14:49 | 05.09.13 | Նորություններ | 5019
Ըստ գերմանական P3 Communications խորհրդատվական ընկերության կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների, Օրանժ Արմենիայի 3G+ ցանցն արդեն երկրորդ անգամ ճանաչվել է շարժական ինտերնետի որակի առաջատարը Հայաստանում:
Ուսումնասիրության ընթացքում գնահատվել են մի շարք պարամետրեր, ինչպես մուտքը ստատիկ վեբ կայքեր՝ ներառյալ YouTube-ի գլխավոր էջ, տեսանյութերի դիտումն ինտերնետով, էլեկտրոնային հաղորդագրությունների առաքումն ու ստացումը, ֆայլերի վերբեռնումն ու ներբեռնումը, տրված հրամանին համակարգի արձագանքին սպասման ժամանակը եւ վեբ կայքեր մուտք գործելու համար պահանջվող ժամանակը: Բոլոր փորձարկումներն իրականացվել են շուկայում առկա USB մոդեմներով ու սմարթֆոններով եւ հատուկ ծրագրերով:
«2012-2013թթ. ընթացքում մենք ավելացրել ենք մեր ցանցի թողունակությունը մինչեւ 42Մբ/վ Երեւանում, Գյումրիում, Վանաձորում եւ Էջմիածնում եւ մինչեւ 21Մբ/վ մյուս բոլոր քաղաքներում եւ գյուղերում: Ուրախ եմ նշել, որ մեր ցանցը շարունակում է մնալ որակի առաջատարը Հայաստանում եւ նախորդ տարի դեկտեմբերին P3 Communications ընկերության կողմից իրականացված ուսումնասիրության արդյունքների համեմատությամբ նույնիսկ բարելավել է իր աշխատանքային արդյունավետությունը: Մեզ համար ուրախալի է տեսնել, որ ցանցի որակի բարելավման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն իրենց արդյունքն են տալիս», - ասաց Օրանժ Արմենիայի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Հայաստանում փորձարկումներն իրականացվել են 2013թ. հունիսի 15-ից հունիսի 29-ն ընկած ժամանակահատվածում Երեւան, Գյումրի, Վանաձոր եւ Էջմիածին քաղաքներում՝ հաշվի առնելով, որ բնակչության խտությամբ պայմանավորված՝ նշված քաղաքներում է գեներացվում տրաֆիկի մոտ 80%-ը: Փորձարկումների շուրջ 19%-ն իրականացվել է շարժման մեջ:

14:49 | 05.09.13 | Новости | 5040
Согласно результатам исследования, проведенного немецкой консалтинговой компанией P3 Communications, сеть 3G+ Orange Armenia уже во второй раз признана лидером по качеству мобильного интернета в Армении.
В ходе исследования был оценен ряд параметров, таких как вход в статические веб-сайты, включая главную страницу YouTube, просмотр видео по интернету, предоставление и получение электронных сообщений, закачивание и скачивание файлов, а также время, необходимое для входа на веб-сайты. Все эксперименты проводились при помощи существующих на рынке USB-модемов и смартфонов, а также специальных проектов, сообщили в компании.
«За 2012-2013 гг. мы увеличили пропускную способность сети до 42 Мбит/с в Ереване, Гюмри, Ванадзоре и Эчмиадзине и до 21 Мбит/с во всех других городах и сельских местностях. Я также рад отметить, что наша сеть продолжает быть лидером качества в Армении и по сравнению с исследованием P3 Communications, проведенными в декабре прошлого года, даже улучшила свою работоспособность. Мы рады видеть, что работа, выполняемая для улучшения качества сети, дает свои результаты», - сказал гендиректор Orange Armenia Франсис Желибтер.
Исследования в Армении проводились с 15 июня по 19 июня 2013 года в городах Ереван, Гюмри, Ванадзор и Эчмиадзин, принимая во внимание, что в связи с плотностью населения именно в отмеченных городах генерируется около 80% трафика. Около 20% проверок были выполнены в движении.