10:39 | 15.01.13 | Նորություններ | 5038
Երեւան: Մեդիամաքս: «Կասպերսկու լաբորատորիան» հետազոտական զեկույց է հրապարակել “Red October” լայնածավալ կիբեռհարձակման վերաբերյալ, որն անց է կացվել հանցագործների կողմից աշխարհի տարբեր երկրներում դիվանագիտական, կառավարական եւ գիտական կազմակերպություններին լրտեսելու նպատակով:
Ըստ զեկույցի, հանցագործների գործողություններն ուղղված են եղել գաղտնի տեղեկությունների, տվյալների ստացմանը, ինչպես նաեւ աշխարհաքաղաքական բնույթի տեղեկությունների հավաքագրմանը: Նրանք մուտք են ստացել դեպի համակարգիչներ, անձնական բջջային սարքեր եւ կորպորատիվ ցանցեր: Հիմնական շեշտը հարձակվողները կատարել են նախկին Խորհրդային Միության, Արեւելյան Եվրոպայի, ինչպես նաեւ Կենտրոնական Ասիայում մի քանի երկրների վրա:
Kaspersky Security Network (KSN)-ից ստացված տվյալների հիման վրա ընկերությունը կազմել է այն երկրների ցանկ, որտեղ գրանցվել են առավել թվով Backdoor.Win32.Sputnik վիրուսի վարակներ:
Ըստ ցուցակի, Հայաստանում հայտնաբերվել են 10 վարակներ, Ադրբեջանում `15, Ռուսաստանում՝ 38.
«Այս պահին մենք չունենք փաստեր, որոնք կապացուցեն որեւէ պետության անմիջական ներգրավվածությունը հարձակման մեջ: Ըստ երեւույթին, հարձակվողների կողմից գողացված տեղեկատվությունը խիստ գաղտնի է եւ ներառում է, մասնավորապես, տարբեր աշխարհաքաղաքական տվյալներ, որոնք կարող են օգտագործվել պետական մակարդակով: Նման տեղեկատվությունը կարող է հանվել վաճառքի «սեւ շուկայում» եւ վաճառվել առավելագույն գին առաջարկած ցանկացած անձի»,- նշված է զեկույցում:

10:39 | 15.01.13 | News | 3931
Yerevan/Mediamax/. “Kaspersky Lab” published a report on investigation of a large-scale “Red October” campaign held by cyber criminals for spying diplomatic, governmental an scientific organizations in various countries of the world.
The report reads that the main objective of the attackers was to gather intelligence from the compromised organizations, which included computer systems, personal mobile devices and network equipment. The cyber attackers mostly focused on the republics of former USSR, Eastern European countries and a number of states in Central Asia.
Based on the data provided with the help of Kaspersky Security Network (KSN), the company worked out a list of the countries most affected by Backdoor.Win32.Sputnik.
According to the list, 10 infections were detected in Armenia, 15 - in Azerbaijan and 38 - in Russia.
"As of now, we don't have any facts indicating direct participation of any state in the attack. The information stolen by the attackers was obviously extremely confidential and involves various geopolitical data in particular which may be used on a state level. Such information may be put to sales on the "black market" and sold to anyone who will offer a higher price", the report reads.