16:51 | 23.09.15 | Նորություններ | 6283
Ինչպես հաղորդում են ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարությունից, Հայաստանի ամբողջ տարածքում թվային հեռարձակումը հասանելի է:
Հայաստանում թվային հեռուստահեռարձակման ներդրման տեխնիկական աշխատանքները սկսվել են 2014թ. հունվարի 14-ից։
Աշխատանքներն իրականացրել է ՀՀ տրանսպորտի եւ կապի նախարարության «Հայաստանի հեռուստատեսային եւ ռադիոհաղորդիչ ցանց» ՓԲԸ-ն՝ «Էրիքսոն»» եւ «Ինթելսաթ» կազմակերպությունների հետ համատեղ։
«Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Գրիգոր Ամալյանն ասել է, որ կատարված աշխատանքները լիովին համապատասխանում են նախատեսված չափորոշիչներին:
Թվայնացումից հետո Երեւանում եւ մերձակա բնակավայրերում կհեռարձակվի թվային 18, իսկ մարզերում՝ 9 հեռուստաալիք:
Մասնագիտական որոշ գնահատականների համաձայն՝ թվային հեռուստատեսությունը 6 անգամ արդյունավետ է անալոգայինի համեմատ։
Անալոգային հեռուստահեռարձակման վերջնաժամկետը նախատեսված է 2016թ. հունվարի 1-ը:
«Մենք հունվարի մեկին դադարեցնելու ենք անալոգային հեռարձակումը, եթե այլ իրավական ակտ կամ այլ իրավական մոտեցում մինչ այդ օրինականացված չլինի ՀՀ-ում: Կարծում եմ՝ քաղաքացիները սարքը ձեռք բերելու խնդրի լուծումը չպետք է թողնեն վերջին օրվան, որովհետեւ դա կարող է շուկայում առաջացնել ծանրաբեռնվածություն»,- ասել է Գրիգոր Ամալյանը։

16:51 | 23.09.15 | Новости | 6266
Как сообщили в Министерстве транспорта и связи Армении, цифровое вещание доступно уже на всей территории республики.
Технические работы по внедрению цифрового телевещания в Армении начались 14 января 2014 года.
Работы осуществлялись ЗАО «Телевизионная и радиовещательная сеть Армении» при Министерстве транспорта и связи Армении совместно с организациями «Эриксон» и «Интелстар».
Гендиректор ЗАО «Телевизионная и радиовещательная сеть Армении» Григор Амалян сказал, что произведенные работы полностью соответствуют предусмотренным стандартам.
После перехода на цифровое вещание в Ереване и прилежащих населенных пунктах будут транслироваться 18 телеканалов, а в регионах – 9.
По некоторым экспертным оценкам, цифровое вещание в 6 раз эффективнее аналогового.
Аналоговое вещание в стране сохранится до 1 января 2016 года.
«1 января мы прекратим аналоговую трансляцию, если к тому времени в Армении не будет принято других правовых актов или правовых подходов. Думаю, гражданам не стоит откладывать покупку устройств на последний день, потому что это может вызвать перегрузку на рынке», - сказал Григор Амалян.