15:56 | 18.11.13 | Նորություններ | 3198
Հայաստանի մարզային համալսարանների հետ համագործակցության շրջանակներում Orange Հիմնադրամը կրթաթոշակներ է տրամադրել Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի (ՀՊՃՀ) Կապանի մասնաճյուղի, Գորիսի պետական համալսարանի եւ Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի Եղեգնաձորի մասնաճյուղի 34 ուսանողների:
«Ուրախ ենք այսօր նշել, որ մարզային համալսարանների հետ մեր 3-ամյա համագործակցությունը շարունակվում է, իսկ այդ համագործակցության մի բաղկացուցիչն էլ օգնությունն է այն ուսանողներին, ովքեր դժվարանում են լուծել բարձրագույն կրթության ֆինանսական դժվարությունները: Կարծում ենք, որ Հայաստանը ոչ միայն Երեւանն է, այլ բոլոր մարզերը` մեծ ու փոքր բնակավայրերով»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Ուսանողներն ընտրվել են համալսարանների առաջարկով, երկու հիմնական չափանիշների հիման վրա՝ ուսանողի առաջադիմություն եւ ընտանիքի սոցիալական վիճակ: Նույն սկզբունքով նախատեսվում է այս տարվա ընթացքում տրամադրել կրթաթոշակներ ընդհանուր թվով 9 համալսարաններում:
Հայաստանի հարավային շրջաններ կատարած այցի շրջանակներում Ֆրանսիս Ժելիբտերը նաեւ հանդիպում ունեցավ Եղեգնաձորի համալսարանի ուսանողների հետ: Նա հանդես եկավ դասախոսությամբ, իր աշխատանքային փորձով կիսվեց ապագա տնտեսագետների եւ ֆինանսիստների հետ եւ, ներկայացրեց այն հիմնական սկզբունքները, որոնցով առաջնորդվում է Orange-ը:
Բուհերի հետ համագործակցության շրջանակներում ուսանողները կարող են մասնագիտական պրակտիկա անցնել Orange-ում, իսկ ընկերության աշխատակիցները մասնագիտական եւ վերապատրաստման դասընթացներ են իրականացնում ուսանողների համար: Բացի այդ, Գորիսի համալսարանում ստեղծվել է անվճար Orange Wi-Fi ինտերնետ անկյուն:

15:56 | 18.11.13 | Новости | 4305
В рамках сотрудничества с региональными университетами Фонд Orange предоставил стипендии 34 студентам Капанского филиала Армянского государственного инженерного университета (АГИУ), Горисского государственного университета и Ехегнадзорского филиала Армянского государственного экономического университета.
«Мы рады отметить, что наше 3-летнее сотрудничество с региональными университетами продолжается, а одним из компонентов этого сотрудничества является помощь студентам, испытывающими определенные финансовые трудности для получения высшего образования. Армения - это не только Ереван, но и все марзы с большими и малыми населенными пунктами»,- сказал председатель Фонда Orange Франсис Желибтер.
Студенты были выбраны по предложению университетов по двум основным критериям - успеваемость и социальное положение семьи. По тем же принципам в течение этого года планируется предоставить стипендии в 9 университетах.
В рамках визита на юг Армении Франсис Желибтер также встретился со студентами Ехегнадзорского филиала Армянского государственного экономического университета. Он выступил с лекцией, поделился своей практикой с будущими экономистами и финансистами, а также представил основные принципы, которыми руководствуется Orange.
В рамках сотрудничества с вузами студенты смогут практиковаться в Orange, а сотрудники компании будут проводить курсы профессиональной подготовки для студентов. Кроме того, в Горисском университете был задействован бесплатный Orange Wi-Fi интернет-центр.