձակումներ կազմակերպել կամ պաշտպանել նրանց համակարգերը»,- ասել է ՏՏ ոլորտի գուրուն:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում իր մասին շրջանառվող այն որակումներին, թե «Կասպերսկին աշխարհում ամենավտանգավոր մարդկանցից մեկն է», նա հումորով պատասխանել է.
«Կիբերհանցագործների համար ես, երեւի թե, ամենավատանգավոր, ամենավատ, անցանկանալի մարդկանցից եմ, քանի որ իմ աշխատանքը համակարգչային համակարգերն անվտանգ ու մաքուր դարձնելն է»:
Վաղը ՀՀ նախագահի նստավայրում Եվգենի Կասպերսկիին կշնորհվի ՏՏ ոլորտում համաշխարհային ներդրման համար ՀՀ նախագահի մրցանակը:
Եվգենի Կասպերսկին վեցերորդն է այս մրցանակին արժանացածների շարքում:
«Ինձ համար մեծ պատիվ է համալրել նախորդ տարիների մրցանակակիր տեխնոլոգիական գուրուների շարքը: Հաճելի է տեսնել, որ Հայաստանում ՏՏ ոլորտը զգալի աջակցություն է ստանում պետական մակարդակով»,- ասել է մրցանակակիրը:
Մրցանակաբաշխության հովանավոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն ունի չիրացված հսկայական ներուժ:
«Ժամանակակից աշխարհում, որտեղ ազգերի հզորությունը կախված է նրանց տեխնոլոգիական և տնտեսական ներուժից, ՏՀՏ-ն համարվում է տնտեսական զարգացման կարևորագույն երաշխիք: Որպես ՏՀՏ ոլորտի ներկայացուցիչ՝ մենք շարունակաբար ականատես ենք լինում հայ մասնագետների նվաճումներին: Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանն ունի չիրացված հսկայական ներուժ, որն իր հերթին կարող է խթան հանդիսանալ երկրի տնտեսական զարգացման համար:  Ուստի, մենք պարտավոր ենք աջակցել ազգային կարևորության այսօրինակ ծրագրերի իրականացմանը՝ խրախուսելով ոլորտի հետագա առաջընթացը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը

14:10 | 16.11.15 | News | 6862
Yevgeny Kaspersky, Chairman and CEO of Kaspersky Lab, has arrived in Armenia for the Award of the President of the Republic of Armenia for an Outstanding Contribution to Global IT.
Yevgeny Kaspersky has today visited VivaCell-HTS headquarters where he addressed a joint press conference with the company’s General Manager Ralph Yirikian and Chairman of the GIT Award Committee Hovik Musaelyan.
Yevgeny Kaspersky expressed the regret over his not being able to visit Armenia often, especially in warm weather.
“I today promise my Armenian colleagues I will visit Armenia at least 2-3 times a year”, said the cyber security guru.
Speaking about the threats in the cyber security, he pointed out three groups: cyber-crime, the growing complex risks of cyber-espionage, and the threat of the use of cyber-weapons against critical infrastructure.
According to Kaspersky’s forecasts, with the growing dependence on digital equipment and machinery, the world is becoming increasingly exposed to the risk of cyber-terrorism.
“20 years ago, we protected the cyber space against thugs who were in the majority of cases teenagers creating computer viruses. Then cyber-crime emerged: at first, minor crimes, and later - more organized crimes. Then we started fighting against cyber-espionage and now we’re struggling against cyber-terrorism”, noted Yevgeny Kaspersky.
According to him, to fight cyber-terrorism, his company cooperates with various countries’ law enforcement agencies and international structures including Interpol.
“We won’t ever help terrorist groups such as IS to organize cyber attacks or protect their systems”, said the IT guru.
Answering the questions how he treats people calling him “Kaspersky is one of the most dangerous people in the world”, he said jokingly:
“Perhaps, I’m one of the most dangerous, worst and undesirable men for cyber criminals as my work is to make the computer systems secure and clean”.
Tomorrow, Yevgeny Kaspersky will be granted the GIT Award at the Armenian President’s residence. He’s the sixth laureate.
“I’m honored to be one of the IT gurus who won the award previous years. I’m pleased to see IT is considerably supported in Armenia on a state level”, said the award winner.
Ralph Yirikian, General Manager of VivaCell-MTS, the sponsor of the award, said that Armenia has a huge untapped potential in IT.
“In today’s world, where nations’ strength is determined by technological superiority and economic strength, ICT is considered to be a key factor to our country’s economic growth. Working as part of the ICT sector we are the eyewitness of the everyday achievements of Armenian specialists. Our country has a huge unrealized potential for national achievements in the sphere of high technologies, and for the economic growth, as its ultimate outcome. Therefore, it is our duty to support such important national projects encouraging further development of this sphere,” VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.