14:59 | 16.02.12 | Նորություններ | 3131
Երեւան/Մեդիամաքս/. Մարտին ԱՊՀ Տնտեսական խորհուրդը կհաստատի մինչեւ 2020 թվականն ընկած ժամանակահատվածում ԱՊՀ մանակից-պետությունների նորարար համագործակցության միջպետական ծրագրի օպերատորի մասին դրույթը:
Ծրագրի օպերատորի գործառույթները պետք է կատարի «Սկոլկովո» Հիմնադրամը:
Փետրվարի 14-ին Մոսկվայի կառավարման դպրոցում  (ՄԿԴ) հանդիպում-կոնֆորանս կայացավ, որի ընթացքում նշվեց, որ «Սկոլկովո» Հիմնադրամը զգալի սեփական միջոցներ ունի ոչ միայն պատրաստի նախագծերի ընտրման, մշակման եւ հետագա առեւտրայնացման, այլեւ հեռանկարային գաղափարների ընտրության համար:
«Սկոլկովո» Հիմնադրամի փոխնախագահ Ստանիսլավ Նաումովն ասել է, որ «Սկոլկովո»-ում ձեւակերպված ընկերությունները կստանան հարկման զրոյական ռեժիմ, ներկրված սարքավորումների մաքսատուրքերի 100%-անոց փոխհատուցում, ինչպես նաեւ ներգաղթի օրենսդրության պարզեցված ռեժիմ՝ այս ամենը մոտակա 10 տարիների համար: Հիմնադրամը նաեւ ապահովում է ԱՊՀ երկրների տարածքում գիտատեխնիկական հետազոտությունների մեխանիզմների առեւտրայնացումը:
«Մենք պատրաստ ենք յուրաքանչյուրիդ համար օպերատոր լինել, այսինքն` այն աշխատող գործիքը հանդիսանալ, որը խնդիրներ կլուծի` կրթության, գիտական հետազոտությունների, տնտեսության ոլորտներում», – ասել է Ստանիսլավ Նաումովը՝ դիմելով ծրագրի մասնակից-պետությունների ներկայացուցիչներին:
Այսօրվա դրությամբ «Սկոլկովո» Հիմնադրամն արդեն աջակցում է 350 նորարարական ընկերություններին, որոնցից շուրջ 80 Մոսկվան են ներկայացնում, 50-ը` Սանկտ-Պետերբուրգից են, իսկ մնացածը ներկայացնում են Ռուսաստանի 30 մարզերը:  «Այս տարի մենք ցանկանում ենք ընկերությունների թիվը 500 հասցնել, սակայն, իրականում, կարծում եմ, թիվն ավելի մեծ կլինի», - ընդգծել է «Սկոլկովո»-ի ներկայացուցիչը:
Նորարարական նախագծերի աջակցության նպատակով «Սկոլկովո»-ն կարող է սեփական վենչուրային հիմնադրամներ ստեղծել եւ միջոցներ ներգրավել զարգացման այլ ինստիտուտներից:
«Սկոլկովո» Հիմնադրամի ներդրումային ծառայության ղեկավար Ալեքսանդր Լուպաչովն ասել է, որ Հիմնադրամն ԱՊՀ մասնակից-երկրների ընկերություններից նորարական կենտրոնին անդամակցելու ավելի քան 20 դիմում է ստացել, մեկ դիմում՝ ուղղված Կենսաբժշկական տեխնոլոգիաների Կլաստերը, արդեն ստացել է փորձագիտական խորհրդի հաստատումը:
«Սկոլկովո» Հիմնադրամը 2012 թվականին դիտարկում է իր ներկայացուցչության բացման հնարավորությունը ԱՊՀ մասնակից-երկրներից մեկում  («Սկոլկովո»-ի ներկայացուցչություններ արդեն բացվել են ԱՄՆ Սիլիկոնային հովտում եւ Իսրայելում):
Այսօրվա դրությամբ Հիմնադրամն ավելի քան 80 ընկերություններ է ֆինանսավորել, իսկ, ընդհանուր առմամբ, նորարարական քաղաքի տարածքում ավելի քան 1 000 ստարտափներ կզարգանան: Դրանցից ավելի քան 20% միջազգային գործընկերներ եւ ներդրողներ ունեն: «Սկոլկովո»-ին կից հավատարմագրված են 28 վենչուրային հիմնադրամներ, այդ թվում 8 արտասահմանյան` ավելի քան $ 360 մլն ընդհանուր գումարով:

14:59 | 16.02.12 | Новости | 3138
Ереван/Медиамакс/. В марте 2012 года Экономический совет СНГ утвердит положение об операторе межгосударственной программы инновационного сотрудничества государств-участников СНГ на период до 2020 года. Функции оператора программы возложены на Фонд «Сколково».
14 февраля в Московской школе управления (МШУ) состоялось совещание-конференция, на которой было отмечено, что фонд «Сколково» располагает собственными значительными ресурсами для отбора, доработки и последующей коммерциализации не только готовых проектов, но и перспективных идей.
Вице-президент Фонда «Сколково» Станислав Наумов сказал, что зарегистрированные в «Сколково» компании будут иметь нулевой режим налогообложения, 100%-ную компенсацию таможенных платежей на ввозимое оборудование, упрощенный режим применения миграционного законодательства - все это на ближайшие 10 лет. Фонд также обеспечивает механизмы коммерциализации результатов научно-технических исследований на территории стран СНГ.
«Мы готовы для каждого из вас быть оператором, той рабочей машиной, которая будет решать задачи и в области образования, научных исследований, и в области экономики», – сказал Станислав Наумов, обращаясь к представителям государств-участников программы.
На сегодняшний день Фонд «Сколково» уже оказывает поддержку порядка 350 инновационным компаниям, из которых около 80 представляют Москву, 50 – из Санкт-Петербурга, остальные представляют другие 30 регионов России. «В этом году мы хотим довести число компаний до 500, но в действительности, думаю, их число будет еще большим», - подчеркнул представитель «Сколково».
Для поддержки инновационных проектов «Сколково» может создавать собственные венчурные фонды и привлекать средства других институтов развития.
Руководитель инвестиционной службы Фонда «Сколково» Александр Лупачев сообщил, что Фонд получил более 20 заявок на статус резидентов инновационного центра от компаний стран-участниц СНГ, одна заявка – в Кластер биомедицинских технологий – получила одобрение экспертного совета Фонда.
В 2012 г. Фонд «Сколково» также рассматривает возможность открытия своего представительства в одной из стран-участниц СНГ (представительства «Сколково» уже открыты в Кремниевой долине в США и в Израиле).
На сегодняшний день Фондом профинансированы более 80 компаний, а всего на территории иннограда получат развитие свыше 1000 стартапов. Более 20% из них имеют зарубежных партнеров и инвесторов. При «Сколково» аккредитованы 28 венчурных фондов, в том числе 8 зарубежных, на общую сумму свыше $ 360 млн.