10:45 | 11.06.15 | Հոդվածներ | exclusive 98057
Itel.am-ը փորձել է պարզել, թե Հայաստանում գործող հեռահաղորդակցության օպերատորները Երեւանում եւ դրա սահմաններից դուրս ո՞ր վայրերում են անվճար wi-fi տրամադրում: Այդ նպատակով հարցում էինք ուղարկել 5 օպերատորներին, որոնցից 3-ի պատասխանը ներկայացնում ենք ստորեւ: Beeline եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունները տեղեկություններ չեն տրամադրել:
«Օրանժ Արմենիա»
2011-ից մի շարք համալսարանների տարածքում գործում են wi-fi անկյուններ: Նույն թվականից wi-fi սարքեր են տեղադրված Երեւանի կենտրոնական մարդաշատ մի քանի կանգառում. կապին կարելի է միանալ առանց ծածկագրի:
2011-ից Orange-ի wi-fi սարքեր են տեղադրված նաեւ Երեւանի շուրջ 100 ավտոբուսում:
Ընկերությունում նշում են, որ ներկայում Երեւանի քաղաքապետարանի հետ տարվում են աշխատանքներ՝ անհրաժեշտության դեպքում ավտոբուսներում տեղադրված սարքերը թարմացնելու կամ այլ մոդելի մոդեմներով փոխարինելու ուղղությամբ:
Երեւանից դուրս Orange-ն անվճար wi-fi կապ է տրամադրում հետեւյալ տարածքներում՝
- 2011-ից Orange-ի wi-fi անկյուններ են գործում համալսարանների մարզային մասնաճյուղերում՝ մասնավորապես, Գորիս, Գավառ, Գյումրի, Կապան, Իջեւան, Եղեգնաձոր եւ Վանաձոր քաղաքներում:
- 2010-ից ՀՀ գյուղական համայնքներում Orange-ն իրականացնում է համակարգչային սրահների կահավորում՝ անվճար տրամադրելով համակարգիչներ, ինտերնետ մոդեմներ եւ համապատասխան կահույք: Համայնքների բնակիչները համակարգչային սրահներից օգտվում են անվճար կամ սիմվոլիկ գումարով (որը երբեմն սահմանվում է համայնքի կողմից, զուտ կենտրոնի նվազագույն ծախսերը հոգալու համար):
«Յուքոմ»
«Յուքոմ» ընկերությունն անվճար wi-fi կապ է տրամադրում Երեւանի հետեւյալ հանրային տարածքներում՝ Խնկո-Ապոր գրադարան, Ազգային գրադարան, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հիմնարար գրադարան, Երաժշտագիտական գրադարան, Ավ. Իսահակյանի անվան գրադարան, «Երեւան մոլ» առեւտրի կենտրոն, Սիրահարների այգի, Հյուսիսային պողոտա, Ազատության հրապարակի տարածք, Jazzve սրճարանների ցանց:
Երեւանից դուրս «Յուքոմ»-ի անվճար wi-fi կապ է գործում Ծաղկաձորի ամբողջ տարածքում, Եղեգնաձորի եւ Արմավիրի կենտրոնական այգիներում:
Ընկերությունում մտադիր են առաջիկայում անվճար wi-fi ցանցով ապահովել Էջմիածին եւ Կապան քաղաքները:
«Ռոստելեկոմ» ընկերությունը Երեւանում անվճար Wi-fi  է տրամադրում հետեւյալ տարածքներում՝ Մաշտոցի պուրակ, «Թումո»-ի հարակից այգի, Հանրապետական հիվանդանոցի հարակից այգի, Կայարանին հարող հրապարակ, Գարեգին Նժդեհի հրապարակ:
2013-ից ընկերությունը սկսել է անվճար wi-fi կապ տրամադրել «Դալմա Գարդեն մոլ»-ի տարածքում, Դավիթաշենի այգում, Հյուսիսային պողոտայում, Կոմայգիում, Մերգելյան ինստիտուտի այգում, իսկ 2014-ից՝ Հանրապետության հրապարակի հարակից տարածքում:
Ընկերությունը wi-fi կապ է տրամադրում նաեւ Աբովյան քաղաքում՝ եկեղեցու հարակից տարածքում, ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի գլխամասի հարակից տարածքում:
«Ռոստելեկոմ»-ի անվճար wi-fi կապից կարելի է օգտվել Ջերմուկ եւ Կապան քաղաքների մի շարք հատվածներում եւ Դիլիջանի քաղաքապետարանի այգում:
Ընկերությունում նշել են, որ շուտով անվճար wi-fi-ով կապահովեն Վանաձորի Տիգրան Մեծ եւ Կապանի Դավիթ Բեկ փողոցները:

10:45 | 11.06.15 | Статьи | exclusive 98027
Itel.am решил выяснить, где именно в Ереване и за его пределами операторы предоставляют бесплатный wi-fi. Мы направили запросы пяти операторам и представляем ответы трех из них - Beeline и ВиваСелл-МТС информацию не предоставили.
Orange Armenia
С 2011 года на территории ряда университетов действуют уголки wi-fi. С того же года устройства wi-fi были установлены у нескольких автобусных остановок в центре Еревана.
С 2011 года устройства wi-fi от Orange были установлены в около 100 автобусах в Ереване.
В компании отметили, что в настоящее время с ереванской мэрией обсуждается вопрос возможной замены или модернизации устройств.
За пределами Еревана Orange предоставляет бесплатный wi-fi в следующих регионах:
- С 2011 года уголки wi-fi действуют в районных филиалах вузов, в частности, в Горисе, Гаваре, Гюмри, Капане, Иджеване, Егегнадзоре и Ванадзоре.
- С 2010 года Orange осуществляет оснащение компьютерных залов в армянских селах, предоставляя им компьютеры, интернет-модемы и соответствующую мебель. Жители общин могут пользоваться компьютерными залами бесплатно, или за символическую плату (которую устанавливает руководство общины).
Компания «Юком» обеспечивает бесплатной сетью wi-fi следующие общественные места: библиотека им. Хнко-Апера, Национальная библиотека, Фундаментальная библиотека Национальной академии наук, Музыковедческая библиотека, Библиотека им. Ав. Исаакяна, торговый центр «Ереван молл», Парк влюбленных, Северный проспект, площадь Свободы, сеть кафе Jazzve.
За пределами Еревана бесплатная сеть wi-fi «Юком» действует на всей территории Цахкадзора, Егегнадзора и в парках в центре Армавира.
Компания намерена в будущем обеспечить сетью wi-fi Эчмиадзин и Капан.
Ростелеком
Компания «Ростелеком» бесплатно предоставляет wi-fi в следующих районах Еревана: сквер Маштоца, парк при «Тумо», парк при Республиканской больнице, привокзальная площадь и площадь Гарегина Нжде.
С 2013 года компания начала предоставлять бесплатный wi-fi на территории центра «Далма гарден молл», в парке Давидашена, на Северном проспекте, Детском парке и в институте Мергелян, а с 2014 года – на территории при Площади Республики.
Компания предоставляет связь wi-fi также в городе Абовян вокруг церкви и центрального офиса ЗАО ДЖИЭНСИ-АЛЬФА.
Бесплатной сетью wi-fi «Ростелекома» можно пользоваться в ряде районов Джермука и Капана, а также в парке около мэрии Дилижана.
В компании отметили, что вскоре бесплатный wi-fi будет доступен на улицах Тиграна Меца в Ванадзоре и Давида Бека в Капане.