10:46 | 10.04.13 | Նորություններ | 7076
Ամերիկյան Արժեթղթերի շուկայի կարգավորող հանձնաժողովը (Securities and exchange commission, SEC) պահանջել է Արմենտելի սեփականատեր հանդիսացող Վիմպելկոմից տեղեկատվություն տրամադրել Իրանի եւ Հայաստանի միջեւ մայրուղային կապուղու մասին, գրում է Cnews.ru-ն:
Նման պահանջի պատճառը բացատրվում է նրանով, որ Վիմպելկոմը ցուցակված է Նյու-Յորքի ֆոնդային բորսայում, իսկ Իրանը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի կողմից համարվում է ահաբեկչության ֆինանսավորող երկիր, որի հանդեպ միջազգային պատժամիջոցներ են կիրառվում:
Մայրուղային կապուղին, որը Հայաստանը համաշխարհային ցանցին միացնելու միջոցներից մեկն է, պատկանում է ԱրմենՏել ընկերությանը:
Վիմպելկոմը հարցմանն ի պատասխան հաստատել է ԱրմենՏել-ի մոտ Իրանի պետական հեռահաղորդակցական օպերատոր TCI-ի հետ մայրուղային կապուղու առկայությունը: Երկու երկրների միջեւ թրաֆիկի փոխանակումից բացի, ներկայումս բանակցություններ են ընթանում այն մասին, որ TCI-ն կարողանա ԱրմենՏելի մայրուղու միջոցով թրաֆիկ փոխանակել նաեւ երրորդ երկրների հետ: Անցյալ տարի ԱրմենՏելը TCI-ի հետ գործարքների վրա աշխատել է $720 հազ., իսկ ընկերության զուտ շահույթը կազմել է $600 հազ:
Նշենք, որ Հայաստան-Իրան մայրուղային ինտերնետ-կապուղի ունի նաեւ GNC Alfa-ն, որն անցյալ տարի ձեռք է բերվել Ռոստելեկոմի կողմից: Վերջինս մի քանի տարի առաջ ապացուցակվել է Նյու-Յորքի ֆոնդային բորսայից, այդ պատճառով նրան SEC-ի կողմից նման հարցումներ չեն ուղղվել:

10:46 | 10.04.13 | News | 5542
U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) sent a request to VimpelCom (ArmenTel owner) to reveal information on trunk channel between Armenia and Iran, Cnews.ru writes.
The reason for the request was that VimpelCom stocks are quoted on New York Stock Exchange and Iran is considered by the U.S. State Department as a country financing terrorism against which international sanctions are applied.
The trunk channel which is one of the ways of Armenia's connection to the world network is owned by ArmenTel.
In its reply, VimpelCom confirmed that ArmenTel has trunk channel with the state Telecommunications Company of Iran. Apart from the traffic exchange between the two countries, now the talks are held for TCI to have an opportunity to exchange traffic with other countries of the world through ArmenTel network. Last year, ArmenTel earned USD720 thousand in the contracts with the TCI and the company's net profit made USD600 thousand.
The company stressed that VimpelCom doesn't have a representation in Iran, doesn't own any assets and doesn't supply any equipment and technique there. Finally, VimpelCom is not an American company and that's why U.S. sanctions are not applicable to it.
Iran-Armenia trunk channel is also owned by GNC Alfa purchased by "Rostelecom" last year. But "Rostelecom" held a delisting on New York Stock Exchange last year and that's why the correspondence with the SEC on the issue won't touch the operator.