16:33 | 05.06.12 | Նորություններ | 6073
Երեւան/Մեդիամաքս/. 2012թ. ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն 45 միլիոն դրամի սոցիալական ներդրումներ է իրականացրել` Արմավիրի մարզի Քարակերտ, Լեռնագոգ, Շենիկ, Նոր Արտամետ եւ Արգինա գյուղերում ութ միավոր «Զենիթ» հակակարկտային կայանների արտադրման եւ տեղակայման համար:
Նախորդ տարի, ըստ որոշ գնահատականների, այս գյուղերում տեղումների պատճառով գյուղատնտեսական ապրանքների մոտ 60 տոկոս կորուստ են կրել:
Հակակարկտային կայանի կառավարումն իրականացվում է ավտոմատ կերպով` բջջային հեռախոսից` GSM շարժական կապի միջոցով կիրառելով SMS հաղորդագրություններ: Վերջինիս տեխնիկական ապահովումը իրականացվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության կապի միջոցներով, ընդ որում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից հակակարկտային կայանների համար սահմանվել է կապի հատուկ սակագին: Կայանի ինքնավար աշխատանքն ապահովելու համար օգտագործվել է արեւային էլեկտրասնուցման համակարգ:
«Հաճախ գարնանը կարկուտը զգալի վնաս է հասցնում գյուղացիներին: Հակակարկտային կայանները կօգնեն ավելացնել գյուղատնտեսության ոլորտի եկամտաբերությունը, իսկ երկարաժամկետ հեռանկարում` բարելավել մարզերի բնակչության կյանքի որակը»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
2008-ից 2010 թթ. ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այս ծրագրի իրականացման համար հատկացրել է 120 միլիոն դրամ, իսկ միայն 2012-ին` 45 միլիոն դրամ:
Հինգ գյուղում մոտ 90 տոկոս արդյունավետությամբ գործող հակակարկտային կայանների տեղադրման շնորհիվ մեկ տարվա ընթացքում Արմավիրի մարզում հնարավոր կլինի պաշտպանել 800 հեկտար մշակված հողատարածք:

16:33 | 05.06.12 | Новости | 5684
Ереван/Медиамакс/. В течение 2012 года компания ВиваСелл-МТС выполнила социальные инвестиции в размере 45 млн. драмов для производства и установки 8 единичных антиградовых станций “Зенит” в селах Каракерт, Лернагоц, Шеник, Нор Артамет и Аргина Армавирской области.
В прошлом году, по некоторым оценкам, из-за осадков в этих селах было зафиксировано около 60% потерь сельскохозяйственной продукции.
Управление антиградовыми станциями реализуется автоматическим образом, посредством SMS сообщения с мобильного телефона по GSM-связи. Техническое обеспечение выполняется посредством средств связи компании ВиваСелл-МТС, более того, ВиваСелл-МТС установил специальный тариф связи для антиградовых станций. Для обеспечения автоматической работы станции используется система солнечной энергии.
“Весной град часто наносит существенный ущерб сельчанам. Антиградовые станции помогут увеличить прибыльность сферы сельского хозяйства, а в долгосрочной перспективе – улучшить качество жизни жителей областей”,- отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В 2008-2010гг. ВиваСелл-МТС выделил 120 млн. драмов на реализацию этой программы, а только в 2012 году – 45 млн.
Благодаря установке в пяти селах антиградовых станций, действующих с эффективностью около 90%, в течение года в Армавирской области будет возможно защитить 800 гектаров обработанных земельных участков.