18:06 | 30.09.14 | Նորություններ | 3318
Այսօր մեկնարկել է Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) «Ուղարկիր սելֆի եւ օգնիր մեկ երեխայի պայքարել կուրության դեմ» առցանց արշավը:
Այն իրականացվում է Տեսողության համաշխարհային օրվա շրջանակներում եւ նպատակ ունի հայտնաբերել երեխաների տեսողության խնդիրներն ու կանխարգելել կուրությունը՝ աչքի հետազոտությունների իրականացման եւ ակնոցների տրամադրման միջոցով:
Սեպտեմբերի 30-ից մինչեւ հոկտեմբերի 9-ը Orange-ի ֆեյսբուքյան էջին ուղարկված եւ այնտեղ հրապարակված յուրաքանչյուր ինքնանկարի դիմաց մեկ անվճար ակնոց կտրամադրվի Արմավիրի մարզի՝ տեսողության խնդիրներ ունեցող մեկ երեխայի: ՀԱՆ-ի ակնաբուժական խմբերը կիրականացնեն աչքի հետազոտություններ, որից հետո կայքում տեղադրված սելֆիների հաշվով կպատրաստվեն ակնոցներ:
«Ուղարկիր սելֆի եւ օգնիր մեկ երեխայի պայքարել կուրության դեմ» առցանց արշավի մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ այստեղ:
«Աշխարհում կուրության 80%-ը կարելի է կանխարգելել կամ բուժել՝ տեսողական խնդիրները վաղ շրջանում հայտնաբերելու միջոցով: Selfie նկարելը հեշտ է, արագ եւ անվճար, այնպես որ, բոլորին խրախուսում եմ մասնակցել այս արշավին եւ իրենց ներդրումն ունենալ կուրության կանխարգելմանն ուղղված այս շատ կարեւոր նպատակի իրականացման գործում»,- նշել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Տեսողության համաշխարհային օրը հիանալի առիթ է ինչպես երեխաների, այնպես էլ մեծահասակների մոտ կուրության կանխարգելման կարևորությունը շեշտադրելու համար: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կոչ է անում բոլոր կազմակերպություններին միանալ մինչև 2019թ.-ը կանխարգելվող կուրության դեպքերը 25%-ով նվազեցնելու միասնական նպատակին: Այսպիսով, կոչ ենք անում բոլորին միավորվել այս համաշխարհային նախաձեռնության շուրջ՝ նկարելով ինքնանկար, մի գործողություն, որ շատերն ամեն օր անում են պարզապես հաճույքի համար»,- իր հերթին ասել է ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:

18:06 | 30.09.14 | News | 3325
“Take a selfie and help a child to fight blindness” online campaign, a new joint initiative of the Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP), has been launched today.
The campaign is implemented on the occasion of the World Sight Day (WSD) 2014 and is aimed at treating sight issues of children and preventing blindness through provision of screenings and distribution of eye glasses to those who need one.
Starting from September 30 till the 9th of October, every selfie sent to Orange Armenia Facebook page and published there will result into a pair of free eye glasses to one child from the Armavir region. The AECP medical groups will perform the eye screenings followed with the preparation of the eye glasses in the quantity of published selfies.
“80% of blindness worldwide is avoidable if the issues are addressed at an early stage. Taking a selfie is easy, fast and free of charge, thus I encourage everyone to participate to this campaign and contribute to the very important goal of prevention of blindness” said Francis Gelibter, the Chairman of Board of the Orange Foundation.
“The WSD celebration is a great opportunity to emphasize the importance of the prevention of blindness, both for children and adults. The World Health Organization is calling on all relevant organizations to join the Global Action Plan targeting to reduce avoidable blindness by 25%, by 2019. So we want to invite everyone to join and become a part of this global initiative by simply doing what people do every day just for fun - “to take a selfie!” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
Details of the “Take a selfie and help a child to fight blindness” online campaign are available here.