10:46 | 10.04.13 | Նորություններ | 7076
Ամերիկյան Արժեթղթերի շուկայի կարգավորող հանձնաժողովը (Securities and exchange commission, SEC) պահանջել է Արմենտելի սեփականատեր հանդիսացող Վիմպելկոմից տեղեկատվություն տրամադրել Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ մայրուղային կապուղու մասին, գրում է Cnews.ru-ն:
Նման պահանջի պատճառը բացատրվում է նրանով, որ Վիմպելկոմը ցուցակված է Նյու-Յորքի ֆոնդային բորսայում, իսկ Իրանը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից համարվում է ահաբեկչության ֆինանսավորող երկիր, որի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցներ են կիրառվում:
Մայրուղային կապուղին, որը Հայաստանը համաշխարհային ցանցին միացնելու միջոցներից մեկն է, պատկանում է ԱրմենՏել ընկերությանը:
Վիմպելկոմը հարցմանն ի պատասխան հաստատել է ԱրմենՏել-ի մոտ Իրանի պետական հեռահաղորդակցական օպերատոր TCI-ի հետ մայրուղային կապուղու առկայությունը: Երկու երկրների միջեւ թրաֆիկի փոխանակումից բացի, ներկայումս բանակցություններ են ընթանում այն մասին, որ TCI-ն կարողանա ԱրմենՏելի մայրուղու միջոցով թրաֆիկ փոխանակել նաեւ երրորդ երկրների հետ: Անցյալ տարի ԱրմենՏելը TCI-ի հետ գործարքների վրա աշխատել է $720 հազ., իսկ ընկերության զուտ շահույթը կազմել է $600 հազ:
Նշենք, որ Հայաստան-Իրան մայրուղային ինտերնետ-կապուղի ունի նաեւ GNC Alfa-ն, որն անցյալ տարի ձեռք է բերվել Ռոստելեկոմի կողմից: Վերջինս մի քանի տարի առաջ ապացուցակվել է Նյու-Յորքի ֆոնդային բորսայից, այդ պատճառով նրան SEC-ի կողմից նման հարցումներ չեն ուղղվել:

10:46 | 10.04.13 | Новости | 5535
Американская комиссия по ценным бумагам (SEC) направила в Vimpelcom (собственник АрменТел) запрос на раскрытие информации относительно магистрального канала связи, проложенного между Арменией и Ираном, пишет Cnews.ru.
Причина подобного запроса объясняется тем, что акции Vimpelcom котируются на Нью-Йоркской фондовой бирже, a Иран считается Госдепартаментом США страной, финансирущей терроризм, в отношении которой применяются международные санкции.
Магистральный канал связи, который является одним из путей подключения Армении ко всемирной сети, принадлежит компании АрменТел.
В ответе Vimpelcom подтвердил наличие у Арментела магистрального канала связи с государственной Telecommunications Company of Iran. Помимо обмена трафиком между двумя странами, сейчас идут переговоры о том, чтобы TCI имела возможность обмениваться трафиком с другими странами мира через сеть Арментела. В прошлом году Арментел заработал на контрактах с TCI $720 тыс., чистая прибыль компании составила $600 тыс.
Компания подчеркнула, что Vimpelcom не имеет представительств в Иране, не владеет там каким-либо активами и не поставляет туда какого-либо оборудования и технологий. Наконец, Vimpelcom не является американской компанией, а потому на нее не распространяются санкции, введенные США.
Магистральный канал интернет-связи Иран-Армения есть также у компании GNC Alfa, в прошлом году приобретенной «Ростелекомом». Но «Ростелеком» несколько лет назад провел делистинг с Нью-Йоркской биржи, а потому переписка с SEC по данному вопросу оператору не грозит.