10:45 | 11.06.15 | Հոդվածներ | exclusive 98057
Itel.am-ը փորձել է պարզել, թե Հայաստանում գործող հեռահաղորդակցության օպերատորները Երեւանում եւ դրա սահմաններից դուրս ո՞ր վայրերում են անվճար wi-fi տրամադրում: Այդ նպատակով հարցում էինք ուղարկել 5 օպերատորներին, որոնցից 3-ի պատասխանը ներկայացնում ենք ստորեւ: Beeline եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունները տեղեկություններ չեն տրամադրել:
«Օրանժ Արմենիա»
2011-ից մի շարք համալսարանների տարածքում գործում են wi-fi անկյուններ: Նույն թվականից wi-fi սարքեր են տեղադրված Երեւանի կենտրոնական մարդաշատ մի քանի կանգառում. կապին կարելի է միանալ առանց ծածկագրի:
2011-ից Orange-ի wi-fi սարքեր են տեղադրված նաեւ Երեւանի շուրջ 100 ավտոբուսում:
Ընկերությունում նշում են, որ ներկայում Երեւանի քաղաքապետարանի հետ տարվում են աշխատանքներ՝ անհրաժեշտության դեպքում ավտոբուսներում տեղադրված սարքերը թարմացնելու կամ այլ մոդելի մոդեմներով փոխարինելու ուղղությամբ:
Երեւանից դուրս Orange-ն անվճար wi-fi կապ է տրամադրում հետեւյալ տարածքներում՝
- 2011-ից Orange-ի wi-fi անկյուններ են գործում համալսարանների մարզային մասնաճյուղերում՝ մասնավորապես, Գորիս, Գավառ, Գյումրի, Կապան, Իջեւան, Եղեգնաձոր եւ Վանաձոր քաղաքներում:
- 2010-ից ՀՀ գյուղական համայնքներում Orange-ն իրականացնում է համակարգչային սրահների կահավորում՝ անվճար տրամադրելով համակարգիչներ, ինտերնետ մոդեմներ եւ համապատասխան կահույք: Համայնքների բնակիչները համակարգչային սրահներից օգտվում են անվճար կամ սիմվոլիկ գումարով (որը երբեմն սահմանվում է համայնքի կողմից, զուտ կենտրոնի նվազագույն ծախսերը հոգալու համար):
«Յուքոմ»
«Յուքոմ» ընկերությունն անվճար wi-fi կապ է տրամադրում Երեւանի հետեւյալ հանրային տարածքներում՝ Խնկո-Ապոր գրադարան, Ազգային գրադարան, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հիմնարար գրադարան, Երաժշտագիտական գրադարան, Ավ. Իսահակյանի անվան գրադարան, «Երեւան մոլ» առեւտրի կենտրոն, Սիրահարների այգի, Հյուսիսային պողոտա, Ազատության հրապարակի տարածք, Jazzve սրճարանների ցանց:
Երեւանից դուրս «Յուքոմ»-ի անվճար wi-fi կապ է գործում Ծաղկաձորի ամբողջ տարածքում, Եղեգնաձորի եւ Արմավիրի կենտրոնական այգիներում:
Ընկերությունում մտադիր են առաջիկայում անվճար wi-fi ցանցով ապահովել Էջմիածին եւ Կապան քաղաքները:
«Ռոստելեկոմ» ընկերությունը Երեւանում անվճար Wi-fi  է տրամադրում հետեւյալ տարածքներում՝ Մաշտոցի պուրակ, «Թումո»-ի հարակից այգի, Հանրապետական հիվանդանոցի հարակից այգի, Կայարանին հարող հրապարակ, Գարեգին Նժդեհի հրապարակ:
2013-ից ընկերությունը սկսել է անվճար wi-fi կապ տրամադրել «Դալմա Գարդեն մոլ»-ի տարածքում, Դավիթաշենի այգում, Հյուսիսային պողոտայում, Կոմայգիում, Մերգելյան ինստիտուտի այգում, իսկ 2014-ից՝ Հանրապետության հրապարակի հարակից տարածքում:
Ընկերությունը wi-fi կապ է տրամադրում նաեւ Աբովյան քաղաքում՝ եկեղեցու հարակից տարածքում, ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի գլխամասի հարակից տարածքում:
«Ռոստելեկոմ»-ի անվճար wi-fi կապից կարելի է օգտվել Ջերմուկ եւ Կապան քաղաքների մի շարք հատվածներում եւ Դիլիջանի քաղաքապետարանի այգում:
Ընկերությունում նշել են, որ շուտով անվճար wi-fi-ով կապահովեն Վանաձորի Տիգրան Մեծ եւ Կապանի Դավիթ Բեկ փողոցները:

10:45 | 11.06.15 | Articles | exclusive 91543
Armenia is among those few countries where people can get connected to free Wi-Fi at almost every step. Itel.am has tried to find out where in Yerevan and outside of it telecommunication operators in Armenia offer free Wi-Fi. We sent an inquiry to five operators and below are the answers of three operators. Beeline and VivaCell-MTS did not provide information on this.
Orange Armenia
Wi-Fi corners have been available in the territory of a number of universities since 2011. Also, in the same year the company installed Wi-Fi devices in certain crowded stops in Yerevan center – people can connect to the network without any passwords.
Around 100 buses in Yerevan have been enjoying Orange Wi-Fi network since 2011. The company noted they are presently negotiating with Yerevan Municipality in order to upgrade the Wi-Fi devices installed in buses or to replace them with modems of other models, if necessary.
Orange provides free Wi-Fi network in the following places outside of Yerevan:
- Since 2011, Orange Wi-Fi corners have been available in the regional branches of universities, particularly, in Goris, Gavar, Gyumri, Kapan, Ijevan, Yeghegnadzor and Vanadzor.
- Since 2010, Orange has been equipping the computer centers of rural communities in Armenia arming them with computers, Internet modems and relevant furniture and all this, free of charge. The community residents take advantage of the computer rooms free of charge or at quite a symbolic amount, which is usually set by the community to cover the center’s minimum costs.
Ucom provides free Wi-Fi in the following public spaces in Yerevan – Khnko Aper Children's Library, National Library, Fundamental Library of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (NAS RA), Music Library, Central Library after Avetik Isahakyan, Yerevan Mall, Lovers’ Park, Northern Avenue, Freedom Square and Jazzve café chain.
Ucom provides free Wi-Fi in the following places outside of Yerevan: in the entire territory of Tsakhkadzor, and Yeghegnadzor and Armavir central parks.
The company is going to offer free Wi-Fi in Etchmiadzin and Kapan in the near future.
Rostelecom provides free Wi-Fi in the following places in Yerevan: Mashtots Park, Tumo Park, around Republican Medical Center, Sasuntsi Davit Square and Garegin Nzhdeh Square.
Since 2013, the company has been offering free Wi-Fi in Dalma Garden Mall, Davtashen Park, Northern Avenue, English Park, and Park of Mergelyan Institute of Mathematical Machines, and since 2014 – around the Republic Square.
The company also provides free Wi-Fi in Abovyan city – around the church and area adjacent to GNC-Alfa headquarters.
A number of places in Kapan and Jermuk cities as well as Dilijan Municipality Park enjoy free Rostelecom Wi-Fi.
The company said they will soon provide free Wi-Fi on Tigran Mets (Tigran the Great) Street in Vanadzor and Davit Bek Street in Kapan.