10:39 | 15.01.13 | Նորություններ | 5038
Երեւան: Մեդիամաքս: «Կասպերսկու լաբորատորիան» հետազոտական զեկույց է հրապարակել “Red October” լայնածավալ կիբեռհարձակման վերաբերյալ, որն անց է կացվել հանցագործների կողմից աշխարհի տարբեր երկրներում դիվանագիտական, կառավարական եւ գիտական կազմակերպություններին լրտեսելու նպատակով:
Ըստ զեկույցի, հանցագործների գործողություններն ուղղված են եղել գաղտնի տեղեկությունների, տվյալների ստացմանը, ինչպես նաեւ աշխարհաքաղաքական բնույթի տեղեկությունների հավաքագրմանը: Նրանք մուտք են ստացել դեպի համակարգիչներ, անձնական բջջային սարքեր եւ կորպորատիվ ցանցեր: Հիմնական շեշտը հարձակվողները կատարել են նախկին Խորհրդային Միության, Արեւելյան Եվրոպայի, ինչպես նաեւ Կենտրոնական Ասիայում մի քանի երկրների վրա:
Kaspersky Security Network (KSN)-ից ստացված տվյալների հիման վրա ընկերությունը կազմել է այն երկրների ցանկ, որտեղ գրանցվել են առավել թվով Backdoor.Win32.Sputnik վիրուսի վարակներ:
Ըստ ցուցակի, Հայաստանում հայտնաբերվել են 10 վարակներ, Ադրբեջանում `15, Ռուսաստանում՝ 38.
«Այս պահին մենք չունենք փաստեր, որոնք կապացուցեն որեւէ պետության անմիջական ներգրավվածությունը հարձակման մեջ: Ըստ երեւույթին, հարձակվողների կողմից գողացված տեղեկատվությունը խիստ գաղտնի է եւ ներառում է, մասնավորապես, տարբեր աշխարհաքաղաքական տվյալներ, որոնք կարող են օգտագործվել պետական մակարդակով: Նման տեղեկատվությունը կարող է հանվել վաճառքի «սեւ շուկայում» եւ վաճառվել առավելագույն գին առաջարկած ցանկացած անձի»,- նշված է զեկույցում:

10:39 | 15.01.13 | Новости | 5037
Ереван/Медиамакс/. «Лаборатория Касперского» опубликовала отчёт об исследовании масштабной кампании “Red October”, проводимой киберпреступниками с целью шпионажа за дипломатическими, правительственными и научными организациями в различных странах мира.
Как говорится в отчете, действия злоумышленников были направлены на получение конфиденциальной информации, данных, открывающих доступ к компьютерным системам, персональным мобильным устройствам и корпоративным сетям, а также сбор сведений геополитического характера. Основной акцент атакующие сделали на республиках бывшего СССР, странах Восточной Европы, а также ряде государств в Центральной Азии.
Основываясь на данных, полученных при помощи Kaspersky Security Network (KSN), компания составила список стран с наибольшим количеством заражений вирусом Backdoor.Win32.Sputnik.
Согласно списку, в Армении было выявлено 10 заражений, в Азербайджане – 15, в России - 38.
«В настоящий момент у нас нет фактов, свидетельствующих о прямом участии в этой атаке какого-либо государства. Информация, украденная атакующими, очевидно является крайне конфиденциальной и включает в себя, в частности, различные геополитические данные, которые могут быть использованы на государственном уровне. Такая информация может быть выставлена на торги на «черном рынке» и продана любому, кто предложит наиболее высокую цену», - говорится в отчете.