16:26 | 23.09.14 | Նորություններ | 5490
Beeline-ը լավագույնը ճանաչվեց «Կապի ոլորտի առաջատար» եւ «Օտարերկրյա Լավագույն ներդրող» անվանակարգերում
Հինգերորդ ամենամյա «Երկրները մեկ հարկի տակ»  փառատոնի եւ գործարար–համաժողովի շրջանակում Beeline-ն լավագույնը ճանաչվեց «Կապի ոլորտի առաջատար» եւ «Օտարերկրյա լավագույն ներդրող» անվանակարգերում։
Ամենամյա փառատոնն անց է կացվում «Ջի ԷՄ Ջի Մեդիա գրուպ»–ի կողմից՝ ՀՀ Էկոնոմիկայի եւ արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ։
Միջոցառման նպատակն է հայ եւ օտարերկրյա գործարարների միջեւ գործարար կապերի ստեղծումը եւ զարգացումը։ Այս տարի փառատոնին մասնակցել են ավելի քան 30 երկիր, ի դեմս 90 կազմակերպության։
«Առաջին հերթին կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել համաժողովի կազմակերպիչներին՝ Beeline-ի աշխատանքներին բարձր գնահատական տալու, ինչպես նաեւ հայ եւ օտարերկրյա ընկերությունների միջեւ գործարար կապերի զարգացման գործընթացին աջակցելու համար։ Հանդիսանալով աշխարհի խոշորագույն կապի օպերատորներից մեկի ներկայացուցիչը, որն աշխատում է 16 երկրում, մենք գիտակցում ենք գործարար երկխոսության կարեւորությունը, որը թույլ է տալիս ներդնել եւ օգտագործել լավագույն փորձը ի բարօրություն հաճախորդի, բաժանորդի եւ գնորդի։ Կցանկանայի նշել, որ առաջատար լինելը շատ պատվաբեր է, միաժամանակ խիստ պարտավորեցնող, քանի որ մենք պետք է շարունակենք անել առավելագույնը այս կոչումն արդարացնելու համար»,- նշեց Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:

16:26 | 23.09.14 | News | 5157
“Countries under the Same Roof” 5th annual diplomatic and business forum summed up and Beeline was named the best in two nominations. The company was named the “Leader in Communication Sphere” and won the title of “Best Foreign Investor”.
The annual forum is held by GMG Media Group with the support of the Ministry of Economy and the Foreign Ministry of Armenia.
90 companies from 30 countries took part in the forum this year. The nominations are awarded as a result of social surveys and jury voting. The jury is comprised of the representatives of the Ministry of Economy and Foreign Ministry, Yerevan Municipality, Industrial Development Fund and Union of International Business Links.
“First of all, I would like to thank the organizers of the forum for their high assessment of Beeline’s work and for their contribution to the development of business links between Armenian and foreign companies. As the representative of one of the largest operators in the world operating in 16 countries we do realize the importance of a partnership dialog allowing to introduce and employ the best practices for the sake of our customers, subscribers and clients. I would like to note that being a leader is very honorable but it also implies twice greater responsibility, which we just have to justify”, Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin noted.
At the award ceremony, President of the Union of International Business Links Mariam Manukyan stated that many respondents voted for Beeline, including for the longstanding investments, initiatives in the development of network market and for the invaluable contribution to the development of sectoral international business links.