16:09 | 14.05.15 | Նորություններ | 5486
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ Լոռու, Արարատի, Շիրակի, Գեղարքունիքի եւ Սյունիքի մարզերում գտնվող բաժանորդները, զանգահարելով 911 եւ 112 արագ արձագանքման հեռախոսահամարներին, այսուհետ կմիանան արտակարգ իրավիճակների կառավարման տեղի գրասենյակներին:
Համակարգը գործարկվել է վերոնշյալ մարզերում հաջողությամբ փորձարկվելուց հետո: Նախկինում, 911 հեռախոսահամարին զանգ կատարելիս, մարզերի բնակիչները միանում էին ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնին, որտեղից արտակարգ իրավիճակի մասին տեղեկությունը փոխանցվում էր համապատասխան մարզային գրասենյակ:
Այժմ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության համատեղ ծրագրի շնորհիվ, հատուկ տեղադրված սարքավորումը, օգտագործելով 911 եւ 112 հեռախոսահամարներին զանգահարող անձի գտնվելու վայրի վերաբերյալ՝ բջջային կայանից ստացվող տվյալները, զանգը վերահասցեավորում է դեպի համապատասխան մարզի՝ արտակարգ իրավիճակների կառավարման գրասենյակ:
«Նորարարության նպատակն է նվազեցնել մարզերում գրանցված արտակարգ իրավիճակներին արձագանքելու ժամանակը: Նոր համակարգը աստիճանաբար կգործարկվի երկրի բոլոր մարզերում»,- նշում են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում:

16:09 | 14.05.15 | Новости | 5531
Абоненты ВиваСелл-МТС в марзах Лори, Арарат, Ширак, Гегаркуник и Сюник, позвонив по номерам экстренного реагирования 911 и 122, отныне будут подключаться к местным офисам Управления по чрезвычайным ситуациям.
До запуска система была успешно опробована в указанных областях. Ранее, набрав 911, жители регионов подключались к Центру кризисного управления Министерства территориального управления и по чрезвычайным ситуациям Армении, откуда сообщение об экстренной ситуации передавалось в соответствующий региональный офис.
Теперь, благодаря совместной программе ВиваСелл-МТС и министерства, звонок будет сразу автоматически перенаправлен в соответствующий офис Управления по чрезвычайным ситуациям. С этой целью установлено специальное оборудование, которое будет определять местонахождение телефона, с которого звонят по номерам  911 и 112, используя информацию о положении вышки, передающей сигнал.
«Цель нововведения – сократить время реагирования на экстренные ситуации в регионах. Новая система будет постепенно вводиться во всех марзах», - отмечают в ВиваСелл-МТС.