13:16 | 11.02.14 | Նորություններ | 4934
Հայտնի են դարձել այն ուսանողները, ովքեր Beeline Scholarship ծրագրի հաղթող են ճանաչվել՝ արժանանալով «ԱրմենՏել» ընկերության կողմից տրամադրվող կրթաթոշակներին։
ՀՀ ԿԳՆ ներկայացուցիչների ու անկախ փորձագետներից կազմված հանձնաժողովը ծրագրի երկրորդ փուլում հարցազրույցների ընթացքում 178 ուսանողից ընտրել է  95 հաղթող:
Առավելագույն թվով կրթաթոշակների արժանացել են Երեւանի պետական համալսարանի ուսանողները: Ընդհանուր առմամբ, նրանք կազմում էին հաղթողների 30%, որոնց հաջորդում է Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը: Այս համալսարանից կրթաթոշակ կստանա ծրագրի շրջանակում հաղթող ճանաչված ուսանողների 12.5%: Ակտիվ մասնակցություն են ցուցաբերել նաեւ Երեւանի պետական լեզվաբանական համալսարանի, Հայաստանում ֆրանսիական համալսարանի եւ Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի ուսանողները:
Կրթաթոշակների համար պայքարում էին նաեւ մարզերում գործող համալսարանների ուսանողները: Այստեղ առաջատարն էր Վանաձորի պետական մանկավարժական ինստիտուտը, որտեղից երեք ուսանող կստանա կրթաթոշակ:
Հաղթող մասնակիցների շրջանում տոկոսային հարաբերությամբ գերիշխում են աղջիկները` կազմելով  կրթաթոշակին արժանացած ուսանողների 70%–ը։
Beeline Scholarship ծրագիրը եւս մեկ անգամ ապացուցեց, որ հայ երիտասարդները տաղանդաշատ են եւ խելացի։ Վստահ եմ, որ նրանց լավ ապագա է սպասվում, քանի որ այս երիտասարդներն իրենց ստեղծարար եւ նորարար մտածողությամբ հիացրեցին հանձնաժողովի բոլոր անդամներին եւ ապացուցեցին, որ կարողանում եմ քայլել ժամանակակից աշխարհի պահանջներին ընդառաջ։ «ԱրմենՏել» ընկերության  աջակցությամբ իրականացվող բոլոր ծրագրերը հետապնդում են մեկ հիմնական նպատակ՝ դարձնել մարդկանց կյանքն ավելի լավ, եւ այս ծրագիրը համարում եմ այդ նպատակին հասնելու լավագույն դրսեւորումներից մեկը»,- նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը:
«Մեզ համար ուրախալի էր տեսնել, թե որքան հետաքրքրական ու նորարար են ուսանողների առաջարկները: Հանձնաժողովը մի քանի  օր շարունակ լսում էր ուսանողներին եւ ընտրել է լավագույններին: Հուսով եմ, նրանք կկարողանան կյանքի կոչել իրենց գաղափարները»,- նշել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Նշենք, որ Beeline Scholarship ծրագիրն իրականացվում է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան մասնաճյուղի, ՀՀ ԿԳ նախարարության հետ համատեղ եւ նպատակ ունի աջակցել Հայաստանի պետական ԲՈՒՀ-երի վճարովի համակարգում սովորող ուսանողներին: «Beeline Scholarship» ծրագրին մասնակցելու հայտ էր ներկայացրել 568 ուսանող:
Կրթաթոշակից բացի, հաղթող ուսանողների շրջանակում Բրիտանական խորհուրդը կանցկացնի խաղարկություն, որի արդյունքում հաղթող ուսանողներից  մեկը հնարավորություն կունենա մեկնելու Միացյալ Թագավորություն եւ մասնակցելու դասընթացի։

13:16 | 11.02.14 | Новости | 4938
Стали известны имена студентов, которые получат стипендии от компании «АрменТел» в рамках программы «Beeline Scholarship».
Комиссия, состоящая из представителей Министерства образования и науки Армении и независимых экспертов, по итогам второго тура собеседований определила 95 стипендиатов из 178 претендентов.
Наибольшего числа стипендий удостоились студенты Ереванского государственного университета. Среди победителей их количество составило около 30%. Следом за ними идут студенты Ереванского государственного экономического университета -12,5% стипендий. Активное участие в проекте приняли студенты Ереванского государственного лингвистического университета, Французского университета Армении и Ереванского государственного педагогического университета.
За стипендии боролись также студенты региональных университетов. Лидером среди них стал Ванадзорский государственный университет, трое студентов которого получат стипендии. В целом, среди стипендиатов в процентном соотношении преобладают девушки - 70% среди победителей.
«Программа Beeline Scholarship очередной раз доказала, что армянская молодежь умна и талантлива. Я уверен, что этих молодых людей ждет прекрасное будущее, поскольку они своим творческим и новаторским мышлением просто обаяли всех членов комиссии и доказали, что могут идти навстречу вызовам современного мира. Все программы, поддерживаемые компанией «АрменТел», преследуют одну основную цель - сделать жизнь людей лучше, и я считаю эту программу одним из лучших примеров нашей корпоративной стратегии», - сказал генеральный директор компании «АрменТел» Андрей Пятахин.
«Нам радостно видеть новаторские и интересные предложения студентов. Комиссия несколько дней подряд прослушивала студентов и выбрала наилучших. Надеюсь, они смогут воплотить свои идеи в жизнь»,- сказала директор армянского подразделения Британского Совета Аревик Сарибекян.
Отметим, что программа Beeline Scholarship проводится совместно с армянским филиалом Британского Совета, Министерством образования и науки Армении и ставит целью содействие студентам, обучающимся на платной основе в государственных ВУЗах страны. Заявки на участие в программе представили 568 студентов. Кроме стипендии, среди финалистов проекта Британский Совет проведет розыгрыш, по результатам которого, один студент получит возможность пройти учебный тренинг в Соединенном Королевстве.